Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární
  • Animovaný

21 gramů (2003)

Tenhle film se s divákem vůbec nemazlí. Vyrve vám vnitřnosti a rozdupe pod kopyty žalostí lidských osudů. A vy jste mu za tu bolest vděčni, protože víte, že bolest umí povznášet a obohacovat více než radost a euforie. Jen se to nesmí přehánět, že, Alejandro?

plakát

29 a ještě panna (2007) (TV film)

Tento sympatický a přitom vlastně obyčejný snímek nečekaně disponuje jakousi odlehčenou přitažlivostí. Přináší i určité užitečné poselství varující nás do života před vytvářením unáhlených závěrů a před zaslepeností k vlastním citům. Poměrně překvapivé závěrečné rozuzlení umí i ospalého diváka vytrhnout z případné letargie, i když to tvůrci vzali příliš hopem a vyhrocená situace vyznívá poněkud nedůvěryhodně. Jenže právě i takové věci se někdy na světě dějí - láska nezná pravidla.

plakát

5. dimenze (2003) (TV seriál)

Poměrně hodnotný dokument pojednávající o některých záhadných jevech, různých teoriích při pokusech o jejich vysvětlení a výsledcích jejich výzkumů. Některé části vyznívají dosti do prázdna a nic objevného nepřinášejí (např. Duchové), jiné poměrně uceleně shrnují to, co je o určité problematice známo a nechávají pracovat dedukci samotného diváka. Oceňuji, že zejména v částech o telepatii nebo psychokinezi vystupují na kameru přímí účastníci výzkumů a pokusů a konkrétní zainteresované osoby včetně lidí, kteří se na veřejnosti asi příliš často nevyskytují (tehdejší šéfové tajných služeb či vojenských složek, bývalí špioni apod.).

500 dní se Summer (2009)

U tohoto filmu jsem se rozpustil jako kostka cukru v horkém kafi. A tak život běží... Scény s rozděleným obrazem na očekávání/realitu jsou famózní! Užitečná škola života v podobě odzbrojující autentické výpovědi vývoje jednoho v podstatě obyčejného vztahu...

Absolvent (1967)

K Absolventovi jsem se dostal skrze film 500 dní se Summer, který na něj v důležitém bodě odkazoval, a jelikož 500 dní se Summer představuje mou srdcovku, nemohl jsem si nechat Absolventa ujít (přinejmenším abych ze Summer vytěžil maximum, co nabízí). Nuže Absolvent je v jistém ohledu neobyčejné drama s několika unikátními filmovými prvky, nicméně film je to už poměrně starý (i když nestárne) a od té doby byly na podobné téma natočeny už mnohé jiné i lepší filmy (autentičtější, resp. bližší současné době a současné společnosti). Už mě navíc nějak přestávají bavit ta dramata, kde jádro příběhu tvoří střet postav, jež se chovají jak rozumu a smyslů zbavené, nezralé osobnosti (včetně těch věkem dospělých) - jako kdybychom toho neměli v reálném životě dost. Je pak těžké soucítit ve filmu s někým, kdo prostě jen prochází školou života a jednoduše doplácí na následky svého prostoduchého jednání. Zde je ještě k tomu bohužel těžké uvěřit Dustinovi v jeho 30 letech tuto roli 20-studentíka, byť vše zahrál naprosto brilantně (v první části rozpačitého a nezkušeného mladíka, v druhé pominutého jinocha nemajíce kontrolu nad svými temperamentními výbuchy a způsoby uvažování). Docela se divím zdejšímu nadmíru vysokému hodnocení tohoto filmu. Jsem si totiž takřka jistý, že kdyby tento film vznikl až někdy v dnešní době, bylo by na něj po pár měsících či letech pomalu zapomenuto.

Absurdistán (2006)

Kdopak z vás se u zdejší vize budoucnosti nasmál a kohopak naopak veškerá sranda přešla? :)

Adoration (2013)

Upřímně řečeno, pro mě nejzajímavější, co mi tento film přinesl, bylo vyslechnout si názory mých drahých kolegyň v práci, kterým jsem film dodal. Jedna sympatizovala s těmi mladými fešáky i s jejich matkami, druhá považovala film za blbost, protože tohle se přece "nemůže vůbec stát". No a co já? Za mě to vyřkl francouzský název filmu: Perfect Mothers :)

Afrika: Serengeti (1994)

Ukázka ze života zvířat z národního parku Serengeti. Dokument vzhledem ke svému zaměření (o všem a o ničem) nepřináší nic odborně objevného, takže jej lze doporučit pro školy (pro mládež) nebo pro lidi, kteří neví, jak vypadají lvi, nosorožci, hroši, zebry, antilopy, pakoně ...a takových asi moc není.

plakát

Aguirre, hněv Boží (1972)

No potěšpánbů, takhle jsem si tedy výpravu za bájným El Doradem nepředstavoval :(

Aluna (2012)

Indiáni kmene Kogi v předtuše vlastního konce před hrozbou, kterou pro ně představuje naše civilizace, se rozhodli o nemožné - sdělit nám něco pro nás prakticky nesdělitelného a naházet tím perly sviním. Že je to jako postavit apoštoly před Sanhedrin je asi každému jasné, ale třeba naše ochota a schopnost učit se Porozumění ještě není tak úplně beznadějná...