Vetřelci (1986)

Možná kdyby Promethea a Covenanta točil James Cameron, dopadlo by to lépe. Možná. Tenhle povzdech mi projde hlavou pokaždé, když Aliens dokoukám. To, jakým způsobem Cameron navázal na první zcela excelentní film (a zůstává mi záhadou, kde Scott pro vetřelce ztratil cit), je ukázkou perfektního řemesla a citu pro materiál. Zatímco Vetřelec přináší intimní vesmírný horor, Vetřelci na to jdou skrze akční hororový thriller a perfektně doplňují mozaiku vetřelčího univerzia formou vyprávění, která neskutečně skvěle pasuje a přináší divákovi nezapomenutelný zážitek. Stejně jako u prvního filmu, i tady dostáváme perfektní herecké výkony, práci s kamerou a stříhem, naprosto famózní produkční design, úžasnou práci s tempem a celou řadu ikonických momentů. To vše podepřeno hudebním doprovodem, který už tak hutnou atmosféru ještě zesiluje. Měl bych-li vypíchnout jednoho zástupce žánru sci-fi thriller, byla by volba opravdu jednoduchá, tenhle film má zkrátka všechno. Nezbývá než doufat, že se třeba někdy v budoucnu dočkáme obdobně kvalitního vetřelčího filmu. 10/10