Něžní zmatkáři (1987)

Tento film asi nenadchne každého, ale ja som vyrastal na kultúre a lá Thomas Gottschalk, preto tvorcom prepáčim všetky nedostatky, ktorých je iste dosť. Chyby tvorcov vyvažujú aspoň scény s nástupcom Lexa Barkera v úlohe Old Shatterhanda, alebo pokusy hlavných postáv zarobiť peniaze hraním hudby.

Highlander (1986)

Skvelá kamera, soundtrack, krásna škótska krajina a Sean Connery ako Ramirez, čo viac si človek môže priať k dokonalému filmovému zážitku?

Otec na služební cestě (1985)

V tomto filme zreteľne badať vplyv pražských štúdií na Kusturicu, ktorý mieša poetiku československej kinematografie novej vlny s tradične balkánskými prvkami. Samotný príbeh, vyrozprávaný malým chlapcom, ktorého otec zažíva represálie Titovho režimu je veľmi citlivý a osobný, jeho sila spočíva v intímnych scénach a výbornom herectve hlavných predstaviteľov (skvelý Miki Manojlovic). Film sa odlišuje od neskorších Kusturicových filmov, viac ovplyvnených magickým realizmom, hlavne pomalším tempom a väčšou citlivosťou, čo je zapríčinené prítomnosťou detských postáv. Posledná vec ktorú musím na filme vyzdvihnúť je hudba, tá je aj tu, ako to u Kusturicu nakoniec býva, výborná.

Tisícročná včela (1983)

Podľa mňa je Tisícročná včela to najlepšie, čo sa na Slovensku kedy natočilo. Neprekonateľný Jozef Króner, spolu s úžasnou hudbou Petra Hapku dodali tomuto magickému Jakubiskovému filmu poetiku a spravili ho nesmrteľným.

Excalibur (1981)

Toto asi najlepšie spracovanie Artušovskej legendy môže byť pre niekoho ťažkým orieškom, ale ostatní si ho určite vychutnajú. Krásne kostými hudba a prefektný Merlin!

Lišáček Lup (1981)

Takéto rozprávky sa už teraz netočia. Škoda!

Vzpomínáš na Dolly Bell? (1981)

Tento celovečerný filmový debut Emira Kusturicu je spolu s "Otcom na služobnej ceste" úplne odlišný od jeho neskorších počinov. V oboch cítiť silný vplyv Kusturicových štúdií na FAMU a spolu tvoria silný základ pre jeho neskoršiu tvorbu inšpirovanú magickým realizmom. "Spomínaš na Dolly Bell?" je citlivo natočený príbeh dospievania mladého chlapca v 60. rokoch na periférií Sarajeva a je v ňom úžasne zobrazená vtedajšia doba a spoločenské problémy. Ja osobne nemám filmu čo vytknúť a musím iba Kusturicu pochváliť za zrelosť a zručnosť s ktorými svoj celovečerný debut natočil.

Wetten, dass..? (1981) (pořad)

Wetten Dass sledujem od malička a Thomasa Gottschalka som vždy uznával ako najväčšiu televíznu osobnosť akú poznám. Bez neho som si túto show ani nevedel predstaviť. Žiaľ tragická nehoda súťažiaceho Samuela Kocha počas priameho prenosu ako aj klesajúca sledovanosť programu podporili rozhodnutie Thomasa Gottschalka ukončiť moderovanie show. V Nemecku sa rozprúdila diskusia, kto si program po Gottschalkovi trúfne moderovať. Voľba padla na vekovo mladšieho, ale skúseného moderátora Markusa Lanza, pôvodom z Južného Tirolska. Lanz dokázal prevziať štafetu po Thomasovi Gottschalkovi a po prvej sérií možno konštatovať, že sa mu program podarilo udržať nažive. Nie je síce taký skúsený talkmaster ako Gottschalk, čo sa prejavuje najmä v rozhovoroch s celebritami na gauči, ale svojou húževnatosťou, zmyslom pre humor a aj fyzickou kondíciou dokáže programu dodať niečo osobité, čo nekopíruje Thomasa Gottschalka. Program si stále drží svoju úroveň, už len treba veriť, že si udrží aj divákov a sledovanosť.

Život Briana (1979)

Snáď najprovokatívnejší film čo som videl (pre toho, kto ho nepochopí).

Jesus Christ Superstar (1973)

Podľa mňa najlepšie filmové spracovanie muzikálu (rockovej opery), aké kedy bolo natočené. Geniálne melódie, spojené s výbornými hereckými výkonmi a netradičným hipíckym spracovaním robia pre mňa tento film nezabudnuteľným.