Dobyvatelé ztracené archy (1981) odpad!

Vzhledem k tomu, že nejsem zatížen sentimentálními vzpomínkami na tento film z dětství, mohu naprosto jasně říci, že nechápu, jak mohlo něco tak slabého zrodit obrovskou fanbase a několik pokračování. Stručně řečeno - tento film nemá opravdu vůbec co nabídnout - herecké výkony jsou velice slabé, postavy velice nesympatické a primitivní (zloduši jsou prostě zlí, protože jsou zlí), některé postavy, především pak Jonesova přítelkyně jsou ve filmu de facto zbytečně, ostatně ani Indiana Jones příběh neposouvá kupředu, jenom v něm jaksi existuje, děj by se odehrál úplně stejně i bez něj. Film není nijak vtipný, zmůže se jen na pár pitomých klišé, postrádá jakékoliv napětí - v každé scéně je jasné, že Jones je neporazitelný, většina padouchů jen chodí kolem a když by mohli hrdinu zranit, objeví se jakási Deus Ex-Machina (rozumějte: ,,Stane se absolutní hovadina.") a padouch nechá Jonese vyhrát. Výsledné akční scény jsou tedy nudné. Vzhledem k hloupému scénáři (což v jednu chvíli zmíní i jedna z postav) chybí ve filmu i slušné dialogy a tudíž mizí šance na dobré herecké výkony. Film bohužel nezachraňují ani efekty - zvukové a obrazové efekty jsou ty úplně nejobyčejnější a ani prostředí není nijak využito. Totální odpad, chtěl jsem to vypnout.

Hatchet (2006)

Obecně lze tvrdit, že průměrný horor začíná velice dobře - je napínavý, děsivý, má dobré vizuální efekty nebo alespoň dobré masky a kostýmy, má poutavý a občas i velice originální příběh a postavy jsou dobře vymyšlené a jako skuteční lidé jsou složité a komplikované. Ke konci se ale něco stane, příběh se rozvine, tajemství odhalí a scénář vyžaduje, aby hrdina vyhrál - film se tedy zjednoduší, zloduch oslabí a konec filmu tak bývá mnohem horší, než sliboval úvod. Tak přesně tohle tady nečekejte. Temhle film jde naprosto opačným směrem - začíná velice slabě - postavy jsou jednotvárné, pořád se ukazují kozy (To.není špatně, ale je to tady dost laciné, bezdůvodné.) padají špatné vtipy, hraje zbytečně hlasitá levná hudba.... pak se ale něco stane.... Film najednou začne nabírat na obrátkách, začne se zabíjet (gore je naprosto senzační), postavy získávají další rozměr, herci začínají hrát o 200 % lépe, vtipy jsou najednou až k popukání.... Jsem velice příjemně překvapen. Stačí už jen dodat, že Victor Crowley je velice dobře namaskován, najde se tu i pár dobrých lekaček a postavy přemýšlejí až nezvykle logicky. I přesto že se jedná o horor odehrávající se v noci, je film velice dobře nasvícen, divák si nemusí domýšlet děj. Děj se sice odehrává jen na jednom místě, ale zajímavé postavy a slušné herecké výkony zajistí, že se nebudete nudit ani na chvíli. 7/10.

Saw X (2023)

Čekal jsem fakt hodně a hodně mě to zklamalo. V porovnání se sérií původních 7 filmů, kterou fakt zbožňuju, tady chybí zajímavé (ale překonatelné) pasti, promyšlený příběh a hlavně ten totální plot twist, na který se vždycky v Saw těším. Dalo by se říci, že se jedná o jediný film z celé série, který je předvídatelný a to u Saw fakt bolí. Příběhu dost ublížil fakt, že se jedná o prequel, takže myšlenka ,,přežije Jigsaw nebo ne?" je fakt o ničem. Režisér se měl víc vyřádit na pastech a goru. Ano, chápu, že laťka je tady hodně vysoko, ale tady se jedná o nejdelší film celé série a..... prostě je toho v něm nějak málo. Málo pastí, málo dobrých dialogů... příliš mnoho mezičasu, kdy se nic moc neděje. Film se pokouší vysvětlit motivace postav, snaží se je rozvíjet víc do hloubky (hlavně Amandu), ale nijak mě to neohromilo a hlavně to není moc potřeba - prvních 7 filmů se Johnu Kramerovi věnovalo dostatečné, fakt není potřeba nic dovysvětlit. Teď taky něco pozitivního - Tobin Bell je fakt skvělej. Všichni herci jsou tu skvělí. (A ano, je tam i Hofminátor i když jenom chvilku.) Fakt se ale obávám, že tato série po 7 skvělých a třech slabších filmech svého ,,zlatého věku" už nedosáhne. (Potitulková scéna se dostala dost blízko.) Ten posranej záběr, kdy některé z postav odcházejí vstříc úsvitu jako v pohádce a objeví se nápis ,,Saw X" si fakt mohli odpustit. Fakt mě to zklamalo, ale nuda to určitě nebyla. 5/10

Eliška a Damián (2023) (seriál) odpad!

Jako většina diváků tohoto seriálu, jsem se s kamarádem rozhodl začít dívat čistě z toho důvodu, že mě zajímalo, jak vypadá ,,nejhorší český seriál". Čekal jsem opravdu bizarní příběh, otřesné herecké výkony, doslova bolestivé dialogy..... No, prvních pár dílů opravdu nezklamalo. Asi nebude spoiler, když řeknu, že Eliška a Damián prvních několik dílů vůbec neřeší Elišku a Damiána. Nejde o to, že by nebyli hned spolu..... oni tam spíš skoro vůbec nejsou! Eliška tráví několik prvních epizod ,,unavená a musí si jít lehnout", ,,nemocná",.... prostě nehraje v příběhu žádnou roli! (Ne, že by to vadilo, Emma Smetana je podle očekávání opravdu nesnesitelná, tváří se znechuceně, ublíženě, nadává na všechny chlapy na světě, chová se povýšeně.... prostě hraje sama sebe.) Místo Elišky a Damiána se tak v Elišce a Damiánovi řeší především ostatní postavy a jejich vlastní ,,love stories'' a taky marmeláda. Marmeláda je totiž v tomto seriálu ,,Svatý Grál", a tak se jí přirozeně věnují doslova hodiny obsahu. Chápu, že romantický seriál nemůže neustále řešit jen vztahy, ale proč museli vymyslet zrovna takovou hovadinu? Třešničkou na dortu je pak vypravěč, který je použit pokaždé, když scénárista vymyslel nějakou absolutní hovadinu a nedokázal ji nijak vysvětlit. Tedy velice často. V posledních několika dílech (od 7 nebo 8 dál) se však situace zlepší. Na scénu se dostává velice sympatický Robert Urban (je tam od začátku, ale teprve tady se sbližuje s Eliškou) a postavy se začínají chovat víc jako lidé (hlavně Honza s Jolanou mají až překvapivě realistický příběh). Dokonce i dialogy se ve druhé polovině první série zlepšily. Hlavní myšlenka seriálu - cestování časem a spojení postav z dvou různých dob - mi vůbec nevadí. Seriály jako Ulice, které se snaží vzbudit dojem realistického pojetí ("Možná je to i vaše Ulice"), ale ve výsledku se tam lidé chovají naprosto strojově, nerealisticky a nepřirozeně, jsou daleko horší. Myšlenka, že se cestovatel časem zamiluje do ženy z jiné doby se mi líbí, jsem si jistý, že by to šlo udělat dobře. Seriál měl nakročeno správným směrem i díky tomu, že zde nevládne patos jako v podstatě každém českém filmu a seriálu, ale odlehčený, svěží tón. Takže ano, dalo se to udělat dobře..... jenom to jaksi chtělo vyměnit některé herce, lepší scénář, dialogy....... Jaké je tedy celkové hodnocení? Scénář je opravdu otřesný, asi stokrát v seriálu vypravěč řekl ,,Nevíme jak se to stalo, ale.....[nějaká absolutní hovadina]", herecké výkony jsou velice špatné, ale Robert Urban se opravdu snaží. Ostatní herci to vzdali. (Co jiného taky dělat, když máte za úkol hrát dědu Rakytníka, že jo?) Docela se mi líbily kostýmy, interiéry a letecké pohledy na zámek. (Jedna věž je tam přidaná počítačem, ale není to poznat.) Celkově je zajímavé vidět, že něco tak bizarního jako Eliška a Damián má tu a tam nějaký detail, který je velice povedený. Je vidět, že do toho Prima vrazila peníze - o to podivnější je, že celkový dojem je tak strašně špatný. Pak je tu ale ještě jedna věc - seriál je velice bizarní.... ale není to nuda. Z nějakého důvodu mě vždy zajímalo co bude dál. První polovina je odpad, druhá někde kolem 10-15 %. Není to ten nejhorší český seriál, hovadiny jako Ulice jsou mnohem horší.