• Romantický

Škola základ života (1938)

Jen málokdy si dám ujít zhlédnutí, je-li k tomu příležitost. Pro mne: vrcholně nadčasový snímek, s vynikajícím obsazením. Rozumím podivením, že „staří“ herci hrají mladé, ale mně to nikdy nevadilo. Naopak – vnímal jsem je jako rošťáky, co si role nepřehlédnutelně užívají (byť jsou to vlastně již zralí lidé). Výkony herců jsou výborné. A je úplně jedno, jestli mají prostor velký či větší, nebo jsou úplně okrajovou figurou, jako matka vcelku nezvedeného studentíka, který si už všechno opravil, jen…  zde dokonalá Z. Baldová, prokazující, že není malých rolí! Jistě, film nemá extra dramatickou zápletku či nenabízí hluboké úvahy, místy je i nelogický (opravdu byl ze studentských závodů rozhlasový přenos?) či trochu plytký, ale kdo si chce užít školské prostředí – ten se pobaví. Režisér M. Frič filmu dal jeho závěrem navíc svrchovaně aktuální přesah.

Pán a sluha (1938)

Za mne (trochu) zklamání. Nevím, nač spoléhal režisér, ale Velká jistota (Jindřich Plachta) to celé neutáhl, třebaže nezklamal. (Ale to on vlastně nikdy.) F. Krištof-Veselý se sice snažil, tentokráte ho ale s přehledem přehrál V. Trégl. Dá se ocenit neutuchající snaha (prvoplánového) Záporáka s motorkou, který dělal, co mohl, aby u slečny uspěl. Až dětinskou radost mi udělala závěrečná scéna, která – po mém soudu – nemá chybu :o) Očekávání lehkého víkendově-odpoledního pokoukáníčka bylo sice bezezbytku naplněno, ale hluchých míst bylo v bijáku víc než jsem čekal. Na druhou stranu, vnímám-li dobový kontext (r. 1938), šlo o vlídně angažovaný film, který stojí za vidění.