Smrt na Nilu (2022)

Je opravdu těžké hodnotit film, u kterého předem přesně víte nejen to, jak dopadne, ale jak se bude celkově vyvíjet. Myslím, že existují tři stěžejní případy paní Christie, které díky geniální myšlence zná prostě každý: Nil, Expres a Zrcadlo. A každé jejich zpracování nelze hodnotit zvlášť, alespoň já to asi nedokážu. Ve srovnání tedy vítězí na Nilu pan Ustinov (a na železnici pan Branagh). Tím ovšem nechci říct, že tohle bylo nějak špatné. Špatné byly pokusy přesunout tyto případy do 80. nebo 90. let dvacátého století. Tohle je prostě jen další dobrá variace na oblíbené téma.

Expedice: Džungle (2021)

Je to strašně jednoduché: Oddělte pana Johnsona od všech malých dětí a dostanete dobrý a zábavný film. Kdykoli mu však přidělíte nějakou dospívající dceru nebo jiné malé otravné děcko, bude kvalita okamžitě klesat. Tento film je naštěstí bez dětí, a proto jsem se náramně bavil. Přidáme-li k tomu fakt, že ze starého, omšelého a mrzutého Indyho Jonese je krásná mladá žena, přiblíží se hodnocení kýženému stropu.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Nejprve jsem si říkal, že můj pokročilý věk nesmí ovlivnit hodnocení. Hlavně proto, že akční scény jsou tak akční, že mé oči nestíhaly a obraz se měnil ve spleť nerozeznatelných šmouh. Byla to ale velmi působivá a kulervoucí spleť. Navíc ve velmi působivé a nadmíru pozoruhodné animaci, za níž bych chtěl firmě Sony od srdce poděkovat. Jenže spletitého je toho v tomto filmu tolik, že se přes to přenést nelze. Příběh je tak přepředený, že by se z toho udělalo špatně i paní Christie, a když už ho se zaťatými zuby ty nesmyslné dvě a půl hodiny přetrpíte, tak ......neskončí. Veškeré soustředění a úsilí přišlo vniveč a vy nevíte nic. A já se tak těšil! Jednička byla bezesporu animáč roku a já se opět nechal nakazit zhoubným očekáváním, které nikdy nepřináší nic dobrého. Nechci se za svou chybu mstít filmu,  ale zde nemám na výběr: 60%.

Absurdistán (2006)

Vše podstatné a především celý odkaz je ukryt v prvních 2 minutách filmu.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Překonat první díl je nemožné z několika důvodů. Jedním z nich je samozřejmě čas. Co si tvůrci mohli dovolit tenkrát, dnes již nikoho neohromí. Čekal jsem, že po katastrofálním čtvrtém dílu bude ticho a klid, takže jsem k tomuto filmu přistupoval se značnými obavami. Obavami, které se naštěstí nevyplnily a já musím opravdu uznat, že jsem se velmi bavil. Děj samozřejmě není nic objevného, ale to nebyl ani v jednom filmu, vizuální efekty jsou však pozoruhodné a akční scény kulervoucí. Fakt nevím, co k tomu dodat. Možná mi pomůže druhé shlédnutí. Tak tedy příště.

Avatar: The Way of Water (2022)

Je mi to moc líto, ale ne, bylo to zklamání. Jakkoli respektuji a uznávám vizuální velkolepost, která je opět strhující, rozmělněnost děje a bezpočet logických chyb mi prostě nedovolí udělit filmu více než 60%. Asi nejvíce mě popudilo velmi umělé prodlužování stopáže, kdy opakovaně někdo někam spadne, aby mohl film dosáhnout kýžených 180+ minut. Holka je uvázaná u zábradlí, 20 minut se o ni bojuje a výsledkem je, že je zase uvázaná u zábradlí. V takové chvíli si člověk říká: Bylo to vážně nutné? A když potom nakonec uprchne ten, kterého se všichni snažili zlikvidovat, říkáte si, jestli se vám to nezdá.

Jaká je cena života (2020)

Na rovinu musím říct, že jsem se bál masturbace na téma obětí 11.9. a mé obavy se bohužel naplnily. A i když uznávám, že pro běžného Američana to byly opravdu těžké chvíle a velké ztráty, s dějem filmu neměly dojemné příběhy naprosto nic společného. Když se navíc stejně jako já zajímáte o souvislosti, které předcházely tomuto útoku, nezbavíte se pocitu, že právě těm by měla být věnována hlavní pozornost. Ale co už...stalo se. Pro mě byly tedy důležité dva momenty: za prvé, že má očividně život advokáta větší cenu než třeba život čtrnáctiletého dítěte, což vážně nechápu, protože z mého pohledu je život jen jeden a za druhé, že se USA rozhodly odškodnit nejen oběti 11/9, ale i mnoho a mnoho dalších, což vážně oceňuji, ať už to probíhalo jakkoli.

Nebe s.r.o. (2019) (seriál)

Rád bych konstatoval, že se mé hodnocení týká všech sérií dohromady. A také, že první série je nadlidská, nadpozemská a nadvýborná.

Operace: Národ (2022)

Vlastně se mi to moc líbilo a dokonce jsem se i zasmál. A i když zde byli v zájmu současné hyperkorektnosti z nácků učiněni mimořtádní hlupáci, v podstatě to ani nevadilo. Hodně to připomínalo tvorbu televize Nova, ale s jednou obrovskou výhodou: neokoukané xichty. Na rovinu říkám, že ještě uvidím jeden romantický film s Ondřejem Vetchým a vrhnu rovnou na obrazovku své milované plazmy.

Neslýchané: Síň hanby (2023)

V podstatě hodně vtipná přehlídka pokrytectví, arogance a hlouposti. Pokrytectví v tomto případě prezentuje pan závodník, aroganci pan úředník a hloupost všichni ostatní, kteří stále naivně věří, že většina vrcholových sportovců je čistá. Já se bavil.