Vlajky našich otců (2006)

S Clintovými predchádzajúci chladno vykalkulovanými filmami som mal problém a od tohto filmu som (nepochopiteľne) očakával, že tá hra na city skončí. Ale kdeže... Dedo Eastwood nám podsúva ďalší epos o amerických hrdinoch plný pátosu, hrdinstva, morálky, česti a ťažkom živote, tentokrát podľa skutočných udalostí. Silný námet, no konečný produkt je slabučký. Tá prvá polovica by sa ešte dala zniesť, hoci aj najsilnejšia scéna (vylodenie na ostrove) vďaka nevhodným kamerovým filtrom vyzerá skôr ako nejaká PC hra. Druhá polovica je ťažké sústo len pre tých najnáročnejších a najotrlejších a Eastwood akoby skúšal koľko divák ešte znesie... Prečo sa film oplatí vôbec dopozerať je pekná fotossesion na záver so skutočnými zábermi z Iwo Jima...Chválim Eastwooda za super nápad sfilmovať historickú udalosť z oboch pohľadov, bohužiaľ po tomto filme nemám na tú "japonskú" časť vôbec chuť..Ale Spielberg nešetril a výpravu to má nádhernú, to je fakt!:)

Drsný časy (2005)

Bale je dlhodobo v mojom rebríčku hercov na prvom mieste, takže o jeho hereckých kvalitách tu snáď nie je treba hovoriť. Hoci s Rodriguezom si sadli, v Harsh Times postrádam väčšiu hĺbku..Chcelo to byť o istotách a "hľadaní sa", resp. vysporiadaním sa so svojim životom, no výsledný efekt sa podaril "iba" z polovice. Feeling filmu Training Day to malo, hoci jeho kvalít nedosahovalo ani zďaleka. Celkovo je to priemer, čakal som viac!!!

Nájemník (1976)

Polanského ďalšia perla, ktorou sa opäť nebezpečne priblížil k mojej režisérskej top 5!!! To že režisérske umenie ovláda viac než skvele je zrejmé aj v tom ako dokonale dokázal "zrežírovať" sám seba-geniálny výkon:) Film ako taký naväzuje "tajomnou" atmosférou na Rosemary. Polanski sa doslova zahráva s divákovou sugesciou, pričom všetko je ešte podporené nepríjemným a účelným hudobným podmazom alebo kulisou (nikdy by ma nenapadlo, že kvapkanie vody mi príde také desivé!). Polanski dokonca do tak hustej atmosféry včlenil pár podarených vtípkov, aby sa všetko opäť vrátilo do "mystickej" roviny. Záverečná pointa je už len čerešničkou na torte a posledným dielom psychotickej skladačky. Za kamerou je Sven Nykvist, čiže kameramanská extratrieda! Dokonale zobrazená paranoia a po Bitter Moon ďalšia absolútna pecka, bravo Majstre!!!

88 minut (2007)

Takmer jediný výrazne pozitívny aspekt tohto šablónovitého trileru je Al Pacino, ktorý vysoko čnie nad ostatnými pseudohercami. Námet je síce neoriginálny, ale to nie je kameňom úrazu. Film absolútne zráža scenár, ktorý je dosť žalostný. Ak hľadáte logiku a nebodaj dáku psychológiu ste na nesprávnej adrese. Ak hľadáte napätie a akciu, tiež asi veľmi nepochodíte. Niekedy som mal pocit, že pozerám nejaké (kvalitnejšie) béčko. Klišovitý záver je už len posledným klincom do rakvi... Film pre konzumentov, ktorý vhodne zapadne medzi TV produkciu a bude mať úspech.

Kauza CIA (2006)

Po formálnej stránke sa De Niro "hecol" a niet mu prakticky čo vytknúť. Zaujímá kamera, nápaditý strih a vynikajúce herecké obsadenie na čele s dokonale chladným Mattom Damonom. Čo sa vytknúť z môjho pohľadu dá je prílišná prekombinovanosť, ktorá je možno trochu na škodu. Nelineárne rozprávanie príbehu síce je zaujímavé a oživujúce ale nedáva možnosť divákovi dostatočne sa "dostať" do príbehu. Napriek tomu, že podobná tematika je pre mňa fest zaujímavá, rovnako ako u The Departed som trochu sklamaný, pretože očakávaný kinematografický pôžitok sa nedostavil ani zďaleka a môj celkový dojem je nemastný-neslaný. Možno na druhé pozretie sa môj celkový dojem vylepší...

Anna & Bella (1984)

Spomienky starých sestier pri pohári vína a rôzne reminescencie starých príbehov síce boli originálne, ale nudili ma viac ako by sa patrilo...

Záchranáři (2006)

3,5*/5...Andrew Davis natočil drámu zo záchranárskeho prostredia podľa všemožných osvedčených trikov,stokrát videného storylinu a pod. Vtip je v tom, že ono to celé napriek hereckým "ne-esám", zabijáckej stopáži, pátosu, klišé a všetkému možnému funguje veľmi dobre! Ničím výnimočné ale poctivo odvedené remeslo a "dobrá komercia", ktorá neurazí...

Sousedé (1952)

Originálne zobrazené medziľudské vzťahy pod heslom "love your neighbour":) Hravé dielko a na rozdiel od ďalších McLarenových počinov ako "lines horizontal" a "lines vertical" aj inteligentné:)

Kočičí lidé (1982)

Zaujímavý filmík, v ktorom sa mixuje všetko možné od romantiky až po pár gore efektíkov. Výborné herecké obsadenie (Malcom McDowell je cvok už len na pohľad, ani hrať nemusí:) a pár zaujímavých figúr v pozadí (Bruckheimer, Bowie,...). Celé je to však bohužiaľ také nejaké "nedopečené", nedotiahnuté...Možno keby sa prikladal väčší dôraz na atmosféru na úkor rôznych vatových scén, výsledok by bol určite lepší.

Nauka o snech (2006)

Jeden úžasný nápad strieda druhý, jedna fantastická scéna je nasledovaná ďalšou ako na bežiacom páse a celý tento kolobeh sa nezastaví až do konca. Gondry dokázal, že geniálny Eternal sunshine nebola náhoda..Scénar ako keby písal sám "veľký" Kaufman+ neskutočná režisérska invencia. Gael Garcia Bernal nebezpečne atakuje moje herecké top 5, excelentný výkon! Celkovo sa jedná o prvotriedny alternatívny filmový zážitok, ktorý možno len doporučiť!