Modli se za ráno (2006)

Nebylo to tak zlé jak tu hodnocení napovídá... Ano, jít přespat do bývalého hotelu kde už kdysi jednu partu někdo zamordoval sice NENÍ dobrý nápad, ale poté co proběhne první vražda se alespoň většina postav chová relativně smysluplně a snaží se v tom co se jim děje najít logiku a nějaký systém, a neběhají jen zmateně sem a tam vrahovi do rány. Což oceňuji, to nebývá všude zvykem. První půlka filmu má i celkem zdařilou atmosféru a vůbec je rozjezd slušný. Čím víc se to blíží k rozuzlení tím méně smyslu a zábavy to dává, ale na těch 5/10 mi to v rámci žánru stačí. Na to že jsem se na to koukal především proto že tam v hlavní roli hraje má oblíbená nádherná Jessica Stroup (90210: Nová Generace, Stoupenci Zla, Iron Fist) a byl jsem připraven na cokoli, film mě k vlastnímu překvapení i vcelku bavil. Ale to berte jako názor člověka který ujíždí na béčkových a céčkových teenage hororech odjakživa takže má s čím srovnávat, viděl tuny horších a pro tenhle subžánr má jednoduše slabost.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Objektivně bych to viděl spíš na 4*, ale když tu kolem vidím těch trollů a haterů kteří se už z principu snaží sepsnout film dolů svými odpady a jednohvězdami, tak nadhodnotím. Jestli se film vyšplhá na hodnocení které dle mě už bude cca odpovídající, klidně to stáhnu na ty 4* které si dle mě film zaslouží.  Ačkoli tam není akce každých 5 minut, film měl krásné tempo a mě ty 2 hodiny utekly ani nevím jak. Herci neurazí, spoustu z nich však moc prostoru nemá (to snad až v té režisérské verzi, která tentokrát byla nápadem Netflixu, nikoli Snydera, respektive Netflix chtěl ať nejdříve vydá tuto 'přístupnější' verzi). Co se vizuálu a akce týká, já mám Snyderův styl rád, mě sedne, jsem cílovka, takže spokojenost. Když si vezmu že dnešní blocbustery s minimálně dvakrát tak velkým rozpočtem vypadají o level hůř, cením Snyderův cit pro vizuální stránku (a rozumné nakládání s rozpočtem) ještě víc. Ano, příběh si záměrně půjčuje kde jen může, ale aspoň to přiznává a kvůli originalitě se na podobné filmy opravdu nedívám (už původní Star Wars byly koláží všeho co Lucase bavilo, vypůjčoval si to a jen to smíchal dohromady) takže výtky tohoto typu moc nechápu. Stejně tak nevím proč někdo hejtí slow motion a další propiety které k režisérově stylu už hodně dlouho neodmyslitelně patří - to je jako kdyby mi vadily scény obřích destrukcí, ale stejně bych pořád vyhledával filmy od Baye a Emmericha a doufal že nějakým zázrakem začnou točit Transformery a katastrofické filmy bez výbuchů... Takoví 'kritici' jsou buď tak naivní že doufají že najednou režisér změní rukopis který mu vyhovuje a funguje, nebo se na film koukají čistě jen proto aby ho mohli strhat (což je dost smutné využití času). Vadí mi snad jen to že po skončení jsem měl pocit spíš dlouhé (a drahé) pilotní epizody seriálu než filmu jako takového - což nic nemění na tom že jsem si ho užil. A rozhodující stejně bude ten director's cut, takže... Kdo nereálně čekal další Star Wars, Dunu, Blade Runner, ten ať si nadává. Kdo tušil do čeho jde a umí si užít novou vesmírnou akční sci-fi, kterých vzniká jako šafránu, dobře pro něj. Já se těším jak na režisérskou verzi, tak na pokračování, a vůbec se za to nestydím. Pro vznik dalších projektů stejně budou rozhodující čísla, a ta bude mít Rebel Moon skvělá, takže navzdory snahám spousty haterů si my ostatní můžeme tenhle i další filmy v klidu užívat.