Dark (2017) (seriál)

První řada je geniální. Její mysteriozní nádech, tajemno, postupný zamotávání, odhalování a další zamotávání (ano, skutečně se mi stávalo, že když jsem měl pocit, že už to konečně začínám chápat, objevilo se něco dalšího, co to zase zamotalo a znova jsem byl vedle) - tohle všechno člověka drží a nepustí. Pak přijde druhá série s několika novýma postavama a časovýma liniema a prvních pár epizod to pořád ještě funguje, ale tehdy už po několika epizodách dojde vlastně k vysvětlení (skoro) všeho a zbytek epizod se tak z většiny zabejvá už jen tim, jak k tomu, o čem víme, že se stalo, vlastně dojde. Třetí série přidává zase něco novýho, chvíli člověka zase drží novýma otázkama, ale nakonec jsem z toho měl pocit, že z těch 16 epizod posledních dvou řad, by klidně šlo udělat epizod 8 nebo deset, protože velká část z nich jen dovysvětluje trochu zbytečný linky a postavy v nich pořád dokola opakujou ty samý tajemný hlášky, který ale nijak neposouvaj děj. Jasně, celá pointa příběhu je založená na cyklickým opakování všeho, ale tady už toho bylo občas až moc. No a celý rozuzlení v poslední epizodě... nemůžu říct, že bych nechápal, proč to tvůrci vymysleli takhle. Ono to asi těžko šlo vymyslet jinak, jen to vlastně celýmu tomu zbytku dává takovej punc zbytečnosti s tím, že některý věci tu ani nejsou dovysvětlený nebo mi to vysvětlení ušlo. Nebo by vlastně bylo zbytečný vzhledem k závěru. Napsal bych ještě jednou tak dlouhej komentář, kde by bylo mnohem víc chvály a vlastně důvod, proč tomu i tak dávám 5*, ale to, co by v něm bylo, už vypsal Beckett51, takže můžete kouknout k němu.

Le Mans '66 (2019)

Tak tyhle 2 a půl hodiny uletěly rychlejc než povolený kolo od formule. Bale je tu naprosto bezkonkurenční (kde je sakra víc ocenění? Bloody hell!) a Mangold po vlažným seznamovacím rozjezdu nabírá otáčky až k oněm proslulým sedmi tisícům vrcholícím několika filmově neskutečně lahodnýma "shotama".

Jednotky vesmírného nasazení (2020) (seriál)

Ačkoli se tady jedná o téma mně blízký a je to pro mě vlastně seriál z ranku Silicon Valley/Mythic Quest, tak HBO i Apple se s tím poprali daleko líp. Protože vedle tématu tyhle seriály staví na postavičkách, což v tomhle případě na rozdíl od předchozích dvou jmenovaných úplně nevyšlo. Ať se totiž Carell snaží, jak se snaží, tak mě prostě nesedí a jeho postava je ve většině případů nezajímavá a nevtipná. A v tomhle není jediná. Druhá hlavní postava, kterou hraje Malkovich je totiž stejně nevýrazná a trochu jí zachraňuje právě alespoň jeho hereckej projev. Lehce to tak zachraňujou aspoň vedlejší figurky Carellovo asistenta a Jian Yang... ehm, teda Chan, kterýho si půjčili ze Silicon Valley a kterej tam stejně válel 10x víc za použití 10x míň slov. A pak je tu Fuck Tony, kterej funguje naprosto bez problémů. Jenže vedlejší postavičky to nemůžou táhnout a když je kromě projevů Fucka Tonyho a pár dalších výjimek jinak celej humor takovej unylej a nedokáže dát ten takzvanej "punch", tak je to prostě špatně. A stejně špatně je i to, že tu moc nefunguje ani dramatická stránka věci. Je docela zvláštní něco takovýho napsat, ale český Cosmo tu cestu na Měsíc zvládlo o dost líp.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Margotka je tu jak jinak než boží (ostatně ta by byla boží i ve dvanáctým pokračování Kameňáku), akce je výživná, je to slušně ujetý a "kúl" a vlastně strašně rád bych tomu dal 4*. Jenže ono je to kolem a kolem přes veškerou stylizaci strašně nevýrazný, příběhově průměrný a ostatní postavy to má ne moc dobře zakomponovaný, u některých se chce i říct, že divně až blbě napsaný (Black Mask je tu naprosto nevybudovanej, nevyužitej a vůbec nepůsobí jako nějakej superpadouch, ale jen jako šašek, co si v závěru nasadí masku; a Victor Zsasz? To už je škoda vůbec plejtvat písmenka).

Pod vodou (2020)

Rozhodně žádnej průser a naopak docela příjemný překvapení - a to jak celkovou zábavností filmu tak rolí Stewartky, která si tímhle u mě smázla skvrnu zvanou Stmívání. Obsazení Henwicky potěšilo, stejně jako Cassela a TJ Miller... no, ten už svojí roli v Sillicon Valley asi netrumfne, ačkoli mu všude dávaj typově stejný postavy, tak jsou prostě hůř napsaný a ne tak zábavný. Kdo hrál Somu nebo Subnauticu nebo má rád Lovecrafta(možná?), neměl by si nechat ujít.

Greyhound (2020)

Parádní horor (jinak se ta naháněčka neviditelným nepřítelem ani popsat nedá) a jeden z nejvíc nejnapínavějších válečných filmů, co jsem kdy viděl. Jen ty náboženský pindy si mohli odpustit.

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

Parádně promyšlená, zahraná a ohudebněná (nějak mě netrápí, že je to hudba tak nějak zapůjčená) věc, kterou dolů táhnou jen občasný snahy o přílišnou "kůlovost", leč jsou to snahy, který nakonec maj spíš opačnej výsledek. Vytknout se dá i několikero failů postav, jakož i záchrana situací za pomoci okatých "náhod". Tím ale moje rejpání končí a se zdejším hodnocením nelze nesouhlasit. Takže bella ciao! Vlastně ne, ještě se uvidíme u dalších sérií! (Komentář psán po druhé sérii) A i tý třetí a čtvrtý sérii těch pět dám! Sice nabídly pár logických failů, několik slabších epizod a zbytečně moc vztahových peripetií, ale ty ostatní peripetie jsou opět lahodný, ještě líp natočený a už dokonce ani trapně "kůlovitý". Napětí je místy brutální, emoce totálně tečou a když Profesor začne střílet rakety proti státnímu aparátu, tak se zastavuje dech (a to nejsem žádnej anarchista, ba naopak).

Gentlemani (2019)

Zatím silný 4*, páč mě trochu rozčarovala dost pomalá a nezajímavá první půlka, která je ale nakonec setsakra důležitá a v druhý půli dobře zúročená. Avšak v hloubi duše tuším, že až to někdy dám podruhý, ta pátá hvězda tam nakonec přistane.

Devs (2020) (seriál)

Ústřední téma podobný jako ve třetí sérii Westworldu, tady ovšem vzatý totálně jinačí formou - pomalou, chtělo by se říct že až poetickou, kde skvělou stylizaci doprovází stejně tak skvělá hudba a člověka to chtě nechtě nutí přemejšlet a v duchu filosofovat nad předkládanýma myšlenkama. Trochu to kazí skoro celá ta špionsko-detektivní linka, která není vůbec zajímavá a z velký části tam působí poněkud navíc... ale sakra - ta ajťařina a kvantová mechaničina protkaná filosofováním o všem možným tu prostě funguje a protože z celý fyziky na VŠ mě kvantovka bavila nejvíc (i když jsem jí vlastně asi ani skoro vůbec nerozuměl), tak tou nadhodnocenou pátou hvězdou oceňuju, jak si Garland dal tu práci s jejím zapracováním a vlastně postavením celýho příběhu právě na ní!

Neviditelný (2020)

"Surpriiiise!" I když po skvělým (a nepřekonaným) Upgradu vlastně asi ani ne. Whannel je prostě bůh, kterýmu tyhle lehce či více scifi thrillery očividně jdou, když z v dnešní době už skoro tuctovýho námětu dokázal vytřískat něco tak napínavýho a v mnoha ohledech i nepříjemně psychologickýho. A nejradši bych byl, kdyby čtvrtej Matrix točil on, protože ty jeho kopičiny s kamerou v akčních scénách jsou zkrátka boží.