Médium (2021)

První půlka je tady na můj vkus až moc slow-burnová, a třebaže nabízí zajímavý a důležitý momenty, tak jsem se u ní vlastně docela dost nudil a je pro mně s podivem, že to nedokázalo utáhnout ani netradiční zasazení do pro mně málo okoukaný kultury a neznámý mytologie a spirituality, jejíž objevování mělo bejt nosníkem právě první půlky filmu. Zklamání se však nedostavilo, protože v druhý půlce nastoupí hororovej tobogán, kterej je v přímým kontrastu s předcházející pomalou částí, a i když si v jednu chvíli vypomůže lehčí dementností postav, dokáže s přehledem zastínit i většinu lepších západních hororových produkcí. Jen ten found-footage formát mi tu přišel trochu zbytečnej, protože zdaleka nevyužívá svých možností, viz například totálně noname kameramani.

Star Trek: Podivné nové světy (2022) (seriál)

Poměrně oldschoolová záležitost s moderním vizuálem a po třetí a čtvrtý řadě Discovery a druhý řadě Picarda konečně zase Star Trek, kde se řeší i jiný věci, než jen psychický potíže všech ubrečených členů posádky (DIS) a taky Star Trek, na kterým se nešetřilo a 3/4 série se tak nemusely vyplnit trapně nudnou a neoriginální zápletkou v naší přítomnosti. Děj je tu sice striktně epizodickej, nicméně se do určitý a rozumný míry věnující členům posádky, jejichž minipříběhy se tak nějak linou celou sérií, ale samotný hlavní zápletky, až na dva případy, na nich nijak zásadně nestojí, takže fungujou spíš jako skvělý doplnění charakterů postav a jejich vztahů a interakce se světem Star Treku. Navíc se tady podařilo poskládat setsakra sympatickou bandu, což je věc, která Discovery zatraceně chybí.

Zločiny budoucnosti (2022)

Nesourodá směsice zajímavých myšlenek, nápadů, filosofování a dějových linek, trestuhodně špatně poskládaná do sebe a ještě mnohem trestuhodnějc nedotažená do konce. Promarněnej potenciál, kterýmu by možná daleko víc sedla minisérie, kde by se pro každýho člověka našlo mnohem víc času k pitvání a pochopení jeho i světa kolem, čímž by pak zamejšlený pointy pointovaly mnohem víc a gore gorovalo mnohem silnějc, páč by nebylo tak odosobněný. Navíc ani nechápu ty první zhrozený reakce, protože tu nic vyloženě hnusnýho vážně nebylo.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Totální náhul! Seriálová událost letoška! Bez jediný pochyby i když jsme teprve v půlce roku! Úvod je sice pozvolnej, protože je potřeba diváka uvést do novýho rozestavení figurek, ale pak se to začne rozjíždět a to po exponenciále ústící do dvouapůlhodinovýho(!!!!) finále, který je i přes velkofilmovou stopáž (kéž by to poslali do kina!) neskutečně nabušený. A nejenže má i velkofilmovou výpravu, vtip, strašně cool momenty, ale podařilo se v něm vybudovat hlavně brutální napětí a strach o postavy, jakej jsem v seriálu ani filmu už dlouho necítil.

Prehistorická planeta (2022) (seriál)

Nádhernej výlet do prehistorickýho světa spíše domněnek, než aby se tu divák doopravdy něco dozvěděl - od toho je tu ještě doprovodná série na youtube kanálu Applu. Ne, tenhle "dokument" je tu hlavně od toho, aby si člověk sednul a pokochal se neskutečně vyobrazenýma dinosaurama prohánějícíma se v uchvacující krajině. A když píšu neskutečně vyobrazenýma, tak doopravdy myslím NESKUTEČNĚ, protože o takový úrovni fotorealismu by si mohl skoro nechat zdát i poslední Jurassic World, jakkoli CGI bylo jeho nejsilnější stránkou. Tady jsem měl totiž v dobrý polovině záběrů potíž se rozhodnout, jestli je ta potvora na obrazovce CGI nebo přece jen použili loutku. Bravo!

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Naprostý scénáristický a režisérský neumětelství, kdy seriál není schopnej vyprávět to, co chce vyprávět, ani za pomoci dialogů, ani s pomocí obrazu a už vůbec ne s pomocí hudby. Vizuálně se to sice tváří hezky a dá se zapauzovat na hezkých obrázcích, ale v pohybu to má šílenou kameru i střih, většina potenciálně cool věcí se odehrává v šeru nebo tmě a hudebně to naprosto selhává, protože původní SW muzika je tu trestuhodně nevyužitá, což nedává ani nejmenší smysl, poněvadž je tu tolik scén, který si o ní přímo říkaj a byly by hned několikrát lepší. A to jsem ještě nezačal ani o tý tuně nesmyslů a logice mnoha scén... je mi Ewana s Haydenem líto, protože pro prvního tohle měl bejt vysněnej a vytouženej návrat do role a pro druhýho zadostiučinění vůči hejtu, kterej kdysi sbíral. No, je pravda, že teď se ten hejt přesměruje asi na jiný osoby. Koneckonců Haydeonovo dvě flashbackový scény jsou vlastně to nejlepší na celým seriálu.

For All Mankind - Season 2 (2021) (série)

První série stavěla na poměrně dobrý vyváženosti vztahových prvků, politiky s alt. historií a vesmírování, v čemž druhá série naprosto selhala. Dopadlo to tak, že její cca první dvě třetiny jsou silně telenoveloidní, navíc bohužel narozdíl od první série nezajímavě až nudně telenoveloidní. Ale pak přišly poslední tři epizody, který to všechno vynahradily! Vesmír a politika zase začaly hrát silnou a vlastně hlavní roli, vztahový momenty najednou získaly na síle a finále byl totální nářez, kterej by mě v trochu slabší chvilce donutil tomu zase napálit všech pět hvězd. Kvůli nepovedený první polovině ale zkrátka nemůžu...

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Generická pseudo-bondovka, do který se připletli dinosauři. Trevorrow tady očividně, narozdíl od jeho prvního příspěvku do série, nevěděl kudy kam a co chce vlastně říct, takže veškerý myšlenky se rozplynou do prázdna, protože se na ně buďto úplně zapomene nebo jsou vypointovaný tak slabě, že na ně zapomene divák ještě před závěrečnýma titulkama, přitom poselství o nebezpečí genetický síly a jejího využití zmrdskýma korporacema by mělo něco do sebe, kdyby se s ním pracovalo líp a nejen z důvodu nahnání hlavních postav do kurníku s přerostlýma slepicema. Ale když na to konečně někde tak v polovině dojde, začne to bejt i docela zábavný, protože akční scény aspoň dosahujou určitýho standardu. I tak jsou ale v některých chvílích zbytečně uchvátaný, takže i když v několika z nich člověk konečně pocítí to dinosauří, skoro až spielbergovský napětí a atmosféru (therizinosaurus!), je to tak malá chvilka, že ten pocit vyšumí podobně rychle jak ty pointy. A taky člověk nesmí vnímat ty některý naprostý nesmysly v logice a chování postav. Nad vodou a lehce při životě to tak aspoň drží pár oku lahodících scén hodných screenshotů, dinosauři vyvíjející se s naším doopravdickým vědeckým poznáním (peří!) a nemalý role původních postav - a nejen těch třech, o kterých se vědělo + jedna speciální plechovka. DeWandu prosím obsadit do nějakýho dinosauřího spin-offu.

Jurský park 3 (2001)

Po dvojce je jasný, že aby se na Isla Sorně něco dělo, potřebujete k tomu hlavně bandu retardů. Tady naštěstí většina z nich pojde hned na začátku a zbytek z toho šoku následně dostane rozum, takže už je pak docela snadný si zase a opět vychutnávat poměrně slušnou dinosauří akci, kterou Spielberg sice uměl napínavější, i tak tohle ale pořád stojí za to a jako celek to vlastně asi funguje i líp než právě dvojka, třebaže ubylo na přesahu a je to už jen čistej dinopopcorn.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Geniální chaotickej matematik si v polobotkách zajede na výpravu do džungle, kde potká bandu retardů, kterým je (s prominutím) přednější sraní než vlastní život. Je to plný nelogických věcí, ale naštěstí je to pořád Spielberg, takže se přes ty blbiny i tak divák dočká pár skvělých momentů jakož i dinosaurů a to nám dinosaurofilům ke krátkýmu upokojení stačí.