Hvězdná pěchota (1997)

KevSpa to řekla za mě :) Hvězdnou pěchotu jsem viděla už několikrát (manžel vždycky prchá, nasazuje si sluchátka či tiše úpí) a já se prostě náramně bavím - něco tak úžasně parodického se jen tak nevidí. Jinak knihu, jíž se film částečně inspiroval, jsem se párkrát skutečně pokoušela přečíst, ale nikdy jsem se nedostala ani do jedné pětiny (a to mám Heinleina jinak dost v oblibě). No, třeba se jednou zadaří, přesto ale předem vím, že film i kniha v tomto případě 100% dvě různé entity jsou a to, z čeho si Verhoeven dělal srandu (a podle některých zmršil ;), viděl Heinlein trochu jinak a zcela vážně.. No vážně - není to žádná filmová lahůdka, béčko, ba céčko jako hrom, ale jednoduše naprosto skvělé, vtipné, neskutečně nadsazené a v mnoha momentech až mrazivě připomínající reálnou současnou politiku a mezinárodní situaci..

Jako dým (1999)

Tedy něco tak zavádějícího jako tento "oficiální text distributora" jsem ještě nečetla.. Ona už představa šedesátiletého Herveyho Keitela coby "mladého nájemného svůdce" je dost absurdní, ale hlavně to vůbec neodpovídá příběhu.. - zaplaťpámbu. Takže o co jde ve skutečnosti? Ruth (skvělá Kate Winslet, kterou jsem si oblíbila právě díky tomuto filmu) propadne na cestách Indií kouzlu starého a poněkdy chlípného guru - vůdce jakési sekty - a odmítne se vrátit do Austrálie. Její kamarádka doma vše vylíčí Ruthiným rodičům a ti nasadí všechny emoční páky, aby dceru dostali zpět domů. A teprve tehdy se příběh začíná. Zoufalá rodina najme amerického borce - potírače sekt - v podání již výše zmíněného a jako vždy úžasného Keitela, který na Ruth nasadí svou metodu, kterak oběť sektářství navrátit ke zdravému rozumu (něco jako španělsky za sedm dní, případně od-sektařit v jednom týdnu :)) Jeho postava je skutečně skvělá - postarší americký sebejistý seladon, tak přesvědčený o vlastní úspěšnosti, přitažlivosti a nezlomnosti. Proti němu stojí hodně vytočená a hodně zatvrzelá Ruth, u jejíž postavy si postupem času nejsme jisti, jestli ji rozčiluje odtržení od milovaného gurua či prostě jen postava potírače sekt a násilí, jež je pácháno na jejích právech jako svobodného jedince. Dál nechci prozrazovat, co se bude odehrávat, ale je to naprostá paráda. Konec filmu je nečekaný a originální, takže se nebojte nějaké obehranosti. Všem vřele doporučuji!

Mimo zákon (1986)

Nechápu, proč tu všichni tak slintají nad Benignim, když já se na to dívala kvůli Waitsovi ;-) No dobře - všichni tři hlavní představitelé byli vynikající, to musím uznat. Film jsem poprvé shlédla někdy v první polovině 90. let a už mě nepustil. Trojice naprostých outsiderů, podivínů a "kriminálníků" neschopných ublížit mouše je pro Jarmushe podle mě naprosto typická. Skutečně tento černobílý snímek nelze doporučit nikomu, kdo by očekával nějaký akční útěk z vězení. Down by Law se zaměřuje spíše na vyktreslení situace a povahy svých "dobných" hrdinů, na jejich bezradnost a naivitu, na jejich krásu ;-)

Mrtvý muž (1995)

Sledovat přerod zmateného a poněkud plaššího Billa Blakea (v podání Johhnyho Deppa) v ... no, v "mrtvého muže" je skutečně úžasný zážitek. Teprve díky tomuto filmu jsme si uvědomila, že ten "slizoun" z Jump Street a Noční můry aj. podivností je vynikající a všeho schopný herec. Jinak Jarmush je samozřejmě jako obvykle sázka na jistotu. Mrtvý muž patří rozhodně mezi mou nejoblíbenější desítku - ten herecký koncert, tu atmosféru, tu chmurnou komičnost s nádecham zmaru naprosto miluju.

1492: Dobytí ráje (1992)

Nejsem schopná přesně pojmenovat, jak se to podařilo, ale třebaže film natočil skvělý režisér, navzdory vynikajícímu hereckému obsazení, úžasné hudbě, poutavému příběhu a nádherné přírodě - výsledek je téměř plochý a nezajímavý. 6/10 Neskonalá škoda.