Projekt (1981)

Jeden z najlepších filmov, ktorý vykreslili komunistickú ideológiu normalizácie a "králikární". Síce krátky, ale mimoriadni výstižný.

Dar od Boha (2005)

Problém tohto filmu je podľa mňa to, že je preplnený množstvom zápletiek. To spôsobilo, že som nevedel, na čo sa mám sústrediť. Bol to problém s homosexualitou, dar od Boha alebo sfetovaný brat? Vo filme sa toho toľko odohralo, že nakoniec som nezistil, čo mi chcel zdeliť, čo bola idea filmu. Je to škoda, pretože mal určite väčší potenciál.

Arizona Dream (1993)

Ako to uz casto byva, ked sa spoja dvaja geniovia, nemusi z toho vyjst aj genialne dielo... Bohuzial, nemozem dat 5 hviezdiciek, vo filme mi chybal Kusturicov humor a Deppova perfektna mimika tvare. Film je taky "nesladky, neslany".

The Take (2004)

Snáď prvý film, ktorý som videl o súčasnej ekonomickej situácií v Argentíne, ktorý sa mi páčil. Oproti War on Democracy či Zeitgeist sa film venuje len jednému problému, čím divák získa oveľa väčší prehľad. Okrem toho je tu niekoľko ústredných postáv, čím je film zaujímavejší, pretože viac- menej sledujeme ich osud. Taktiež je veľmi dobre vybratý soundtrack a film sa dokonca snažil zapojiť aj prvky istej umeleckosti a symbolickosti. Určite odporúčam pozrieť ľuďom, ktorí o tejto tematike nemajú ešte utvorený názor.

Nouzový východ (2008)

Dej sa odohráva na typickom americkom predmestí, manželia sa milujú, majú dve deti a psa... Vlastne toho psa ani nie. A ani sa až tak nemilujú. Práve naopak- sú deprimovaní a zúfalí z jednotvárneho života. Ale toto je presne to, na čo chce film poukázať: dáva do kontrastu pretvárku, ktorú vytvára spoločnosť a úprimnosť (pravdu), ktorú... ktorá tam niekde vždycky je, ale nikto nevie prečo. Tento kontrast je neskutočne zarážajúci a pre diváka miestami priam až ironický a samozrejme fascinujúci. Tieto dve hodnoty zvádzajú „boj“. Ktorá vyhrá? Predsa tá „spoločenská“. Čo spôsobí? Opäť len deprimovanosť a v konečnom dôsledku smrť. To všetko s výbornými hereckými výsledkami a soundtrackom.

Tajemství (2006)

Film je natočený podľa knižnej predlohy Rhondy Byrneovej. Táto kniha sa niekoľko mesiacov drží v rebríčku top 10 najpredávanejších kníh na Slovensku. To je neuveriteľné, pretože takto dlho sa tam neudržal ani Harry Potter. Filozofia života, ktorá je zobrazená vo filme či knihe však nie je vôbec nová, písali o nej mnohí iní autori, ako napríklad Jack Canfield či Neale Donald Walsh. Obidvaja rozprávali aj vo filme. Ich knihy sú preložené minimálne do češtiny, ja som čítal od Walsha Hovory s Bohem. Venuje sa tam presne tejto filozofii, ale aj mnohým iným zaujímavým veciam, je to kniha, ktorá ma oslovila asi najviac v živote. Čo sa týka filmu, dávam 3 hviezdičky, lebo sa tam nedalo toho moc hodnotiť, okrem hlavnej myšlienky, teda scenáru.

Sexuální rekonstrukce (2003)

Toto je film podľa môjho gusta. Trošku filozofie, trošku lásky, niečo na štýl Almodovaroho Átame!. Film, po ktorom sa musíte zamyslieť či je naozaj možné to, čo ste práve videli. V tomto prípade či je naozaj možné, že ľudské city a emócie majú nižšiu hodnotu než umenie. Či sa žena môže „hrať“ s mužom, využívať všetky svoje „zbrane“, a potom ho prezentovať ako dizertačnú prácu na univerzite. Že ako radikálne sa muž dokáže kvôli láske zmeniť pre ženu. V praxi to znamená, že ho ponížila, odkopla a ešte za to dostala dobrú známku. Uznávam, že čo sa týka technickej stránky alebo hereckých výkonov film má čo doháňať, ale napriek tomu dávam 5 hviezdičiek, prevažne za scenár.

Výměna (2008)

Tento film je proste geniálny! Ja viem... ja viem... ja viem... Sú to citové výlevy, Daniella Steelová, ako napísal POMO, ale „kurnik- šopa“, jak dobrá Steelová. Film vôbec nenudí, je kompletný, nie sú tam žiadne „zádrhely“ v deji, všetko na seba perfektne nadväzuje a...tie herecké výkony!!! Angelina Jolie je tradične jednotka, a John Malkovich, bože ja som si ho zamiloval ešte viac než predtým! Naozaj, keď už kvôli ničomu inému, tak aspoň kvôli týmto dvom hercom sa to určite oplatí vidieť.

Vévodkyně (2008)

The Duchess je pekný film, ktorý človeku objasní niečo zo života vojvodkyne z Devonshiru. Zaujalo ma, ako hodnoverne sú zachované všetky zvyky, hlavne etiketa, ktoré mi prišli priam až vtipné (napríklad vstávanie zo stoličiek a opätovné sadanie). Nanešťastie sa film po prvej hodine stane predvídateľným a jednotvárnym, milostné romániky prichádzajú buď zo strany Gerorgiany alebo vojvodu a film akoby zabudol na všetko okolo. Veľmi zaujímavé sú herecké výkony: Keira Knightley tradične odviedla výborný výkon, ale zaujal ma aj Ralph Fiennes, ktorý naozaj stelesňoval chladnosť a odmeranosť. Ďalším plus je aj soundtrack. Celkovo film hodnotím priemerne, ničím neprekvapí, ale ani nič nepokazí.

Vzpoura v Seattlu (2007)

Battle in Seattle ma veľmi oslovil. Film je o demonštrantoch, ktorý sa snažia zmeniť svet, „zachrániť planétu“... demonštrovaním. Vyznieva to naivne, ale predsa len- obrovský dav ľudí dokáže aj nemožné. Film sa našťastie nesnaží zaujať nijaké stanovisko, páčilo sa mi, že je objektívny, nediferencuje „dobrých a zlých“. Ďalšími pozitívami sú pútavosť filmu, je dobré, že nie je spravený len ako dokument, človek má možnosť film viac precítiť. Battle in Seattle ma veľmi milo prekvapil.