Bobule (2008)

2 hviezdičky je možno aj moc. Prvá je za nádherné kamerové zábery (príroda, vinice a pod.) a druhá... druhá je za pokusy o vtipy. Na tomto film padá. Pokusy ostanú iba pokusmi (česť výnimkám: dedo je výborný). Inak som na filme nevidel nioč zaujímavé, nič mi nedal, nič mi neodkázal, proste som to videl a zajtra na to zabudnem. 2 hviezdčky je možno aj moc...

Valčík s Bašírem (2008)

Musím povedať, že po vzhliadnutí Valčíka s Bašírom som odchádzal z kina poriadne zmätený. Bol to dokument o vojne medzi Izraelom a Palestínov? V tom prípade mi chýbali fakty a bolo to príliš emocionálne. Bol to „príbeh“ o vojne medzi Izraelom a Palestínov? V tom prípade to ale nemalo jasnú, jednotnú štruktúru, jeden ucelený dej. Nevedel som, aké „posolstvo“ mi chcel film dať/ čo bola idea filmu. Bolo čisto informatívne o vojne? Dokument o masakri? Smutný príbeh muža z vojny? Alebo mi nebodaj chceli ukázať, že aj Židia dokážu robiť rovnaké „svinstvá“ ako nacisti? Technicky bol však film zvládnutý veľmi dobre, animácie boli na vysokej úrovni, blížili sa skôr k japonským než napr. k Persepolisu. Úprimne povedaný som mierne sklamaný, 3 hviezdičky sú hlavne za animácie.

Barva kouzel (2008) (TV film)

Som rád, že Vadim Jean opäť nesklamal. Oproti Hogfatherovi je však Colour of Magic slabší film. Hlavne preto, lebo z Pratchetta je (hlavne v prvej polke filmu) veľmi málo, aj čo sa týka dialógov (čo je Pratchettova silná stránka). Druhá polka je viditeľne vtipnejšia, napínavejšia a divácky atraktívnejšia. Pozitívom oproti Hogfatherovi je pestrejšie spracovanie a nádherné zábery na prírodu. V zásade súhlasím s Djkoma, 4 hviezdičky akurát.

Otec prasátek (2006) (TV film)

Som veľkým fanúšikom Terryho Pratchetta, jeho knihy sú originálne, nikam nezaraditeľné, nenapodobiteľné, proste geniálne. Od filmu som moc neočakával, predpokladal som niečo na štýl Stopárovho sprievoda galaxiou. Musím priznať, že som veľmi milo prekvapený. Režisér do filmu zahrnul množstvo skvelých prvkov typických pre Pratchetta, napríklad geniálne dialógy. Naopak opisy postáv (mimochodom ďalší perfektný Pratchettovský fenomén) vo filme pochopiteľne vôbec neboli. Môj celkový dojem z filmu je veľmi dobrý, preto mu dávam 5 hviezdičiek.

Spoutej mě! (1989)

Môžeme prinútiť človeka milovať? Pedro Almodóvar odpovedá na túto otázku celkom jednoznačne aj s návodom. Spútaj ma! je jeden z najzaujímavejších filmov aké som kedy videl. Nielen kvôli originálnej zápletke, ale aj neočakávaným situáciám, ktorých sa vo filme s týmto dejom naskytne dosť. Medzi silné stránky filmu patria aj (istým spôsobom) vtipné dialógy, ktoré milo prekvapia. Obával som sa, že film bude trochu úchylný, ale moje obavy sa našťastie nepotvrdili. Spútaj ma! je film s „filozofickou“ zápletkou, ktorá je však odľahčená prekvapivými a vtipnými udalosťami- nemám čo vyčítať!

Tajemství slov (2005)

Jeden z najzaujímavejších filmov, ktoré som videl, práve kvôli scenáru. Spoznávanie introvertnej zdravotnej sestričky so slepým pacientom formou rozprávania si životných príbehov je proste pecka! Najviac ma však zaujali myšlienky, o ktorých budem rozmýšľať ešte poriadne dlho. Film, ktorý je presne podľa môjho gusta, kvôli scenáru, réžií, soundtracku, ... Jednu hviezdičku som stiahol len za príliš zdĺhavý úvod a „romantičnosť“. Čo už, nič nie je perfektné...

Svěrací kazajka (2005)

Čo sa s nami stane po smrti? Budeme žiť ďalší život. Jacket je zaujímavý film, ktorý rozpráva o mužovi a jeho „životoch“, resp. vidinách. Po tom, čo ho obvinia z vraždy, dostane sa do blázinca, kde sa dejú neskutočné veci: ľudí zviažu do kazajky a zatvoria do mraziaceho boxu. Ale aj to, čo vyzerá takto hrozne, sa nakoniec obráti na dobré (teda lovestory s Keirou Knightley). Kamera občas prekvapí detailnými zábermi na oči a film je doprevádzaný rôznymi hlasnými škrípavými zvukmi. Celkovo nadpriemerný film, ale ja som sa s ním nijako nedokázal stotožniť.

Velké vítězství (1992)

Nádherne vykreslený film, kde sa obrovský skepticizmus premení na optimizmus. Neuveriteľné! Až som mal chvíľu chuť naštudovať si pravidlá baseballu, aby mi „docvakli“ všetky súvislosti. Perfektný scenár, ktorý nie je moc vážny, ani moc alibistický, zato je však vtipný a úprimný. Na môj vkus trochu moc precitlivený. Toto všetko je doplnené geniálnym Tomom Hanksom, kde sa prejavil jeho herecký talent v plnom rozsahu (proste neopakovateľný), len mu mohli dať trocha viac priestoru pred plátnom... A League of Their Own je určite niečo viac než film o ženskom baseballe v USA, je to film o viere a odvahe vytvoriť niečo, čo ešte nikdy predtým nebolo, aj napriek zosmiešňovaniu a nedôvere. Až na ten zdĺhavý "geriatrický" koniec nemám čo vyčítať. Odporúčam vidieť, hlavne pre fanúšikov Toma Hanksa.

Vyvolený (2000)

Film o mužovi, ktorý pre svoje ideály spraví všetko; alebo film o mužovi, ktorý je psychicky chorý a začne masovo zabíjať ľudí. Tieto 2 pohľady mám na film Unbreakable. Napínavý úvod určite každého zaujme, takže som od filmu očakával kvalitný snímok. Úprimne povedané, som trochu sklamaný, pretože je tam príliš veľa „nečakaných“ amerických náhod. Okrem toho teórie o tom, že komiksy sú istou formou histórie, mohli byť síce originálne, ale bohužiaľ ja som to nemohol „zožrať“. Proste je to až príliš neuveriteľné, na to v akej dobe sa film odohráva. Unbreakable sa stal miestami moc zdĺhavý, podľa mňa by potreboval viac akcie. Za veľké pozitívum však pokladám kameru, pretože niektoré zábery sú veľmi nezvyčajné, vyzdvihujem aj soundtrack. Celkovo dávam filmu lepšie 3 hviezdičky.

Občanská výchova (2004)

Filmu som strhol hviezdičku len preto, lebo romantická zápletka bola „príliš romantická“ a skočila sa neuveriteľným happyendom. Taktiež som mal pocit, že film príliš moralizuje, hovorí čo je dobré a čo nie, ako sú na tom deti v južnej Amerike a čo by mali bohatí urobiť, aby to napravili. Miestami trasľavá kamera mi tiež nebola moc po chuti, ale dá sa zvládnuť. Prekvapia pekné zábery prírody a okrajových „zbohatlíckych“ štvrtí Berlína. Osobne sa mi tiež veľmi páčila psychológia postáv, aj keď ich herecké výkony neboli žiadna sláva. Celkovo ma film milo prekvapil a koniec je naozaj originálny...