Mládí v trapu (2003)

Samozřejmě hrozná bláznivost, nicméně jakmile je Frank the Tank, Godfather nebo a především Beanie na scéně je těžké se nesmát. Především Will Ferrell a Vince se narodili pro tenhle žánr a my můžeme být jenom rádi. Velké plus taky pro režii Todda Phillipse, pokud se bavíme o vtipnosti scén, a pro hudbu. Škoda ztvárnění deana, takhle trapná postava by se hodila tak leda do policejní akademie nebo něčeho podobného. Stejně tak škoda některých místy možná nedotáhnutých "dějových zvratů", ale co, stejně se na to díváme především kvůli výše zmíněné trojce (a Elishe :) ). 80%

Těsně vedle (2007) odpad!

Čekal jsem "jen" tupou oddechovku. Dostal jsem Farrelly servírující mix nudného příběhu, oplzlých vtipů, otravných herců a to všechno bez pokusu o nějaký nápad. V tomhle filmu selhalo úplně všechno. Za McBridea, který byl asi 10 sekund vtipný (čímž trumfl většinu ostatních) 10%.

Juno (2007)

Příjemný jednoduchý příběh, který asi nikoho neurazí ani nenadchne (10%), ale zato se může chlubit parádní atmosférou (20%) mohutně dokreslovanou soundtrackem. A ovšem, hereckými výkony. (+20%) Nadprůměrně a uvěřitelně jsou zahrané skoro všechny postavy (vyjímkou budiž Jennifer Garner (-10%), která u mě představuje jediné mínus filmu), nicméně Ellen Page je ještě někde o pár tříd výše než ostatní a suveréním, bezchybným a celkově naprosto omračujícím výkonem celým film táhne k topce. Hlavně díky ní působí Juno upřímně, uvěřitelně a je to i zábava. (+50%) 90% P.S. Na Oscara za scénář to asi není, nicméně naopak nechápu, proč nepřistál k E. Page.

Velká ryba (2003)

Místy až nepřehledná směska fantasy a reality vyprávěná na způsob Forresta Gumpa (bohužel dosahující pouze zlomku jeho kvalit) a zabalená do emoce-ždímajícího obalu (kéž by nějaké skutečně vyždímat dokázal, u mě se to nepovedlo...). Klady jsou líbivé audiovizuálně zpracované jednotlivé příběhy a herecké výkony, až na B. Crudupa (u něj spíše opak). Nesouhlasím s kritikou McGregora; nemám ho nijak rád, ale v Big Fish se předvedl v docela dobrém světle. A. Lohman s roztomilou tvářičkou hodnocení o pár bodíků taky zvedla. 65% a nálepka "jeden z nejpřeceňovanějších filmů vůbec".

Kletba Růžového pantera (1983)

Bez nápadu. Tisíckrát opakovaný vtip zkrátka už není vtipem. Ted Wass katastrofa. Jediným světlým místem jsou scény s R. Moorem. Za ně a jako odkaz sérii 25%.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Poslední díl ságy rozhodně nezklamal a přinesl zakončení příběhu napumpované akcí a emocemi. Zpracování předlohy bez chybičky, vše co bylo nutné zmínit se ve filmu objevilo a to dokonce ve formě stravitelné neznalcům knížky. Naopak jinde došlo ke zjednodušení, paráda. Samozřejmě někde těch výlevů bylo příliš (Neville a jeho řeč), místy se film táhnul opravdu pomalu, vtípky ala Filch bych v tomhle jinak vážném filmu klidně oželel, herecké výkony vesměs nic moc (vyjímkou jest klasicky bezvadný Snape a tentokrát i Ralph Fiennes v roli Voldemorta), závěrečná scéna u vlaku (jistě něco na ten způsob tam být muselo, ale působila spíš trapně)... a určitě by se našly další chybky stahující hodnocení Deathly Hallows někam k 70% a 3/4*. Na druhou stranu jako celek a především jako konec jedné série působil film více než dobře a jako fanda předlohy tady dávám za 5* (trochu i jako kompenzaci za první část tohoto dvojdílu, která hodně trpěla, aby umožnila tento epický závěr.)

Americké psycho (2000)

American psycho je především o Ch. Baleovi; předvádí zde možná svůj nejlepší výkon vůbec a celý film táhne k absolutoriu. Myšlenky o absurditě a povrchnosti dnešního světa film servíruje naprosto dokonale (ranní péče v úvodu filmu, scéna s pláštěnkou... to jsou naprosté divácké orgie), to všechno podložené parádními monology a parádní hudbou (tady opét vyhrávají výše zmíněné scény). Bohužel film působí lehce nedotaženě ve všech dějových rovinnách, což sráží hodnocení ke čtyřem hvězdám. (Pod čarou bych se ještě zmínil o R. Witherspoon, která se líbila, a o pasáži s motorovou pilou, která mi jako jediná přišla trochu moc a nedával bych ji tam.) 85%

Arsénova jedenáctka (2007)

Dokument jsem si užil už jenom proto, že Arsenal je pro mě jasné číslo jedna. Není tu moc co vytknout, snad jedině jistou nesystematičnost některých statistik a žebříčků (jednogóloví střelci, vítězné serie proti několika týmům aj. působili trochu jako výstřely do tmy). Na celkovém hodnocení se neprojevuje, ale přesto jako mnozí jiní musím zmínit, příšerný český dabing (chápu, že dabovat živé komentáře není sranda, ale tohle byla opravdu hrůza.) 90%

Transformers 3 (2011)

Chápu, že vydělávají, ale filmově nemají, podle mě (stejně jako druhý díl), co nabídnout. Je to stále ta samá ohraná písnička bez nových nápadů. Oprava, bez dobrých nových nápadů. Scénář je sice originální, ale naprosto hloupý a šílený, a to i na akční film. Vtipné scény, které kořenily předchozí Transformers jsou v těch nových za hranicí vkusu a jsou většinou opravdu stupidní. Střih je jistě vizionářský, třeba jenom předběhl dobu, ale osobně myslím, že taková šílenost jen tak v kurzu nebude. Akční scény nepřináší nic nového nad očekávání (jsou spíše pod ním) a navíc trvá asi hodinu než vůbec nějaké přijdou... Ano, noví Transformers jsou zase o 10 minut delší. Jediné, co film tahá ke 3*, je R. Huntington, která trumfla Megan na celé čáře. 50%

Snílek (2005)

Příjemný rodinný film, kde sice od začátku víme, jak to dopadne, ale stejně se vydržíme dívat se zatajeným dechem až do konce. Dobrá atmosféra i herecké výkony, především parádní Kurt. Jediné co mi velice vadilo (čistě subjektivní názor) byla Dakota F. Ta holka je mi od chvilky, co jsem viděl War of the Worlds, neskutečným způsobem nesympatická a film dost staví na vidění světa z perspektivy její postavy (což je další věc, kterou bych Dreamerovi trochu vytknul). Budu asi tajně doufat, že už jí tolik neuvidíme (šance rovná nule) nebo že z toho vyroste (což už se částečně děje). 70%