Tísňové volání (2018)

Námět a zpracování excelentní, ale nelogičnosti v ději a v chování jednotlivých postav film bohužel dost sráží. ****

Vlastníci (2019)

Přibližně do půlky to vypadalo na jednu z nejlepších českých komedií, kde by pět hvězdiček bylo málo. Potom zřejmě došly nápady a film se začal opakovat (to se ještě dá odpustit), načež nastal pokus udělat z filmu něco víc než komedii a došlo k jeho naprostému pohřbení (to už se odpustit nedá). Po perfektní první polovině naprosté zklamání. ***

Gilmorova děvčata: Rok v životě (2016) (seriál) odpad!

Objektivně mé hodnocení asi neodráží kvalitu minisérie, ta je možná, mno dejme tomu, někde u třech hvězdiček. Z mého pohledu nicméně nemá nejmenší smysl se o ní rozepisovat - moje hodnocení odráží pocity člověka, který má původní seriál, ať už včetně sedmé série či bez ní, hodně rád. Celý seriál jsem v minulém roce před vydáním minisérie pocitvě opět odsledoval a Year in the Life s nimi nemá kromě obsazení nic společného. Pro člověka, který čekal šestihodinovou porci "Gilmórek" a dejme tomu, když bůh dá, tŕeba nějaké to utažení neuzavřených dějových linek, je tohle naprostá nekoukatelná s.ačka, na které nevidím naprosto žádná pozitiva. Žádné další informace jsem si o téhle minisérii nesháněl, takže nevím, jestli to byl účel nebo se prostě jenom všichni zbláznili, ale za mě odpad.

V cizí kůži (2011)

Pro mě hodně pozitivní překvapení. Člověk sice zná zápletku, rozuzlení a de facto i celý děj včetně některých vtipů ještě než se objeví úvodní titulky, ale díky neortodoxnímu zpracováním The Change-Up opouští vyjeté koleje a tak nějak prostě baví. Asi je to hodně Rkovou přístupností a s tím spojeným drsnějším humorem. Rozhodně bych ale neřekl, že film je samoúčelně nebo snad přehnaně sprostý, spíš jde o takovou dospělou verzi desítek PG13 komedií na stejné téma. Jo, a skvělé obsazení je samozřejmě také faktor. The Change-Up je o úroveň jinde než kolegové z žánru, takže s klidným srdcem minimálně 70 %.

Cashback (2006)

Tuhle hrůzu jsem dokoukal do konce jenom s velkým sebezapřením. Do teď mi není jasné, co to jako mělo být. Komedie, filosofie, drama, romantika - tohle všechno najdeme v regálech Cashbacku, ale když se chcete pro některý z artiklů natáhnout a dát ho do košíku, máte smůlu, právě došel. Forma - originalita za každou cenu, všeljak neuceleně, působí jako od studenta filmové školy, který nemá jasnou vizi, ale chce ukázat, že to umí dělat unikátně. Můj dojem z Cashbacku je mimo jiné takový, že S. Ellis chtěl tímhle autoportrétem prostě divákovi ukázat, co je on sám zač, a své podivínské já s perverzními choutkami před světem prohlásit za umělce. Jelikož Cashback neví jak sám sebe vymezit, je těžké ho uceleně kritizovat, zmínil bych ještě táhlou depresivní nudu podtrženou nesympatickými charaktery a herci, co neumí hrát. Pozitiva - Stuart Goodwin coby Jenkins potěšil; švédská studentka potěšila ještě o chlup víc. 0/1* dávat nechci, protože tohle není typický Odpad, ale těch 30% je těžké si odůvodnit, dávám je spíš za to, čím tenhle film mohl být, než za to čím je.

Coach Carter (2005)

Předesílám, že Coache Cartera, přestože basket nesnáším, rozhodně nepovažuji za ztrátu času. Je určitě dobře natočený, odvyprávěný a má i překvapivý šmrnc, takže těch 130 minut uteče jako voda. ALE obdobných filmů člověk najde moře, ať už se bavíme o lince sportovní, sociální nebo kombinaci obou zmíněných. Jde určitě o nadprůměrný snímek (přidanou hodnotou, která mi zde zabránila zopakovat nemastné neslané slovíčko "dobrý" a mrsknout tam tři hvězdičky, je výtečný S. L. Jackson), ale na víc než 70 % to nevidím. PS: Překvapuje mě, že na ČSFD je tenhle tématicky typicky americký film hodnocený líp než v USA. PPS: Jestli tu někdo vyzdvihoval hudbu, tak ta u mne představovala spíš slabinu filmu.

Předvečer zkázy (2013) (TV film) odpad!

Jediným pozitivem je taková míra debility některých dialogů, že po pár pivech se jim asi dá i docela solidně zasmát. Jinak naprostá ztráta času. 10%

Šmejdi (2013)

Je moc dobře, že se podobné dokumenty točí a že se na ně (i starší) lidé dívají. Určitě to má smysl a věřím, že to ledacos změní. Bohužel zpracováním se jedná o silně podprůměrné dílko, které se snaží šokovat na úkor objektivity a logické koherence filmu. Vše podstatné mohlo být řečeno v první čtvrthodince - dále už snímek nenabízí nic než paletu "osudové" hudby, informací vytržených z kontextu (a promíchaných do nepřehledného mixu), nedotažených myšlenek, a dalších prvků mířících na emoce, nikoli na rozum. Podle mě takhle prostě objektivní dokument vypadat nemá. (40% hlavně za téma)

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

První Wall Street a Michaela Douglase zbožňuju, možná právě proto byl tenhle výlod opravdovým zklamáním. Viděl jsem naprosto nesourodý počin (hudba, kamera, obsazení, střih atd.), s nesympatickými (za všechny C. Mulligan,S. Sarandon) a mnohdy naprosto zbytečnými charaktery. Snímek se na dvou hodinách táhne od nikud nikam a cestou míjí jednu načatou vedlejší linii za druhou. Klasické boje na burze a v zákulisí nečekejte, tady se vám spíše dostane pravidelné dávky emocí, které znáte z Rodinných pout atp. Návraty k prvnímu dílu (B. Fox, Blue Star atp.) působí opravdu trapně a nepřirozeně. Nečekaným pozitivem je S. LaBeouf, naopak očekávaným G. Gekko, kterému člověk věřil každé nadechnutí. Škoda, že jeho role částečně padla za oběť debilnímu scénáři.

Jeskyně zapomenutých snů (2010)

Tenhle film by mi možná sednul lépe, kdyby zůstal dokumentem a nesnažil se být "něčím víc". Kdybych k němu měl přístupovat jako k filosoficko-new ageovské duchařině, tak ze samé podstaty věci dávám odpad nebo něco podobného, hodnotím ho tedy čistě jako dokument. Podívaná je to nekoherentní.(-) Hudba a hlas vypravěče, oboje evokující tajemnou až záhrobní atmosféru, by si určitě našly místo v kdejakém hororu nebo šokujícím dokumentu o konci světa, kterých se poslední dobou točí desítky, tady ale ne.(-) Navíc po čase se hudební podbarvení stává značně monotónním. (-) Za zmínku stojí záběry kamery, ale jeskyně sama je tak nádherná, že zkazit i tohle snad nebylo možné. (+) Že dělá snímek z archeologů a podobných vědců idioty ("Co jste dělal, než jste se stal archeologem?""Klauna v cirkusu." nebo "Já jeskyně hledám pomocí čichu.""Už jste nějakou našel?""Ne.") mi osobně naprosto nevadí, ale pochybuji, že to bylo účelem (takže další -). No a nakonec postkrip, který mi skutečně vzal dech. Něco tak patetického nemá v tomhle a ani v jakémkoli jiném filmu co dělat. 15-20% za samotný obsah a nádhernou jeskyni, 0% za provedení. Většina obdobných dokumentů nabízí víc...