Heretique

Heretique

okres Děčín

3 body

• 7.11.2013  18:20

Tento film je nehorázný shit, ale právě proto by se na něj měl každý podívat. Manipulaci s divákem a demagogii bych dal 6 hvězd z pěti, ale logika je na stupni 0 K. Většina záběrů je úplně mimo mísu, závěry a poučení na úrovni TV Nova a k tomu hnusná plytká hudba, která opruzuje ucho celý film. Rovnice, které se dají z "dokumentu" vyvodit by byly: evoluce = darwinismus = eugenika = nacismus; neboli teorie evoluce = nacismus. Dál pak (společnost - náboženství) = stalinismus, což je taky vskutku zajímavé. Pokračujme (biologie + náboženství) = svoboda a naopak (věda - náboženství) = nesvoboda. A konečně (náboženství + věda) = inteligence (obsaženo i v názvu dokumentu) oproti čemuž (věda - náboženství) = ignorance a idiocie, a neprostupná hranice mezi vědou a náboženstvím je přirovnána k Berlínské zdi. Famózní závěr: Spojme se všichni a ukažme společně Darwinovi fakáče, tím, že se budeme bavit o inteligentním designu, jakoby to nebyla totální sračka nehodná pozornosti!

• 7.5.2013  13:41
    Thor (2011)

Co se týká severských mýtů, je to flusnutí do ksichtu se zdviženým prostředníkem. Kostýmy přímo úděsný a úchylný zpracování země Ásů je naprosto k poblití. Navíc politicky korektní nigas a ťongové pro mě nemaji v Ásgardu místo, bohužel... Hvězdu za hudbu a částečně za Lokiho, kterej je správně slizkej. Je mi jasný, že pro středoprdelní proud je to supr podívaná, ale ti, co se nechají nalákat na jméno mytického hrdiny severu jako já, budou nadmíru nasraní. Agreed, verbal.

• 11.6.2011  20:51
    Hraběnky (TV seriál) (2007)

Je to jeden z nejlepších českých seriálů současnosti. I když porovnávání neni perspektiva, ze které bych to chtěl hodnotit. Zkrátka to na mě zapůsobilo - herci, krajina, střihy i dynamičtější kamera. Je to syrové, ale jsou tam i poetické chvíle, rozhodně to na mě působí autenticky, a to včetně vulgární mluvy, ta tam není samoúčelná (není to holt městské prostředí). Další věc - pokud někdo českému publiku vyblije desítky mladých lidí, co neumí hrát, exhumuje nějaké herce z dob dětství mých rodičů, a přidá pár hysterek, které umí dobře pouze brečet, a poslepuje je do Ulice, řekne tomu sračka. Zároveň ale, pokud mu ČT konečně naservíruje Hlaváčovou, Abraháma, Bydžovskou, Dlouhého, Chramostovou a další, též to označí za sračku. Rozezná český divák vůbec kvalitu od sračky?

• 4.5.2011  01:09

Příliš dlouhé a myšlenkově vybrakované. Vizuálně zajímavé, nicméně vnímám vliv pratchettovin, takže pro mě žádné extrémní novum. Kdybych to byl býval neviděl, tak by se bývalo bylo nic nestalo...

• 4.5.2011  00:57

Tak to bylo radikální. Animák o dětech pomalu pro 18+ :))) Dabingu obdiv...

• 18.4.2011  00:50

Perfektní pohádka s pěknými kostýmy a výbornou kamerou. Trochu omezena tehdejší technikou, přesto ale skvěle natočená. Temnotou středně propečená, pro děti (obzvlášť pro ty čerstvější) asi na hranici snesitelnosti. A to mimo jiné i tím, že pár věcí je potřeba si domyslet...

• 19.2.2011  03:09

Násilí je tu dost, až člověk časem otupí. Já naopak oceňuji, že neprobíhalo žádné doslovné dovysvětlování okolostojícností, člověk evropský s prvními devíti třídami mohl během života leccos pochytit... Výborná je hudba i kamera (pár záběrů je vážně skvělých a celkově to nepůsobí kýčovitě). Dost dobré jsou také původní jazyky (až na italskou výslovnost latiny). Ústřední postavy pro mě měly naprosto dostatečnou hloubku, jen Ježíš na mě dělal dojem narcistického fanatika. Celkově je to dílo velmi zdařié.

• 18.2.2011  21:11
    Krysař (2003)

Neobvyklý počin, pro mě je to ještě kus přes 60%. A Karel Dobrý je více něž dobrý.

• 18.2.2011  20:48

Otřes. Co na to děti, to neposoudím. Herci jsou ale nesympatičtí a ten film by byl dlouhý, i kdyby trval jen poloviční dobu. A kvalitativní srovnávání s Pánem prstenů je fakt absurdní XD. Vím, jak se to mělo s autory, ale stejně... Jinak nevím, ve které fázi vývoje dítěte se má tenhle film promítat. :/

• 18.2.2011  20:37
    Seance (studentský film) (2009)

Tohle nebudu hodnotit hvězdama. Je to STUDENTSKÝ film, takže nechápu, s čím to polovina lidí tady srovnává. Mně to připadlo výborný.

• 19.4.2009  19:20

Moje nejoblíbenější česká pohádka (bez nadsázky), sice pro děti a kohokoliv s fantazií infikovanou prostoduchým obrazem současnosti v telce asi složitá, možná i nepochopitelná, nicméně přijde mi, že je tu krásně zachovaná poetičnost středověkých milostných písní se vším všudy. Věrohodná je i hudba Traxlerů, ve které jsou obsaženy důležité body příběhu. Postava šaška je přesně podle mých představ - blázen, který má výsadu říkat pravdu. Navíc je zřejmá typizace ostatních postav (král, rytíři, princezna, štolba, láska a strach), kdy každá z nich představuje nějaký lidský charakter. A pokud jsou některé výkony trochu prkenné, přičítám to právě silné stylizaci. Víc takových pohádek!

• 19.4.2009  18:32
    Excalibur (1981)

Mé hodnocení asi nebude úplně lichotivé. Sice beru v potaz stáří filmu, ale zase mohu srovnat s filmy jinými... Hodně mi vadily kostýmy. Např. flitrované šaty, "plátové zbroje" a různé divné silony mě rušily . Pokud si dobře vzpomínám, tak Artuš je sice legenda, ale měla by přecejen zapadat někam do raného středověku, není to pohádka "za sedmero horami". Provedení Merlina a Mordreda bylo dost nechutné. Merlin na mě působil jako slizoun a blázen a plátovka Mordreda zase vypadala jako z hračkárny. Navíc, když nad tím přemýšlím, skoro všechny postavy od Igrain přes Merlina k Artušovi až po Gueneveru mi byly těžce nesympatické (tedy v anglické verzi, možná že náš drahocenný český dabing by leccos změnil). No a pak přichází drobnosti, které se mi nelíbily, jako knihtisk, vizuálně Excalibur v kameni, potažmo jeho vysvobození nebo velmi "originální" O Fortuna z Carminy Burany v pozadí válečných scén či pseudošokující erotické scény. Ale abych to úplně nezatracoval, některé scény (obzvláště ty s nechutnými olezlými mrtvolami) byly dost povedené. Trochu v rozpacích jsem z vizuálních efektů. Některé jsou velmi věrohodné až překvapující, jiné téměř ubohé.

• 19.4.2009  18:31
    Nightwish: End of an Era (koncert) (2006)

It simply is the end of an era! A k téhle éře se ještě mnozí vrátí a bohužel už to nikdy nebude jako předtím. Pro mě má tento koncert lehkou pachuť kvůli následným událostem, což ale nic nemění na tom, že to je perfektní záznam, fascinující podívaná, nejkrásnější koncert a neokoukatelná záležitost.

• 19.4.2009  17:06
    Kai a Gerda (TV film) (2002)

Pěkná nízkonákladovka v řade s Merlinem (1998), Kouzelnou zemí skřítků, Královstvím prstenu a třeba Mlhami Avalonu. Za mě fajn.

• 19.4.2009  16:58
    Křišťálek meč (TV film) (2007)

Jedna z těch národem nenáviděných pohádek, která mě osobně ale dost zaujala. Skvělé kostýmy, výborná atmosféra, lehká deprese, pěkná hudba, šťastný konec. 100% sice není, ale i tak u mě dost vysoko a rozhodně ve skupině lepších českých pohádek.

• 19.4.2009  16:38
    Mlhy Avalonu (TV film) (2001)

Středověk tomuhle filmu opravdu věřím, jak kostýmy, tak líčením i archaickou řečí. Není to taková uhlazená fantasy jako např. Merlin (i kdiž toho mám hodně rád). Oceňuji obraz toho, jak pomalu a nenápadně křesťanství zatlačilo pohanství. Mimochodem je to další film Edela, u kterého registruju zaujetí v pohanských božstvech a naznačení plíživého procesu podsouvání křesťanského náboženství pohanům (jak u Království Prstenu, tak tady jsou křesťani ale trošku trubkoidní - tady Guenevera, v KP zase milenka králova bratra - to je mi nějakým způsobem sympatické). Pěkné bylo i ztvárnění pohanských svátků (Beltane, Lugnasadh) a prďácký byl hypnokolovrat a čarostudna jako komunikační prostředky, takový nádech tajemna a přitom nenásilný. Celkově se navíc jedná o dosti originální převyprávění příběhu o Artušovi a Morganě. Pěkný filmek.

• 19.4.2009  16:13
    Merlin (TV film) (1998)

Mab je úžasná a v češtině navíc skvěle nadabovaná, možná lépe než v AJ (pouze verze s bohužel již zesnulou Helenou Friedrichovou). Skřet je ale bohužel taková americky trapná rádobyvtipnost, toho škoda. Ten nenechá člověka při iluzi, že je to historie, protože má hlášky, jak když utekl z nějaké US rodinné komedie. A rokoková paruka k vysokoškolskému taláru a jeho ležérně elegantní ohoz druhé půle, mě vyloženě rušily. Ostatnímu ale není moc co vytknout...

• 19.4.2009  16:00
    O ztracené lásce (TV seriál) (2002)

Deprese, nic moc pro děti. Kromě předposledního dílu bych ji rozhodně nezatracoval. Andersen je taky brutus a přitom nádherný. Jsou tam dost silné momenty jako např. smrt statkářky nebo díl s Floxínou, psycho Janek atp. Navíc je ta série takovou nadčasovou parafrází - pár hodných a chytrých lidí, ale spousta závistivců, lhářů a podvodníků. Hodně prospěchářství, nespravedlnost, "honba za pokladem" nebo taky apatie a lidi, o kterých ani nevíte, co si máte myslet (třeba ženská s bodláky v posledním díle nebo komedianti atd.). Někdy je to takový děs, že člověku nejlíp poradí cigoška zalitá ve skle. :) Atypická je i happy endem možná trochu mimo očekávání. Bez povšimnutí by neměla zůstat také hudba Milana Kymličky. Ale samozřejmě tam byly i slabší momenty (např. Brožová v plátové zbroji, rozumberské muzikantské krysy nebo divně obscénní pasáž se songem na kolotoči v 8. díle). Přes to všechno dávám vysoké hodnocení, protože je to zkrátka originál a mimořádnost.