Jatka (1987)

Osmdesátková vyvražďovačka, která sakra páchne po krvi, třebaže má lehký komediální nádech. Opravdu, tady se tnulo do živého. Vraždy jsou krvavé a ječící mládež tu porcuje duševně zaostalej tlustej týpek s velkým dvouručním sekáčem. Atmosféra je taky slušná a celkově se mi tahle řezničina v areálu zavřených jatek líbila. Samozřejmě tradiční nešvar zůstal v podobě plytkosti děje a nelogických kiksů, a přestože Slaughterhouse není žádný vrchol v rámci subžánru, tak pro fandy to můžu s klidným svědomím doporučit.

Hospital Massacre (1981)

Příjemný pozapomenutý slasher z let osmdesátých, tentokrát v nemocničním prostředí. Ač mám radši lesy a kempy, tak i prostředí úzkých chodeb mělo své kouzlo. Zabiják se docela činí, personál nemocnice se rychle ztenčuje a bodycount se ustálil na desítce. Vraždy jsou poměrně na dobré úrovni a až na dvě jsou všechny vidět. Navíc i hlavní hrdinka je sympatická, atmosféra je cítit a tak hlavním zklamáním zůstává maniakální doktor, který mě svou obyčejnou vizáží nijak neoslovil. Jinak vcelku zábava.

Hra na vraha (2009)

Partička mladých přátel jede zapařit na chatu, ale to ještě netuší, že to bude jejich nejhorší noc v životě. Máme tu provařenou koncepci teenagerovských vyvražďovaček z trochu jiného úhlu pohledu. Není to totiž vrah, který odvádí špinavou práci, ale nechává ji na svých obětech. Pravidla jsou jednoduchá, přežít může jen jeden nebo nikdo. Nepochybně zajímavý nápad, ze kterého se ale dalo vytřískat mnohem víc. Pod nánosem nelogického jednání postav, nezajímavých vražd a "šokující" pointy se utopí i prvotně dobrý námět. Navzdory tomu jsem to sledoval bez větších obtíží a i za snahu nechám tři hvězdy.

Return to Sleepaway Camp (2008)

Nebyl jsem v žádných očekávání, tudíž jsem byl příjemně překvapen, že Return to Sleepaway Camp je poměrně zdařilým návratem k původní jedničce. Nejenže vraždám se vrátila invence, ale konečně se dá mluvit i o nějaké atmosféře, kterou jsem v předchozích dílech postrádal. Na to, že oběti jsou naprosto stupidní jsem si zvykl, ale překousnout toho tlusťocha mi dalo zabrat. Jinak spokojenost, takže za tři.

Sladkých šestnáct (1983)

Slušný slasher spadající do kategorie takzvaně "ztracených". Děj se odehrává v malém texaském městečku, ze kterého čiší osmdesátková atmosféra a do kterého se nově přistěhovala takřka šestnáctiletá nádherná Melissa. Pokouší se najít nové přátele, ale naneštěstí všichni chlapci v její blízkosti končí zavražděni. Celkové zpracování má slušnou úroveň a postavy byly dobře zahrané. Vrah je až do konce neznámý a k usmrcení svých obětí používá klasický nůž. Ačkoli vražd nebylo mnoho, a na krvi se evidentně šetřilo, způsob jejich provedení byl v rámci možností dostačující. Přesto tím nejlepším je obzvláště finále. Rozhodně doporučuji! 65%

Truth or Dare (2012)

Tahle pozvánka do lesa se starou chatou, věřícím maniakem a partou teenagerů navrch, to má nakonec za tři. Celkem slušný nápad hraničí až s neúměrnou jalovostí, neumím si totiž vysvětlit idiotské chování některých jedinců, kteří radši měli svým jednáním podat předběžnou žádost o eutanazii. Zachraňoval to až dobře sehraný záporák a několik neočekávaných zvratů, nicméně neočekávejte nějaká jatka, veškeré vraždy jsou v light provedení. "Vadí - Nevadí" je příkladem naprosto nevyužitého potenciálu, ve kterém se tvůrci mohli předvést v mnohem brutálnějším pojetí.

Saw 3D (2010)

Jakže dopadl již sedmý zářez pily do horkého masa? Tuhle sérii jsem již považoval za notně vyčpělou, ale poslední puzzle skládačky zapadlo bez zbytečně vypadlých zubů. Ač jde stále o tentýž koncept, závěrečný díl vyplul na hladinu krvavé lázně konečné odpovědi, ukázal bizarní gore a završil obstojným game overem. Konečně se série vrátila ke svým kořenům a dá se říct, že jak dobře začala, tak dobře byla zakončena. __Viděno ve 3D projekci.

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995)

Pokoušeli se ho zastřelit, umlátit, upálit, přejet, ale on se vždy objevil znovu. Dříve člověk, teď pod bílou maskou už jen ryzí zlo. Ano, Michael Myers... Šestý díl této slavné ságy v mých očích sice zůstává v zaběhnutém průměru, přesto si odnáším lepší dojem, než z předchozího dílu. Mimoto je obzvláštněn o sektářství a keltskou mytologii, na nichž je postavena zápletka. Nejenže Prokletí Michaela Myerse zatahuje do děje hodně mystiky, ale samotná chladnokrevná mašina na zabíjení je víceméně loutkou, která se nechá popotahovat, a své oběti umí vykuchat se vší parádou. Chápu, že většina musí skřípat zuby, kam až to v sérii zašlo, ale pro mě je šestka dobrým dílem.

Nová noční můra (1994)

Jaký ortel si odnese doposud poslední díl jedné slavné série? Wes Craven se vrátil, aby důstojně zakončil to, co kdysi sám začal. Přiznám se, že po šestém dílu nebylo kam spadnout a tak jsem byl mile překvapen, že nejde pouze o výkřik do tmy, ale o ničím neředěnou zábavu, ve které Wesův setrvačník bez větších ofrků boří mýty a navíc si z nich dělá legraci. Pouze mi trochu vadilo, že Freddymu sebral jeho pověstný sarkastický humor, s čímž nemohu sympatizovat, zrovna tak jako s jeho novou maskou. Ať už to bylo s touto za léta nabobtnalou sérií jak chce, prozatímní tečka sedla na své místo skoro tak, jak bych chtěl. ___ Můj žebříček série: N1, N3, N4, N5, N7, N2, N6

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Rozhodně nejdepresivnější díl. Oproti předchozím akčnějším dílům je pětka hororovější, za což palec nahoru. Rovněž exteriéry / interiéry laděné do chladných barev se podílejí na morbidní jiskře, nicméně je trestuhodné jak málo jich bylo využito. A co se týče Freddyho, tak je stále cool, ale jeho nápaditost trochu uvadá. Celkově mi ten promarněný potenciál trochu vadí a je to jeden z důvodů, proč hodnotím průměrně. Stále však jde o dost kvalitní díl, který se alespoň částečně snaží o dovysvětlení pohnuté minulosti nestárnoucího zabijáka.