Moje povstanie.sk (2014) (TV film)

Ako kameramanské a strihačské cvičenie je to fajn... Ale absolútne nechápem zmysel tohto projektu (presnejšie povedané zvolenú formu)

Popi (1969)

Náhodou som natrafil na tento nenápadný klenot. Dokonalá štúdia sociálneho prostredia, perfektne vystavaný príbeh, humor ale aj veľké emócie. Balansovanie medzi drámou a komédiou, ako aj expresívne herectvo (fantastický Alan Arkin) pripomínajú filmy zo zlatého obdobia talianskej komédie 60-tych a 70-tych rokov. Ach, aké úžasné filmy sa kedysi točili!

Socialistický Zombi Mord (2014)

Škoda že tvorcovia nepridali viac humoru a paródie (a kľudne aj "love story") na úkor naháňačiek a zabíjania zombies. Po istom čase mi už mnohé scénky prišli zbytočné a opakujúce sa. Ale bavil som sa - na slovenskom "amatérskom" filme!!!

Krok do tmy (2014)

Možno si americkí akademici nevšimnú, že film je zaplnený čudnými figúrkami, ktorých vzťahy a motivácie sú len ťažko zrozumiteľné, alebo naopak čisto plagátové. Možno im nebude prekážať, že hlavný hrdina je úplne pasívny, ak nerátame súloženie s dvoma ženami - žiaľ s každou zvlášť :), a jeho jediným problémom je ako utajiť toto svoje "hobby". Možno sa uspokoja aj s tým, že úplne všetko nám postavy vyrozprávajú v dialógoch a obraz neprináša žiadnu informáciu, žiadny zaujímavý herecký prejav a už vôbec žiadnu atmosféru. Možno ...

Muži v říji (2009)

Výborne napísané, výborne zahrané. Vo svojej striedmosti a autenttičnosti porovnateľné asi len s Divokými včelami.

Louise-Michel (2008)

ůžasné, originálne, strašne vtipné!!!!!!!!

Protektor (2009)

Ošúchaný námet, nevýrazní herci, slabá réžia. Tvorcovia sa pokúšali ozvláštniť film paralelným strihom, "cyklistickými vložkami" a pochmúrnym gradingom, ale celý príbeh je aj tak vyrozprávaný len prostredníctvom čítankových dialógov, bez štipky presvedčivej emócie a napätia. Film sa snaží zviezť na módnej vlne "vyrovnávania sa s minulosťou" a zdá sa, že sa mu to darí...

Hanebný pancharti (2009)

Ako dlho ešte potrvá, kým diváci pochopia, že QT je len prázdna bublina, ktorá už dávno nemá čo ponúknuť? Keby tento film natočil niekto iný (menej slávny) mohlo by hodnotenie - ak by si ho vôbec niekto všimol - vyzerať asi nasledovne: Príbeh a charaktery postáv sú len zbierkou nespočetne krát využitých (či zneužitých) klišé. To samo osebe ešte nemusí byť tragédia, pokiaľ nová verzia príde s niečím originálnym. V tomto prípade za originálne možno označiť len záplavu postáv bez akéhokoľvek výrazu a nezmyselné skalpovanie. Vedenie hercov je úplne diletantské a žiadnej z postáv nedokáže vdýchnuť naozaj ľudský rozmer (alebo aspoň presvedčivosť v rámci zvolenej poetiky) - výnimkou je samozrejme brilantný Hans Landa. Aj spôsob rozprávania a používanie konkrétnych výrazových prostriedkov (za všetky spomeniem aspoň gýčové použitie hudby) je na úrovni nadšeného amatéra, ktorý by rád natočil niečo medzi psychologickou drámou, vojnovým filmom, westernom a paródiou na všetky tieto žánre. Keď k tomu pridáte ešte neskutočne odfláknuté dekorácie a celkový design zodpovedajúci skôr lacnej televíznej produkcii, vyjde vám z toho len nevydarená a veľmi zle natočená zlátanina. Občas mi to pripomenulo staré slovenské filmy o SNP, ale tam aspoň mali postavy nejaký výraz. V tomto paškvile je dokonca aj postava mladej židovky, ktorá ako jediná nesie so sebou konkrétny príbeh (či tajomstvo), zobrazená ako bezduchá figúrka. Film však natočil QT. Takže ide o majstrovské dielo, kde je vojnová dráma (s hlboko ľudským príbehom spravodlivej pomsty) podaná bez lacného pátosu, s vynikajúcimi hereckými výkonmi, originálnymi dialógmi a neodmysliteľnou porciou brutality (samozrejme bez zbytočných emócií - veď v tom je jeho genialita). No a tie citácie a odvolávky - to si naozajstný filmový fanúšik a znalec musí proste vychutnať !