Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

Rocky62

Ve světě byl tehdy tento film značně nedoceněný, na tu dobu senzační efekty, které uměl ocenit málokdo, tedy i já bohužel.. ()

Chrustyn

V době kdy bylo Stevenu Spielbergovi 9 let natočil Karel Zeman svou vizi dinosaurů a té Spielbergově se určitě vyrovná. ()

ainny

Abych spočítala kolikrát už jsem to viděla mi nestačí všechny prsty co mám. A co myslíte? Zrovna Cesta na ČT1 začíná a já se už těším na uintatherium... Kam se hrabou všechny Jurský parky na českou klasiku. ()

classic

Českého, filmového, trikového, vizionára p. Karla Zemana, by som zaradil vedľa veľhlasného amerického kolegu (rodáka) Raya Harryhausena, pôsobiaceho vo Veľkej Británii, ktorý taktiež so zápalom nakrúcal podobné, technicky náročné snímky na svoju dobu, ktoré dnes už môžu pôsobiť - zastarane ? Tak to môže byť, lebo pred cca. 60. a viac rokmi neboli vizuálne efekty (hovoríme o Československu) na tak vysokej úrovni, a i napriek tomu Cesta do praveku inšpirovala „rozprávkara” Stevena Spielberga k nakrúteniu Jurského parku ! Nebyť Zemana, nebola by prehistorická jura ? Pevne verím, že ak by žil v súčasnosti, alebo by sa narodil, trebárs v 40. rokoch, tak by sa určite nestratil, lebo s takouto fantasticky imaginárnou predstavivosťou, by dokázal fascinujúce filmové divy, podobne, ako Georges Méliès. _Tento snímok má nielen parádnu hranú, animovanú a bábkovú zložku, ale i na k-v-a-r-t-e-t-o českých detských hercov sa môže človek spoľahnúť, typické herecké výkony, ktoré ničím neurazia, ale ani nenadchnú. Je to vskutku i kvalitne nasnímané dvojicou chlapíkov za kamerou. Pred všelijakými chalanmi (pozor, aj dievča Věra Chytilová bola medzi nimi) z „českej novej vlny” , ešte o čosi skôr tu bol jeden individuálny tvorca, ktorého chcem v bl.bud. dôkladne študovať, lebo je v ňom veľký potenciál - inšpirácia. ()

Jirka_Šč

Na tehdejší dobu geniální. Koukatelné i dnes. Klasika. Dcera (zanedlouho 5 let) si to po prvním shlédnutí vyžádala znova :). ()

marhoul

Naprostý majstrštik geniálního Karla Zemana, který ukázal celému světu, zač je toho loket. Vždycky budu jeho práci uctívat a obdivovat. Cestu do pravěku jsem viděla jako malý prcek a dosud si pamatuji na ten, doslova životní zážitek.. Já totiž viděla živé dinosaury! Víte, co to bylo?!? :) ()

Yardak

Na tu dobu neskutečné efekty. Klasika českých dětských dobrodružných filmů. Jak zpívají Tata Bojs - Kluci kde ste?:)). Film roku 1955. ()

heyda

Na tu dobu boží, tím jsem si jistý, ale dnes už tento film působí trochu divně a někdy dokonce nechtěně komediálně. Každopádně si myslím, že i dnes by se pomocí tohoto filmečku dalu učit na školách malé děti, protože nás krásně provádí časem nazpět, jsme svědky doby ledové, doby pralidí a mamutů, dinosaurů i trilobitů. Takže jako jednohubka to ještě funguje, ale abych tenhle snímek vyhledával a vyloženě si ho užíval, to určitě né. ()

Šandík

Co počít, těch skoro padesát let je na tomhle filmu vidět asi nejvíce, ale i tak je to skvělý film, i ve věku počítačových animací... ()

Stanislaus

Více jak půl století stará klasika z tuzemské produkce by to i dnes natřela mnohým céčkovým hororům, co se speciálních efektů týče. Zeman opravdu dokázal oživit dávno vyhynulé tvory a tím zařadil Cestu do pravěku hned vedle americké fantasy filmy, na nichž se podílel velikán Ray Harryhausen. Snad jen jedinou vadou na kráse u tohoto skvostu je titulní čtveřice chlapců, kteří působí až příliš (ale opravdu příliš) strojeně. Zkrátka jeden z těch českých filmů, na který můžeme být skutečně hrdí. ()

Ivoshek

Moc se mi to nechce hodnotit hvězdičkama... Jako děcko jsem z toho byl u vytržení - kucí plují pramicí proti proudu času až k počátku světa. Oživlá fantazie, brountosauři, stegosauři, a hafo dalších saurů, chybí fakt jenom Carlos Saura. I ty děti hrajou docela dobře. Jen jak je to trikové, tak to holt hodně zestárlo a co Zemanovi jde odpustit u komedií, to tady už bije do očí. Na svou dobu ale super film. ()

jonyyy

Podle mě byl Karel Zeman o třídu výš, než někteří jeho američtí kolegové v USA (jak už jsem psal např. film Lost continent) a především se nebál svoje potvory ukazovat na každém druhém záběru, což mu dávám rozhodně k plusu. Efekty se mi na tu dobu určitě líbily, ale KLUCÍ byli na mě až moc správňácký. Každopádně je to výjimečný snímek české kinematografie. 60% ()

Othello

Cesta do pravěku byla v celosvětovém měřítku trikově průlomová hlavně z důvodu, že ústřední čtveřice hrdinů, plující na řece času, pouze uctivě pozoruje pravěkou přírodu, aniž by do ní nějak zasahovala. Proto nedochází k interakci animatroniky a živých herců, jak tomu bylo v podobných filmech doposud a tedy záběry s neexistujícími stvořeními a lidmi zároveň byly plynulejší než bylo do té doby zvykem. Však si film upravili v 60. letech pro svůj trh i Američani a úryvky z něj se objevovaly v pořadech na BBC či dětských programech v USA. Z dnešního pohledu je to taková roztomilá interaktivní projížďka muzeem s audiokomentářem a sympatickou hračkovitou hmatatelností triků, u kterých by mě upřímně zajímalo, jak třeba fungují u současných dětí. Na padesátá léta mimochodem překvapí velmi dynamická kamera. Nejvíc na mě osobně už od dětství funguje ten pocit nevratného konce na kamenitém pobřeží, který působí jak kdyby chlapci přijali svůj úděl na počátku všeho života v zapomenutí a zatracení. Jakkoli se to úvod filmu snaží popřít. V tomto případě doporučuji onen americký úvod, kdy se ona parta chlapců se sklopenými tvářemi fláká po Manhattanu než objeví tajemnou indiánskou jeskyni, do které když vstoupí, tak se přestřihne na klasickou Cestu do pravěku. ()

ArnoldJ

Film mého dětství. Geniální režisér, úchvatné triky, nádherně vytvořená zvířata (počínaje mamutem a mlokem z bažin konče). ()

eraserhead666

Je trochu zvláštní, jak v dětství ten film připadá hrozně nabušenej a že se v něm pořád něco děje a v dospělosti tam divák nachází nějaká ta suchá místa. Prostě už to nění tak akční. Ale pořád je to výborný film, o tom žádná. Trochu jsem se bál, jak ho přijme syn, přeci jenom, ten několikagenerační vývoj a pokrok má výrazné okamžiky, ale nakonec velká spokojenost. Stegosaura skoro až oplakal. Mimochodem, právě díky tomuhle filmu je stegosaurus můj nejoblíbenější dinosaurus. Jako dítě jsem se hrozně bál toho mloka nebo co to bylo. Co se nezměnilo, byl ten nejmladší spratek, ten mě sere pořád. A docela zábavné je, když si domyslíte vlastní pointu - oni vlastně jen vpluli do jeskyně, nadýchali se nějakých plynů v ní a měli halucinace. ()