Cesta do pravěku

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Sci-Fi

Československo, 1955, 93 min

Karel Zeman

Karel Zeman

Tento výukový film jsem si v dětství nikdy nenechal ujít, i když mé dospělé okolí se na toto moje počínání dívalo dost nechápavě :-) Jenom to pojetí s pionýrskou výpravou se mi moc nezamlouvá...(20.5.2003)

Jedním slovem klasika.(15.7.2006)

Jeden z nejbásnivějších a nejkouzelnějších pověstných až bájných filmů mého dětství svou jiskřivou imaginací, objevností triků, způsobem průniku do historicky nedostupných a tehdy takřka neznámých dob, i patosem svých pionýrských - a to doslova, včetně od skautů okopírovaných šátků - dětských hrdinů dodnes vyvolává mocné pohnutí ve svých divácích-pamětnících, ale, jak se zdá, také u diváků dalších generací. Česká škola animovaného a vědeckofantastického filmu - mezi její další šperky patří mj. dnes již rovněž klasičtí NÁVŠTĚVNÍCI - je a bude výzvou pro další filmařské generace. A současně pozitivní alternativou českého diváka k přemíře amerického filmového "zboží", které v tak velkém rozsahu spíše škodí než prospívá. Všem.(26.8.2007)

Nádherný a kouzelný snímek, který celému Hollywoodu do dneška vytírá zrak.(9.3.2008)

Sledovat tento film je mít čirý požitek ze Zemanovy fantazie. Jeho triková invence je dodnes, navzdory digitální technice, nepřekonaná. Za ty prachy, co na to měl k dispozici, by v Americe nenatočili ani titulky. Skvost, už se nemohu dočkat vydání na DVD.(13.4.2003)