poster

Pan Prokouk: Podkova pro štěstí

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1946, 5 min

Režie:

Karel Zeman

Hudba:

Julius Kalaš
(další profese)
 • anais
  ***

  Pan Prokouk je ideovým předchůdcem Pata a Mata - hodně toho poplete, ale nakonec na to přijde, doslova to prokoukne:) První Prokoukův film je agitka na sběr surovin, a ve své neškodnosti je to vlastně něco, co by stálo za to pouštět lidem i dnes - Pomozte průmyslu sběrem odpadu!(24.2.2014)

 • Tom_Lachtan
  ***

  Přiznám se, Zemana nemám skoro vůbec nakoukaného (ano, ztrestám se za to nějakým velice bolestivým způsobem, já bídný, oploutvený zrůd), tahle jeho agitko-reklama je ale zajímavá a v rámci možností vážně dobře natočená a jako předfilm, proč niet? Navíc je tu pár vážně zajímavých záběrů a práce s kamerou, která je i dnes originální a je s podivem, že se podobné věci v současné animaci se současnou technologií téměř neobjevují.(14.2.2015)

 • gudaulin
  ***

  Karel Zeman začínal jako reklamní tvůrce a mimochodem se za to vůbec nestyděl. Podkova pro štěstí vznikla jako státní zakázka a měla podpořit sběr odpadových surovin. Zeman tuhlle agitku natočil s profesionalitou sobě vlastní. Krátký černobílý snímek měl takový ohlas, že zlínské studio natočilo 6 dalších pokračování s panem Prokoukem coby hlavním hrdinou. Dnes je to především doklad vysoké úrovně české animace v polovině 40. let a součást historie naší kinematografie. Ta rozjásaná budovatelská hudba, pravda, trochu provokuje, ale ostatní složky filmu to vyváží. Celkový dojem 50 %.(26.8.2007)

 • - Pan Prokouk má vo svojej knižnici, ktorá napokon spadne, knihu "Lidové stavitelství na Slovensku" od Jozefa Vydru z roku 1925. (Raccoon.city)

 • - Pan Prokouk je vôbec prvý český seriál. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace