Pan Prokouk: Podkova pro štěstí

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1946, 5 min

Karel Zeman

Julius Kalaš

Přesně Tosime.Viděl jsem spoustu horších propagandistických animovaných filmů.(14.2.2004)

Přiznám se, Zemana nemám skoro vůbec nakoukaného (ano, ztrestám se za to nějakým velice bolestivým způsobem, já bídný, oploutvený zrůd), tahle jeho agitko-reklama je ale zajímavá a v rámci možností vážně dobře natočená a jako předfilm, proč niet? Navíc je tu pár vážně zajímavých záběrů a práce s kamerou, která je i dnes originální a je s podivem, že se podobné věci v současné animaci se současnou technologií téměř neobjevují.(14.2.2015)

Karel Zeman začínal jako reklamní tvůrce a mimochodem se za to vůbec nestyděl. Podkova pro štěstí vznikla jako státní zakázka a měla podpořit sběr odpadových surovin. Zeman tuhlle agitku natočil s profesionalitou sobě vlastní. Krátký černobílý snímek měl takový ohlas, že zlínské studio natočilo 6 dalších pokračování s panem Prokoukem coby hlavním hrdinou. Dnes je to především doklad vysoké úrovně české animace v polovině 40. let a součást historie naší kinematografie. Ta rozjásaná budovatelská hudba, pravda, trochu provokuje, ale ostatní složky filmu to vyváží. Celkový dojem 50 %.(26.8.2007)

• - Pan Prokouk je vôbec prvý český seriál. (Raccoon.city)

• - Pan Prokouk má vo svojej knižnici, ktorá napokon spadne, knihu "Lidové stavitelství na Slovensku" od Jozefa Vydru z roku 1925. (Raccoon.city)