Černé na bílém koni

• Slovensko Čierne na bielom koni (více)

Rasťo Boroš natočil romantickou gangsterku z jižního Slovenska. Jakési nové „historky z podsvětí“ v nichž se mísí atmosféra Kusturicových a Tarantinových filmů. Rozhodně zábavný film bez střílení, kde se zločinci musí zastavit a naslouchat svému svědomí. Krev se v něm prolévá jen proto, že ženy neznají rozdíl mezi líbáním a kousáním... a protože láska přece vždycky trochu bolí. Zvlášť když je to láska k penězům... à propos úžera je slovensky lichva. (Balkanfilm)

ancientone

South is a feeling. A Čierne na bielom koni je kopec fajn nápadov a slušný potenciál utopený v storytellerskon opičení sa po 90tkach, ktoré zabíja súdržný dramatický oblúk. Film ostáva skicou (presvedčivo zachyteného) genia loci a jeho postavičiek bez adekvátneho dotiahnutia. Napriek všetkému ale stále skvelý sk film do letného kina - tým chcem povedať, že sa aj tak teším na druhé pozretie. ()

dopitak

A toto je čo? Proč někdo nenapíše že to je kokotina kde se mluví maďarsky a když se mluví slovensky, tak jim stejně půlka není rozumět. A to jsem federální televizí odkojený. Zajímavá byla zezačátku snad jen femme fatale slovenská (maďarská) Penelope Cruz (Rebeka Poláková), ale i ta se mi postupně přestala líbit. Vaňka a jeho afektované hraní moc nemusím, to cikánské zpívání skoro v celém filmu se taky omrzelo, takže tenhle film asi díru do světa udělá jen v okolí oblastí vyskytujících se ve filmu. Satorájaujhely. ()

Anderton

Je to stále viac sympatický pokus o slovenskú gangsterku, ktorá by bola najviac cool gangsterkou od Bratislavy po Čiernu nad Tisou, než skutočná cool gangsterka. Niečo tu máme z Tarantina, niečo z Ritchieho a niečo z Kusturicu, na originály to samozrejme ani zďaleka nemá, ale to snáď nečakali ani v Rimavskej Sobote, ani v Lučenci. No ja ako sedlák Blavák som nečakal už absolútne nič, aj keď som samozrejme tiež cool a možno to tu raz budem celé vlastniť. Prepletené je to fajn, len tie vyústenia síce dávajú zmysel, ale sú proste v každom jednom prípade iba priemerné. ()

blondboss

Zručne zrežírovaný svojský film z gangsterského prostredia á la Slovakia, ktorý sa neberie vôbec vážne a v zásade bizarným spôsobom ukazuje lokálne reálie. Čo ma ale fascinuje, ako si neznámy Boroš trúfol napodobniť slávnych hollywoodskych režisérov a priniesť trošku iný pohľad na gangsterskú komédiu. A aj preto pridávam štvrtú hviezdu. 70 % ()

JimWalker007

Ako pravoverný Lučenčan som si nemohol nechať ujsť premiéru filmu, ktorého dej sa odohráva na slnečnom juhu stredného Slovenska. Žánrovo a spracovaním film osciluje niekde medzi Ritichieho gangsterkami a Kusturicovými balkánskymi nostalgickými burleskami.  Samozrejme, do kvality snímkov menovaných klasikov má druhý celovečerný film Rasťa Boroša ďaleko, veď za málo peňazí veľa muziky nebýva, krvi, streľby, úletov a tanečkov je pomenej.  Sliepky a čikáriovia však nechýbajú. Oceniť treba snahu zachytiť ospalú, ošarpanú atmosféru zlatkopeckých deväťdesiatych rokov,  kameru Tomasza Wierzbickeho aj umelecké výkony pestrej hereckej zostavy, v ktorej sa ocitli aj menej opozerané tváre.  Mizerný bol zvuk, postavám občas nebolo rozumieť, a nebolo to kvôli občasnému používaniu maďarčiny. Za logický lapsus považujem, že keď bossovi z Lučenca mali gorily doviesť všetkých z Rimavskej Soboty, čo zablúdili do jeho rajónu, bez problémov zbalili všetkých okrem najväčšieho šťastného mantáka. Ale to by už koniec filmu vyzeral ináč. Tiež bol zbytočné opakovane zdôrazňovať, že postavy vo filme nikdy neexistovali, tvorcovia tým išli proti jednému z princípov samotného hraného filmu a tým je stotožnenie, prežívanie diváka s postavami v diele. Summa summarum - Čierne na bielom koni je osviežujúcim vybočením z koľají súčasného slovenského filmu, plavbou do neodskúšaných zahraničných vôd.  Oceniť treba odvahu a vytrvalosť tvorcov skúšať niečo nové, veď každý pokus má svoju cenu. Isté je, že minimálne na južnom Slovensku si snímka svojich divákov nájde. ()

• Film se natáčel ve městě Rimavská Sobota na Slovensku, kde se narodil režisér a scenárista filmu Rasťo Boroš. (SONY_)