Černé na bílém koni

• Slovensko Čierne na bielom koni (více)

Rasťo Boroš natočil romantickou gangsterku z jižního Slovenska. Jakési nové „historky z podsvětí“ v nichž se mísí atmosféra Kusturicových a Tarantinových filmů. Rozhodně zábavný film bez střílení, kde se zločinci musí zastavit a naslouchat svému svědomí. Krev se v něm prolévá jen proto, že ženy neznají rozdíl mezi líbáním a kousáním... a protože láska přece vždycky trochu bolí. Zvlášť když je to láska k penězům... à propos úžera je slovensky lichva. (Balkanfilm)

blondboss

Zručne zrežírovaný svojský film z gangsterského prostredia á la Slovakia, ktorý sa neberie vôbec vážne a v zásade bizarným spôsobom ukazuje lokálne reálie. Čo ma ale fascinuje, ako si neznámy Boroš trúfol napodobniť slávnych hollywoodskych režisérov a priniesť trošku iný pohľad na gangsterskú komédiu. A aj preto pridávam štvrtú hviezdu. 70 % ()

Don Maty

Nádherne použitý slovenský jazyk. Veľmi vtipné, svieže, rýchle. Pomerne komplikovane zakomponované "artové" scény, ktoré pre dej nemajú žiadny význam, Aj keď chápem autorov v tom, že chceli v krátkom čase vykresliť charaktery týchto postáv, bolo to navyše. Gangsterka na slovenské pomery výborná...4* ()

veverysiak

Keby som bol Soboťan, dám o jednu viac, inak je to síce podarená ale nie celkom originálna šialená gangsterka z nášho zaprdeného vidieka, kde každý tretí dilino môže byť mafiánsky boss, trochu Kusturicu, trochu Quentina, trochu lazošiny a aj sa zasmejete, takže 40% ()

heger

Páčil sa mi celkový vizuál. Inšpirácia z populárnych žánrových filmov je úplne v poriadku, ale príšerný scenár to celé zabíja. P.S. Attila je dobrý typ, ale dať mu úlohu rozprávača (voice over) nebol dobrý nápad. ()

Slepejsek

Pokus o gangsterskou baladu okresního formátu plný nápadů a snahy vizuální i hudební. Není až tak podstatné, zda originální, inspirované či jen kopírované. Podstatnější je, že scénář nedokáže vytvořit nosnou kostru příběhu. Bez ní je pak jakákoli jiná snaha marná a utápí se v amorfním maglajzu. Pointy vtipů nemají z čeho vyrůst, zápletky se nestačí ani vytvořit (natožpak zaplést), postavy míjí sebe sama. Korunu tomu nasadí vypravěč: "Tento příběh je vymyšlený." Bohužel tak špatně, že podráží svoje vlastní nohy. Kdeže se tisknou ty velký rychlý prachy? Kdeže se pečou ti poletující holubi? Kdeže se berou ty modré obláčky? (...a "leklá ryba" jako femme fatale???...) ()

PIGSI

Vzhľadom na miesto natáčania a zrejme nie veľký rozpočet film veľmi príjemne prekvapil. Napriek jednoduchému deju a humoru celkom pobavil.  V tomto žánri  jeden z najlepších filmov natočených na Slovensku za posledné roky. ()

Zeduke

Obával som sa, čo očakávať od romantickej gangsterskej komédie. Napokon to ale bolo temer bezchybné. Skvelá atmosféra južanského pokoja a pomalosti s nádychom divokých porevolučných 90. rokov (odetých niekde medzi 60. rokmi a 21. storočím) v abstraktnom až satiristickom prostredí obohatenom výstrelkami so skoro-psychotropnou hudbou a 'hlasmi v hlave', ktoré si výborne odkrútila Sarah Arató. Pán režisér svoje domáce prostredie slovenského 'divokého juhu' očividne dobre pozná a podnikateľské kruhy v mestách, kde líšky dávajú dobrú noc pôsobia skoro ako z inej planéty, rovnako ako nablískaný Mercedez hneď po scéne s lúpajúcimi sa storočnými tapetami a splátkami v podobe sliepok. Injekcie maďarčiny v inak česko-slovenskom scenári o to viac dokresľujú fakt, že táto snímka bude pre mnohých tak veľmi cudzia, no pre iných tak blízka. Do určitej miery je to totálna hlúposť, o ktorej každý vie, že sa nikdy nestala, no výsledkom je veľmi príjemný a pozerateľný náhľad do prikreslenej reality nejedného okresného mesta (žiaľ aj) v dobách, ktoré možno ešte stále pretrvávajú. Herecké výkony v súlade s tou spomalenou atmosférou obohacujú príbeh, ktorý sa nestal, od gangstrov až po nahodených miestnych truhlíkov. Chválabohu dej nerušili obpozerané televízne tváre. Je to vydarená sonda, len krátky 90-minútový náhľad, do duše celých miest ale aj jednotlivcov, ktorá karikaturuje nehostinnosť a drsnosť Gemera, no zároveň robí z tohto zabudnutého kúta "od Poltára až po Veľký Krtíš" až idylické miesto. Vytknúť sa azda dá občasná prílišná snaha vytvoriť umelecký dojem, ktorý sa ale nežiada. 4.5/5 ()

Orech

Konečne aspoň trochu slovník, ktorý jeden očakáva od tejto kategórie ľudí! Pobavilo, na naše pomery, nad očakávanie.. ale ku koncu už to bolo slabšie, tam sa kdesi zadrhlo čosi a kura to nebola.. 😁 ()

ezop1012

Celkom zaujímavé a nevšedné, za mňa tam chýbalo viac prepracovanie postáv, ale hlavne prepracovanejší scenár. Každopádne je to zaujímavý počin. ()

SandroCZ

Slabota, opravdu slabota, o nějakém ději se nedá skoro mluvit, když nebudu počítat ty dva pokusy kdy slabomyslně smějící se týpek mávnutím kouzelného proutku získá dívku svích snů a snahu o devadesátkové ,,podnikatele". Nebyla tam jediná skutečně dobrá scéna kterou bych si někdy chtěl pustit znovu. ()

BGH

A me se to libilo. Trochu Tarantino silne mixovany na slovensko/madarsky zpusob... originalne, vypravne, beze smyslu...umelecky zazitek. ()

akni76

...mňa to bavilo. zopár nekorešpondujúcich statických záberov by som asi vynechal, ale inak boli aj postavy aj mnohé iné veci vykreslené veľmi dobre. od pocitovej filozofie "gypsy love" až po citáty a dokonalý lučenecký prízvuk v slovenčine hlavnej postavy. bavil ma aj soundtrack a záverečná pesnička. sympatické herecké výkony a akýcsi (toto bol preklep ale napokon sa mi páči kombinácia slovenského akýsi a maďarského kicsi) trošku úchylný, ale sympatický šmrnc tejto "bohom zabudnutej" časti Slovenska, kde sa mi páči a mám časť koreňov, v tak trochu pritiahnutom za vlasy ale zároveň sympatickom a napokon vlastne dosť realistickom filmovom počine. ()

Generi

Keby tam Ondrík celú dobu len nemrmlal a keby sa mu dalo rozumieť, mohli to byť 3 hviezdy. Takto len dve, aj keď začiatok bol celkom vtipný, aj tie titulky počas filmu. Ale aj tak nevyužitý potenciál ()