Jeden z najznámejších režisérov frankofónnej Kanady, Denys Arcand, nadviazal filmom Invázia barbarov po 17 rokoch na svoj film The Decline of the American Empire. V Invázii barbarov sleduje svojich hrdinov zostarnutých, trochu zlomených životom, stále však ešte plných ideálov a vitality. Hlavný hrdina Rémy je univerzitný profesor histórie, ktorý celý život miloval ženy, zábavu, víno a ľavicové ideály. Po kolapse je hospitalizovaný v nemocnici a jeho bývalá žena Luise okamžite zavolá ich syna Sébastiana, ktorý si buduje kariéru úspešného a bohatého makléra v Londýne. Hoci Sébastien a Rémy spolu kvôli rozdielnym životným filozofiám nikdy dobre nevychádzali, Sébastien okamžite priletí do Kanady a snaží sa otca presvedčiť, aby sa dal previezť na súkromnú kliniku. V štátnej nemocnici sú totiž žalostné podmienky, pacienti ležia i na chodbách. Rémy však bol jedným z hlásateľov socializácie zdravotníctva a trvá na tom, že bude znášať i jej neblahé následky. Po vyšetrení v americkom Baltimore je jasné, že Rémy má na mozgu zhubný nádor a zostáva mu už iba niekoľko týždňov života. Sébastien sa rozhodne, že proti otcovej vôli mu spríjemní posledné dni života: podplatí zdravotnícke odbory, aby mu zrenovovali samostatnú časť nemocnice, zaobstará mu špeciálnu starostlivosť, zaplatí jeho študentom, aby ho prišli pozdraviť a z celého sveta zvolá k smrteľnej posteli jeho najlepších priateľov a dávne i nedávne milenky.

Dokonca, keď už ani silné dávky morfia nedokážu utlmiť bolesti, s pomocou narkomanky Natalie mu zaobstará heroín. Hoci Rémyho životná filozofia jeho najbližším vždy iba ublížila, vďaka Sébastienovi si ju môže udržať až do smrti. Rémy je predstaviteľom umierajúcej generácie a umierajúceho sveta, v ktorom ešte existovala viera v ideály a ich naplnenie. Sébastiena považuje za chladného predátora, ziskuchtivého biznismena, predstaviteľa novej generácie barbarov. Počas posledných týždňov svojho života však Rémy prichádza na to, že i Sébastien uznáva základné životné hodnoty. Sébastien poznáva otca z jeho silnej a nezlomnej stránky, nielen ako večne nedospelého a ľahkovážneho bonvivána. Arcand nevyhrocuje dramatický konflikt medzi otcom a synom, smeruje skôr k zmiereniu, k poznaniu, že hoci starý svet umiera, v tom novom barbarskom ešte môžu pretrvať základné morálne hodnoty. Režisérovi sa v žánri tragikomédie podarilo s nesmiernym šarmom a ľudskosťou, bez pátosu a sentimentu zobraziť smrť človeka i smrť jednej generácie. (oficiální text distributora)

neneka

Zase jednou ty rodinné vztahy vykreslené chvílemi až pitoreskně, ale mně se to moc líbilo a až cynicky možná právě ve spojení se smrtí, která tu byla na spadnutí, otec a syn, kteří si nakonec přeci jen mají co říct a snad se i pochopí, a musím přiznat na rovinu, líbilo by se mi mít v posledních chvílích takový barbary kolem sebe. Já byla nadšená a dialogy kolem lůžka i mimo něj mě fakt bavily. ()

Caine

Nevím jestli je tento film přijatelný pro Oskary (jak tady hodně lidí píše), ale je hlavně přijatelný pro mě. Zajímavé téma umírání a smiřování rodiče s dítětem po stránce názorové. Přesně takhle to znám z vlastní zkušenosti, mám úplně odlišnou životní filozofii než moji rodiče a připadám si jako barbar (respektive tento pocit je mi podsouván). * Na tomhle filmu se mi líbí sonda do kanadského zdravotnictví (Kanada bývá často na čele žebříčků zemí nejideálnějších pro život), složení party kolem umírajícího, jejich dialogy, prostředí chaty u jezera, shánění drog na policii a taková zvláštní lidskost, která se mě dotýká. Prostě jsem na tento film asi ideálně naladěn... ()

troxor

Je vidět, že i režisér poměrně krotkých filmů se může stát velmi kontroverzním, pokud se mu podaří sice poměrně lehce, ale velice přesně šlapat na ta správná kuří oka. ()

KuZd

jeden z mala filmu o umirani, ktery presto, ze je smutny, tak tvurci netlaci na pilu a nezabredavaji do patetickych scen a kliše. Jo, kdyby takhle vypadaly i ostatni film (napr. shitozni My sisters Keeper). ()

Dimo

Film, který jsem zhltnul jako malinu. To bude tou nepřehnanou délkou. Film, který mě opravdu zasáhl. To bude tím obsahem. Film, který jsem opravdu procítil. To bude těmi herci. ()

VerteX

Smíšené pocity z Invaze barbarů ve mně asi ještě chvíli zůstanou. Námět by se zdál jednoduchý, klišé hledání cesty syna k umírajícímu otci zkombinované s konverzačním partem mezi starými přáteli. Svým způsobem na mě udělala dojem kombinace citlivosti, vážnosti, intelektu a zároveň vulgarity. To, co se odehrává mezi otcem a synem je ve svém smyslu velmi chytré a také dobře zahrané. Ale možná bych očekával více, nějaké rozuzlení a hlavně trochu lepší herecký výkon ze strany syna. Když se podíváme blíže na "staré přátele", narážíme na nepodařenou kombinaci intelektuálů s vulgaritou, která mi prostě neseděla. Zakomponování prostředí drog už dělá z filmu pěkný guláš. Ale přesto se mi zdá celková myšlenka dobře zpracovaná, ačkoliv název komedie mi tolik nesedí. Jedná se o těžký cynismus, který vyznívá místy geniálně, místy naopak velmi trapně. Dávám 70%, ale možná bych se potřeboval na Invazi barbarů podívat ještě jednou. ()

Solly

Nebojím se 5i hvězdiček. Podle mě je to opravdu skvělý film, který, přestože má stejné existenciální pozadí jako např. "21 gramů", je v podstatě optimistický. A hlavně je velmi zábavný. Skvěle zvládnuté tempo filmu vždy korunuje scéna s filosofickou debatou party přátel. Super a klidně si mě kamenujte ;) ()

jda23

Vynikajúci film svojím potenciálom a reálnosťou. Nenudil a najmä pri opisoch Sveta a žien života (herákom zduneného) profesora histórie je blízky pravej chuti of my life. ()

E lan

Velmi příjemný a inteligentní film o zkrocení životní dravosti a intelektu. To co si člověk na tomto filmu bude nejvíce cenit je nutnost zamyslet se nad případnou podobností svého života. Závěr filmu je neskutečně reálný, bez žádného amerického patosu. A to mu sluší! ()

Tanner

Přes (nebo spíš kvůli) zahlcení intelektuálními myšlenkami je film poměrně dost povrchní, a to jak právě v intelektuální, tak vzhledem k tématu překvapivě i citové rovině. Ale viděl jsem i horší. ()