Uvnitř

Lupič (Willem Dafoe), který plní zakázku na krádež několika obrazů, se po kolapsu autonomního systému ocitá uvězněný v umělcově apartmá. Pokusy o únik jsou beznadějné a nehostinnost v bytě se každou chvílí stupňuje. Navíc krátce po nalezení tajné místnosti nastává psychologická otázka, zdali je Lupič (Willem Dafoe) v bytě skutečně uvězněn nebo se stal pouhou loutko v umělcově zvrácené hře. (PetriK12)

MIG29

„When I was a kid, my teacher asked. What I would save from my house if it were on fire? I answered my sketchbook, my AC/DC album and my cat, Groucho. I didn’t mention my parents or my sister. Does that make me a bad person? Cats die. Music fades, but art is for keeps.” Inside som mal možnosť vidieť na svetovej premiére v Berlíne a považujem ho za jeden z najlepších filmových zážitkov aký som si odtiaľ priniesol, preto ma trocha mrzí, aká vlna nepochopenia a kritiky sa mu dostáva. Ale na druhej strane sa tomu ani nečudujem. Inside nie je typickým heist movie, lúpež je len škrupina pod ktorou sa skrýva alegória o umelcovom vnútornom boji a oddanosti, aj napriek rôznym formám rozptýlenia, nástraham z okolia, vyčerpania a beznádeji. Dokončenie majstrovského diela však môže umelca oslobodiť a dostať von z väzenia do ktorého sám seba zatvoril. Keď chceme niečo nové vytvoriť občas musíme niečo zničiť. A aj napriek tomu, že vykrádame iné diela, vždy zanecháme nejakú vlastnú stopu ako Nemo. ()

Warhorr

Celkem zajímavý survival, který nepotěší ale ani neurazí. Dafoe se po nepovedené loupeži octne v moderním a drahém bytě, jenž má perfektní security system a zloděj se tak nemůže dostat ven a nemá s venkovním světem žádné spojení. No a kam to může asi tak spadnout. Dafoe zápasí s bytem a taky sám se s sebou. Dochází jídlo, voda, energie a další základní lidské potřeby. Snaží se přijít na způsob, jak se dostat ven. Divák vlastně jen čeká, jestli se mu to povede či nikoli. ()

Skeksis

Keby Egon Schiele videl, medzi aké "skvosty" umiestnil majiteľ jeho obrazy, tak by zomrel na španielsku chrípku znova. Hlavne toho žltého kanárika namaľovaného ako osemročným dieťaťom chcelo celkom nervy zavesiť na stenu. Dej sa dá zhrnúť do jednej vety: zlodej obrazov uväznený v modernom "inteligentnom" byte. Celé mi to pripomínalo Útek do divočiny, avšak toto nebol útek, ale uväznenie. Keď je všetko riadené elektronicky pomocou nejakého tabletu, tak je logicky všetko na hovno. Ja osobne nechápem, prečo by mi mala chladnička navrhovať, čo mám žrať, a mala pripomínať, že ju môžem mať otvorenú iba dvadsať sekúnd. Inak spustí makarenu. Pííííča! A keď sa ten tablet pokazí, tak si ten tupý posratý byt s vami robí, čo chce. Púšťa extrémnu klímu, zruší prívod vody, ale stále ju púšťa v zavlažovacích intervaloch toho blbého stromu v interiéri:))) Aspoň som sa zasmiala na Willemovi Dafoeovi, ktorý čoraz viac vyzerá ako Glum. Mimochodom, Willem Dafoe má 67. rokov, a vyzerá na 50. Chválim! Očakáva sa, že alarm v takom byte rovno zalarmuje políciu. Nielen že ju absolútne neupozornil, ale nezaregistroval to ani recepčný v tom ich mrte luxusnom komplexe. Čiže kravina, ale aj tak sa to pozeralo dobre. Teda aspoň mne. Pri zaspávaní. Keď človek skapína v rytme makereny. ()

KOOHA

Nevíme, co je lupič zač, nevíme kdo je umělec, kde je a jestli tyhle pasti v době nastražil schválně. Nevíme vůbec proč se to pokazilo, kam zmizelo číslo 3. Dafoe už je na to starej, nechápu že ta starej kořen šel na vloupačku, nevěřím mu. Celej film se bloumá po loftě a nakonec ani nevíme jestli se mu podařilo dostat ven. Celý je to vo hovně, nuda a ůplně na píču. Ztráta času na to koukat. ()

Aljak

One man show v podaní Williema Dafoa v úlohe zlodeja, ktorý zostal uväznený v luxusnom apartmáne, nie je vôbec márna. Dokonca spočiatku to bolo rozbehnuté na skutočne kvalitnú survival drámu. Ale po chvíli sa to dostalo do fáze, ktorá utlmila nádej na vyslobodenie, a tak sledujeme postupnú devastáciu apartmánu. Inak, nejde mi do hlavy, že by tak zámožný človek s takýmto bytom, nemal žiadny alarm, ktorý by ho ohlásil, že tam má votrelca. Resp. ak na to majiteľ prišiel, tak sa mohol tento film vyvíjať úplne iným smerom, a mohla to byť oveľa svižnejšia psychodráma s majstrovskou hrou na mačku a myš. Ale nič také sa žiaľ nedialo... 2* ()

• Nakrúcanie bolo dokončené 1. júna 2021 po sedemtýždňovom natáčaní v kolínskom MMC TV & Film Studios, ktoré bolo zabezpečené z hľadiska covidových opatrení. (Arsenal83)