poster

Vozka smrti

 • Švédsko

  Körkarlen

 • anglický

  Phantom Chariot, The

 • anglický

  Phantom Carriage, The

Drama / Mysteriózní / Fantasy / Horor

Švédsko, 1921, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • NinadeL
  *****

  Nad dílem Selmy Lagerlöfové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu, se ve filmu setkáváme skutečně často. Do konce zlaté éry se o adaptace z jejího díla podělili nejvýrazněji Victor Sjöström a Mauritz Stiller. Sjöström byl zároveň jejím objevitel pro filmové médium a často hrával v jejích příbězích hlavní role. A i když mi k srdci mnohem více přirostly konkurenční Stillerovy projekty Herr Arnes pengar a Gösta Berlings saga, Körkarlen samozřejmě nelze zcela pominout. Sugestivní moderní film, který dokáže stáhnout diváka s sebou a přivodit mu infarkt z intenzivnějšího děsu, něž jakýkoli dnešní trash. Jde o atmosféru a fascinaci nad prapříběhem jednoho z prvních lidských strachů.(16.5.2012)

 • anais
  *****

  Jednoduchý duchařský příběh, který je tak složitě a přitom sofistikovaně odvyprávěný, že vám nedovolí spustit ze sebe oči. Není to tak expresivní jako německé filmy, prostředí jsou o dost realističtější. I sám příběh používá fantastický prvek spíš k umocnění rodinného dramatu než k navození hrůzy. Vliv Sjöströma na Bergmanovu Sedmou pečeť je naprosto zřetelný.(16.1.2010)

 • Kulmon
  ****

  Výtečný snímek z počátku dvacátých let, který využívá nových postupů, jako je např. dvojexpozice. Příběh o smrti je sice zajímavý, ale z dnešního hlediska již divákovi tolik nedá. Zejména po celou dobu čtyři hudební tóny dokolečka jsou ubíjející.(1.6.2007)

 • Webb
  ***

  Takto pojatý film mi zrovna moc nesedl. Retrospektivní příběh, který mohl dopadnout výrazně lépe tady nemá náboj. Jinak má ale snímek dobře naaranžované dvojexpozice, to ale dobrý film nevytvoří. [6/10] (Svensk AB) (Němý, čb. /// Produkce: Charles Magnusson /// Scénář: Victor Sjöström podle románu Selmy Lagerlöfové /// Kamera: Julius Jaenzon) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.4.2010)

 • xxmartinxx
  ****

  Duch loňských Vánoc, teda vlastně vozka smrti, ukazuje hříšníkovi jeho hříchy... velmi působivé i dnes. Likvidační je novodobá psychodelická hudba, ale to samozřejmě nevytýkám samotnému filmu.(17.11.2012)

 • - Kulisy kostela byly postaveny na pozemku studia v Råsunda (Stockholm) a léta po skončení natáčení zůstaly nedotčeny. (džanik)

 • - Oblíbený film Ingmara Bergmana. (gjjm)

 • - Režidér Sjöström se vydal za autorkou předlohy Lagerlöfovou a celý scénář jí v jejím domě sám nahlas přečetl a zahrál. Poté se zhroutil vyčerpáním. Selma Lagerlöfová mu nabídla pití a natočení schválila. (gjjm)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace