Willie Boy

• slovenský

Willie Boy

Western / Drama

USA, 1969, 98 min

Spíše ponuré a tajuplné drama než western. Pomalu se vlekoucí příběh, jehož stále přítomné napětí podmalovává naléhavá tragiku podtrhávající hudba, která nenechává ani chvíli nikoho na pochybách, že závěr nebude laciný. Skvělý "mnohovrstevnatý" Redford ve své nelepší formě.(8.2.2010)

R. Redford je silným ťahákom, ale nedokáže utiahnuť všetko sám, zvlášť ak postava okolo ktorej sa dej točí je indián menom W. Boy. Prostredná časť filmu si akosi dlho hľadá cestu k divákovi, nedokáže nakopnúť, strhnúť a naladiť tempo. V poslednej tretine začína hon a boj jeden proti jednému a už je to o niečo záživnejšie, ale to sa už blíži záver filmu. Samovraždu som akosi nepochopil, nikto predsa nehovoril o treste smrti, mohli svedčiť jeden druhému, že to bolo v sebaobrane, čo bol na divokom západe akceptovateľný argument. Záver fajn, no po filme vo vás ostane pocit, že sa z látky nevyťažilo maximum. Škoda. 60%.(28.2.2016)

Až neskutočne sucho a nezáživne podané, ani účasť Roberta Redforda nič nepomôže, jeden z najslabších westernov čo som videl, strata času. /30%/(6.7.2011)

Unavený, nanič život v rezerváciách. Márne sú indiánske úniky do sveta bielych, k osamelej paničke na ranč, skadiaľ sa musí odísť akonáhle "sa vráti manžel". Aj Willie Boy vracia. Do rezervácie, kde už raz pohorel. Kde mu odmietli dať vyvolenú. Zopakuje teda pytačky o čosi razantnejšie a spolu s milovanou dievčinou si vezme aj život jej otca. Inak to nejde. Ocko si totiž predstavoval k dcére onakvejšieho ženícha. A možno mal svojím spôsobom pravdu: veď čo môžu čakať dvaja červenokožci na úteku pred spravodlivosťou? Bez peňazí, bez zázemia? Možnú nádej ponúka obnovenie života ich predkov - v lese, založiť malú rozšírenú rodinu. Ale všadeprítomný biely muž v podobe šerifa musí regulovať. Nielen miesto, kde povolí pôvodným obyvateľom Ameriky láskavo živoriť, ale aj ich zvykové práva, z hľadiska nových pánov predstavujúce zločin. A tak naháňa Indiána, aby učinil spravodlivosti a samouspokojeniu zadosť, hoci o potrebe prenasledovať presvedčený nie je. Ale raz darmo je beloch, muž a boss. Zastupuje policajnú moc a tak svoju úlohu dohrá, rovnako tak Indián tú svoju. Hoci zmýšľaním medzi nimi veľký rozdiel nie je. No každý poslušne plní svoje až do trpkého konca. Pocitový psychologický western, premyslenejší, ako sa navonok javí.(5.6.2013)

V dialozích se odráží politické levicové zaměření režisérovo, v zobrazení psychicko-sexuálních vztahů pak uvolňující se atmosféra konce 60. let (i když podobný psychoanalytický přístup rakouští umělci používali už na přelomu 19. a 20. století), obrazově se pak kameraman opájel horkou kalifornskou přírodou, vše pak podtrhuje decentní komorní hudba s dominující flétnou, emočně napojená na impresionisty i tradiční indiánskou tvorbu.(1.4.2010)