Dead Awake

Po tom, čo jej rodinu zasiahne tragédia spôsobená spánkovou paralýzou, sa Kate (Jocelin Donahue) snaží nájsť odpovede na otázky, ktoré táto téma prináša. Zisťuje, že väčšina obetí spánkovej paralýzy hovorila o strašidelnom monštre, ktoré sa ich v tomto bezbrannom stave snažilo zabiť. Rozhodne sa spojiť s lekárom, ktorý sa fenoménom zaoberá, a zistiť, prečo stovky rokov starý démon osoby s týmto problémom terorizuje. (Marceloo)

pornogrind

Další snímek v řadě na téma spánková paralýza a démonická bytost Mara. Troufnu si tvrdit, že se možná snímek Mara(2018) tak trošku inspiroval i v tomto filmu. Scéna s vanou k téhle myšlence vyloženě vybízí. Celkově si jsou tyhle dva filmy v ledasčem podobný. Takže se prostě neubráním srovnávání. V Dead Awake mi chyběla větší dávka napětí a o nějaké hororovější atmosféře taky nemůže být moc řeč. Kdežto Mara(2018) je napínavá, atmosferická a hlavně má trumf v podobě Javiera Boteta, kterej si zahrál samotnou Maru. Dead Awake to má u mě jen za lepší 2hvězdy. ()

*CARNIFEX*

Koľko krát "narazil" fanúšik horor žánru na "spánkovú paralýzu"?? Ja si skutočne neviem spomenúť na snímok, ktorý by sa venoval tomuto "nápadu", a tak za túto myšlienku palec nahor. Bohužiaľ však, ani pár svetlých momentov, kedy sa tvorcovia všemožnými silami snažili vystrašiť diváka, nezaručí tomuto snímku úroveň nad 50 %. To by totiž múdre hlavy "Dead Awake" museli uznať, že 100 minútová stopáž s toľkými zbytočnými, hluchými pasážami, je skrátka absolútne "cez plece" - 45% ()

darkrobyk

Tak Freddy to samozřejmě není! Téma spánkové paralýzy není špatné, zpracování je však tuctové. Laciný ošuntělý vizuál, herci hrají, jako by opravdu několik měsíců nespali, a lekačky jsou klasicky doprovázené nepříjemnými zvuky, při nichž hrozí ohluchnutí. A přitom vykukující bába bez zvuku by působila daleko děsivěji. Takže zdejší noční můrou je stará bába, co leze na své oběti a škrtí je. A jak jinak než že se živí strachem svých obětí. Obrana je zdánlivě jednoduchá - cpát se kofeinovými pilulkami a snažit se neusnout. Bohužel fantazie tvůrců je značně omezená, a tak se nějakých děsivě úžasných obrazů nedočkáme. Vrcholem tak je již v řadě filmů citovaná scéna s vanou či s obrazem, z něhož jsem čekal, že alespoň baba vyleze. Násilí kromě škrcení nula, gore nula, sex nula. Celkově na 2*, navyšuji jen kvůli závěru. Jednak souboj měl konečně trochu šmrnc a poslední oběť potěšila. ()

Cappuccino

Brutálne klišovité (scény z Dead Awake ste videli už v stovkách hororov) a neuveriteľné predvídateľné (pri množstve záberov som dokázal odhadnúť čo sa bude diať niekoľko minút vopred). Avšak, na druhej strane, pozeralo sa na to celkom dobre. Filmári, ktorí za snímkou stáli, nenatočili žiadnu prevratnú novinku, ale taktiež si ňou nespravili žiadnu hanbu. Jednoducho klasická americká vykrádačka (babizňa je niečo medzi záporáčkami z Grudge a Ring), ktorá žánrových nadšencov na jedno zhliadnutie nijak neurazí. ()

George Stobbart

Pozerateľná vec, ale tak trochu naivná ako objavovanie Ameriky; s pár všeobecnými, základnými informáciami o spánkovej paralýze, ktoré napr. mne boli dávno známe, aj keď som sa o to nikdy do hĺbky nezaujímal. Na to jednoducho nalepili konvenčnú duchárčinu dneška a hotovo. Nemuselo sa to teda tváriť tak strašne vážne a už vôbec to nemuselo byť také dlhé. 2 roky starý, hororový dokument "The Nightmare" sa mi zdal v tejto tematike lepší a pokiaľ sa Victorovi Salvovi niekedy podarí natočiť jeho "The Old Hag Syndrome", tak bude určite desivejší. A keby že nič iné, tak vždy tu máme sériu "A Nightmare on Elm Street", ktorú v hororových snoch aj tak nikdy nič neprekoná. ()

Časové pásmo bylo změněno