Velký filmový surrealista Luis Buñuel je spoluautorem scénáře a režisérem této temné, hořce vtipné satiry. Skupina lidí ve společenských šatech přijede do elegantně zařízeného domu na večeři. Když se však po jídle hosté přesunou do hudebního pokoje, zjistí, že služebnictvo uteklo, ale oni z nějakého důvodu nemohou odejít. Není zřejmé proč – nejsou zde zamčené dveře ani zamřížovaná okna, která by jim bránila v odchodu – ale hosté jsou přesto přesvědčeni o tom, že jsou zde uvězněni. Ponecháni svému osudu se pomalu proměňují v noblesní barbary, kteří zarazí sekeru do vodovodního potrubí, aby se mohli napít vody, zabijí a snědí ovci, jež měla být součástí večerní zábavy, schovají těla mrtvých hostí ve skříni, koketují s magií a pálí nábytek. Snímek hojně oplývá Buñuelovým suchým, donkichotským humorem. (Cinemax)

John Dunbar

K současnému odhalení pravých charakterů takzvané smetánky už nepotřebujeme Buñuelův skvělý nápad o nemožnosti opustit jedno konkrétní místo. Animální povahy současných vyvolených jsou patrny již na první pohled a jejich odhalení nemusí být vyvoláno žádnou zatěžkávající zkouškou. Naopak jejich výhodou je možnost pozřít prakticky neomezený počet nevinných oveček, které s nevědomostí sobě vlastní, stále sledují jejich krvavou stopu. ()

sibskyn

Zajímavý námět, jehož konec jsem naprosto nepobral, i když bych rád slyšel vysvětlení, ale to by mě až tak tolik nevadilo, ale chvílemi jsem se nehorázně nudil. Takže jo je to zajímavé, ale možná i trochu dlouhé. ()

huriccan

Je to hodně dávno co jsem tenhle film viděl, ale pamatuju si že jsem koukal s otevřenou pusou. Rozhodně kultovní záležitost. ()

Aniii

Jak už někdo napsal přede mnou, je těžké vyznat se v postavách. Ale jinak je to lahůdka. Měla jsem trochu chuť Bunuelovi nafackovat. Asi proto, jak je to praštěné a ten pocit bezmoci vás naprosto ubije. A co dodat ke konci filmu? Jen jsem vykřikla "to nééé". ()

Dixie_Cara

Film, kde je do sebe výborně zakomponována absurdita s běžnými situacemi, vše navíc prodchnuto autorovým originálním humorem. Kromě naléhavého pocitu zachránit se, nezbláznit se, je z filmu cítit i potřeba být spolu, dodržovat nějaký řád, chovat se prostě normálně. Dokonalým příkladem budiž scéna jak masa lidí posílá dítko ať vstoupí do domu, kam nikdo nemůže a vlastně ani nechce. ()

Royaldell

Tohle fakt stojí za zhlédnutí. Děj,na kterém celý film stojí,je nejenom originální,ale hlavně naprosto geniální! Co se ale týče toho ostatního,celkem se to táhlo a když zrovna neječela nějaká ženská že má hlad,tak se strhla bitka o to,kdo za tu velkou záhadu vlastně může. I přes to je to ale stoprocentně film,na který budete vzpomínat s jistým kouzlem a rádi se k němu vrátíte. ()

morasten

Úžasné! prostě surrealismus, strašidelný a vtipný zároveň, opravdu málo filmů si může říkat drama, horor, komedie a mysteriózní zároveň, a tenhle opravdu takový je. Mě nejvíc uchvátilo, jak před koncertem přešel záběr na dámu, jak otevřela kabelku plnou peříček a najednou tam byly i slepičí nohy nebo cosi. Ještě lepší je paranoidní halucinace s rukou, to byla husina:). A ty ovce co běžely za uvězněnými do kostela, paráda, nevím jak ostatním, ale mě to přišlo strašně vtipný. Takže plný počet, a chtělo by to víc takových filmů! ()

johny.lenny

Anděl zkázy se od zábavné a trapné situace na večírku městské honorace, při které se lidé z neznámého důvodu rozhodnou zůstat o trochu déle, změní na snímek s lehce hororovými prvky. Poté co osazenstvo pokoje zjistí, že nemůže odejít a dojde jídlo a voda, se lidé začnou obviňovat a napadat. Film se z absurdna posune do studie chování skupiny uzavřené v místnosti s nejistou budoucností. Bohužel přibližně od poloviny filmu se děj nijak nevyvíjí a dynamika zajímavého začátku mdle upadá do skutečně nekončícího čekání na nějakou změnu. Občasné rozčeření "nudy" například tím, že je zde syn závislý na kokainu se svou matkou, který začne šílet ničemu nepomáhá. Slibný námět, jehož zpracování mě bohužel moc neoslovilo. Někdy zmiňovanou kritiku pokrytectví a přetvářky bohatých a rádoby vznešených, která při nedostatku základních potřeb mizí, jsem v tomto snímku nikterak výrazně nenašel. ()

Ekdahl

Demaskování - Bunuelem nenáviděného - mondénního měšťanstva a předvedení jeho primitivní, animální, zvířecké podstaty. Ty surrealistické prvky v tomto filmu těžko dešifrovat, podle mě jsou to prostě vize, nápady dona Bunuela, jež mu vytanuly v geniální imaginaci někde v baru ("všechnu moc imaginaci!"). Námět filmu je podobný jako v Nenápadném půvabu buržoazie, což je ale dle mého skromného soudu povedenější film. Anděl zkázy je až moc divadelní - byla by to dobrá divadelní hra, coby film odehrávající se ze 3/4 v jedné místnosti je to trochu únavné. Celou dobu jsem si říkal, kde tentokrát zůstala církev. Nu, konec dobrý, všechno dobré. (Co je ovšem žasné, je fakt, že se na natočení takto svobodné hříčky imaginace našly prachy a že na něco takového - předpokládám - lidi chodili do kina. To je na tom z dnešního pohledu ten největší surrealismus). ()