Vládce severu

• Česko Vládce severní dráhy (více)

Dva hoboes (Lee Marvin) a (Keith Carradine) vedou nelítostný boj s krutým Shackem /Ernest Borgnine/ při jejich snaze přejet "Severní dráhu". Vynikající herecké výkony a nádherná scenérie hor kudy vlak projíždí, vévodí tomuto filmu z dob "velké krize". Úvodní melodii filmu zpívá hvězda americké country, dnes již nežijící Marty Robbins. (modista)

mm13

Prvá približne polovica snímku mi v podvedomí maľovala päť vyblýskaných hviezd. Dobrodružná dráma so sociálnym podtextom, v netradičnom prostredí, s dobre vykreslenými a skvele stvárnenými postavami, chytala sa ma triaška, čo ešte príde, kam tento súboj vyústi. Potom prišlo pár hluchších miest a najväčšie sklamanie nastalo, keď nabehli záverečné titulky a ja som neveriacky zízal, ktorým komínom vyletel ten obrovský potenciál a vytratil sa takmer bez stopy. Samotným koncom príbehu, ako ho zvolili, to asi nebude, škrípu skôr posledné slová postavy Lee Marvina. Ticho by hukot a rachot odchádzajúceho vlaku doprevádzalo ďaleko trefnejšie. ()

raimi

Až se bude točit remake, tak doufám, že se bude odehrávat v současnosti a Shacka bude hrát Sid Haig, kterej bude tím parádním kladivem mlátit hooligans cestou ze zápasu... :-) ()

Martin741

Reziser Robert Aldrich natocil vskutku posobivy akcny film o tom, ako dvaja tulaci chcu sa zviezt na vlaku na Severnej Drahe v USA. Zaroven je Emperor of the North moralne zvrateny film : glorifikuje hobboes a ciernych pasazierov a utahuje si z tvrdej poctivej prace obycajnych ludi, ktoru miestami dost dehonestuje a zosmiesnuje. To asi poctivych tvrdo pracujucich dost hodne naserie. Hereckych vykonov je tu sice malo, ale vsetko vynahradza krasna priroda, kde divak sa moze do sytosti nabazit. Filmu kraluju najma dvaja herci : Ernest Borgnine /Wild Bunch/ a Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance s Jamesom Stewartom a Johnom Wayneom/. Mlady Keith Carradine /Jizanska Pohostinnost/ vsak herecky za Marvinom stihal, takze dala sa filmarina poriadne uzit. A dobrodruzna jazda sa moze zacat. Divak sa nebude nudit, stale je co pozorovat a stale sa nieco deje. Takze za mna spokojnost, taketo filmy mam rad. 100 % ()

zette

Nejsem schopen posoudit, zda vubec nekdo nekdy sel takovym zpusobem po cernych pasazerech:-), na tom ale zase tolik nesejde. Ja jsem za cele 2 hodiny nesympatizoval s nikym z ucastnenych a bylo mi tim padem jedno, jak to skonci. Uznani mam za predvedeny vykon pro Ernesta Borgnina. ()

majo25

Sonda do tuláckeho života na železničnej trati to nie je. Stopy trileru sa dajú vystopovať snáď iba s pomocou cvičeného štvrnohého priateľa človeka. Kvalitným spracovaním sa to tiež nemôže veľmi oháňať, iba ak tak pár scénami na vlaku. Logika a zmysel pre reálnosť dostávajú tiež zabrať. Ešteže to držia nad vodou Borgnine (rola sa však naňho nehodí) a Marvin, ktorým však vďaka ich veku evidentne chýba fyzička. ()

laik_60

čakal som troška viacej, na môj vkus trocha pomalé, ako ten vlak. Na druhej strane celkom fajn country tam znelo, a aj potulky krajinou a zábery neboli o veci. Vadil mi troška teatrálny herecky prejav starého Ernesta. No a aj téma o "frajeroch hoboes" mi príliš nesedela. A tak jediný komu dávam tie bodíky bol pan Marvin. Film nebude patriť k tým, ku ktorým sa občas vraciam. ()

mortak

Poctivé chlapské dobrodružství inspirované setkáním nejslavnějšího hobo známého jako A-No.1 a začínajícího spisovatele Jacka Londona. Jenže Carradinova postava, která svou přezdívkou odkazuje na Londona (Cigaret), zrovna neodpovídá dnešnímu obrazu slavného spisovatele. Ale A-No.1 ho ve své knize vydané rok po Londonově smrti viděl nejspíš jinak (štěně následující věrně svého pána). Ať tak či tak, Aldrichův pokus v závěrečné třetině vybudovat vztah mezi dvěma "nedobrovolnými" společníky zpomalí tu skvěle rozehranou hru na kočku a myš. Je to pochopitelné, pokud se díváme na životopis, ale protože tvůrci nezmínili Londona ani v titulcích, většina diváků (i ve zdejších komentářích) nechápe tu změnu tempa filmu. ()

Courtemanche

Dobrý film, dobrý je i Lee Marvin, ale co tady vyvádí Ernest Borgnine a taky už dnes znám ještě film Konvoj -a doufám budou ještě další- kde je nekompromisní, má tolik energii že by vyřídil sám snad i Kubu. Vždycky jsem si pamatoval na jeho pohodové role ale hned jak dostane něco kde má protivníka (a tady v těch případech je člověkem zákona), tak se do něj zahryzne a nepustí. Ernest Borgnine na doraz. 5/5 ()

Mol

YOU HAD THE JUICE, KID, BUT NOT THE HEART AND THEY GO TOGETHER!!! Až na tu naprosto zkurvenou hudbu a toho vymaštěnýho kluka k filmu nemám výhrad. Ernest neskutečnej maniak a jeho naleštěný kladiva a čepy na tuláky jen dolaďují jeho šílený výraz. Lee tak též naprosto skvělej a jeho triky s opaskem, mazání kolejí nebo destička pro sezení na tyči dokazují, že je mezi tuláky právem numero uno. Závěrečná rvačka na vagóně, již nemohla být více chlapskou záležitostí. Kladivo, sekera, řetěz a polena. Jako dva gladiátoři v aréně, jen chyběli ti tygři.. SO LONG, KID! ()

Belbo

Dávám čtyři, ale je to neobjektivní, přeci jen od dob kdy mi bylo devět uteklo hodně vody. Na železnou tyč na laně se nezapomíná. ()

farmnf

Z tohoto filmu, natočeného s pověstnou americkou naivitou na mě lehl především smutek. Slavný kapitalismus, ten nejlepší možný ekonomický řád světa postaví proti sobě železničáře a bezdomovce ( to je silné slovo-lidi, co si hledají práci daleko od domova). Skvělý americký kapitalismus postaví proti sobě chudáky v uniformách proti chudákům bez uniforem. Skvělí herci Lee Marvin a Ernest Borgnine tu vytvářejí zábavné vzrůšo o cestě vlakem č. 19. Nějak je ale sráno na podstatu problému. Americký úžasný kapitalismus nebyl funkční za krize a není funkční ani dnes (krize nemovitostní a posléze finanční k nám nepřišla z Běloruska). Vytváří pouze kastu zbohatlíků s hlavami velmi prázdnými a obyvatelstvem, které si namlouvá, jak je šťastno. Čeká se to od nich. ()

Compadre

Jsem absolutně šťastnej, že jsem tenhle filmek mohl vidět. Lee Marvin a Keith Carradine tu hrajou tuláky (vlastně hoboues, ře jo..), kteří se na své černopasažérské jízdě potýkají se "skutečným vládcem severnídráhy" a sice brutálním Shackem (chvílema mi ten chlap přišel úplně vyšinutej), kterej jak se zdá nemá lidi bez jízdenek vůbec rád. Ještě že nemáme takový revizory...tenhle film je prostě skvost. Herecké výkony jsou bezkonkurenční (samozřejmě hlavně Marvin a tady stelesnění zla Ernest Borgnine), příběh originální a jak už tu leckdo psal, krásné scenérie opravdu stojí za to sledovat. Nádhera. ()

JohnSmith

Čekal jsem mnohem víc a opět zklamání. Asi nebudu radši čekat nic. To jediné,co mi utkvělo v paměti je fanatický Ernest Borgnine ()

mirec88

Dobrý film. Výborný, tvrdý chlapský, dobrodružný film, kde vo finálnom súboji sú hlavní hrdinovia ako Rambovia a nič im nevadí. Fakt sila. Odhliadnuc od toho je to film odohrávajúci sa takmer stále na vlaku a sem-tam je aj poriadne napätie. Fakt chlapský film ako sa patrí. A úvodná krásna country pesnička nemá chybu. ()

Han22

Kdejaký šotouš bude mít z tohohle filmu o mašinkách orgasmus, ale mě to přišlo krapánek divné. O tulácích v době krize jsem něco slyšel, ale v životě jsem neslyšel, že by soupeřili kdo je nejlepší a cestovali jen tak za slávou. A už vůbec se mi nezdá ten psychopatický mašinfuhrer, před kterým se klepou strachy tuláci, zaměstnanci i přednostové stanic a kterého vůbec nezajímá řízení vlaku, ale hlavně boj s tuláky. Má pro to sadu náčiní v čele se sadou kladiv a se sadistickým potěšením shazuje vandráky pod kola... to by jako tohle tehdy někomu prošlo? Zkrátka námět je absurdní, vlaky mě nefascinují, ale musím uznat, že to bylo místy i slušné sociální drama, je tu pěkná kamera i hudba, Marvin je jako hobo dokonalý a Borgnine naprosto démonický. A finální souboj je parádní. Takže 3* si to zaslouží. ()

Kovaja

Tak tohle je naprosto luxusní kousek.Chlapáci jako sou Marvin a Borgnine sem zapadli přímo dokonale.Z Drsného ochránce vlaku Shacka(Borgnine)jde doslova až strach ale ke konci sem mu stejně držel palce aby oba tuláky pobil a naházel je z vlaku do vody.Nakonec však zvítězí tulák označovaný A-1 jakožto nepřekonatelný frajer kterého nic nezastaví v tom aby si na vlaku nebo i pod vlakem cestoval kam chtěl.Hodně povedený kousek kterému nechybí jak akce tak napětí a příroda je ve filmu taky krásná,takže zážitek jak se patří. ()