Folklor ve folku

(koncert)
všechny plakáty

Co mají společného folk a folklór? Jako tradiční lidové umění je folklór samozřejmě starší a v podstatě svým charakterem kolektivní. Folk, zhruba řečeno městské písničkářství, je mladší a individuálnější. Ovšem folklór i folk mají společný slovní základ. A že ho nemají nadarmo, tak o tom svědčí téma plzeňské Porty. Na koncertě tu v roce 1998 se svými písněmi vystoupili Hana a Petr Ulrychovi a Javory, Pavlína Jíšová se svou skupinou, Jura Pavlica a Hradišťan, jejichž "Modlitba za vodu" na verše Jana Skácela doslova zajiskřila, Českomoravská nezávislá hudební společnost (pozdější Čechomor) a Pavel Žalman Lohonka se skupinou. Průvodkyní pořadem je tradičně Věra Martinová, která mezi skladbami zpovídá například P. Jíšovou, členové skupiny Českomoravská nezávislá hudební společnost mluví o své cestě za folklórem, J. Pavlica o spolupráci s Hradišťanem a P. Žalman Lohonka o svém zpracování folklóru a nové sbírce "Láska a smrt". Zaposlouchejte se do písní: "Musíš mluvit tiše", "Hledání", "Já, písnička", "Koníčky", "Kéž by svět trval", "Modlitba za vodu", "Má panenko", "Rána v trávě" a dalších. (Česká televize)