Modlit se, poslouchat, neodmlouvat

• USA Keep Sweet: Pray and Obey
USA, 2022, 3 h 15 min (Minutáž: 46–53 min)

Epizody(4)

Dokumentární seriál o vzestupu Warrena Jeffse v církvi známé pod zkratkou FLDS a jeho neuvěřitelných zločinech. (Netflix)

kukkik

Zdaleka ne tak šokující, jak mě Netflix lákal. 4 epizody příjemně utekly a nenudily, což je u pořadů téhle produkce a typu velký úspěch. Je to sice cynismus ale můj názor na celý tenhle kult je, že zaprvé si za to do jednoho můžou sami (kromě znásilněných malých dětí, samozřejmě) a zadruhé, že se toho zase tak moc nestalo. Respektive, mnoho z toho, co má dělat tenhle příběh šokující je ve velké části světa (i v té pokrokové a západní) naprosto normální a společensky běžně akceptované. 3/5 ()

Pavlínka9

Tohle je pro mě tak nepochopitelné a zároveň pochopitelné, že pokud v tom vyrůstáte a nevidíte jinou formu života a jiné situace a projevy, tak Vám to prostě přijde běžné...Ale fascinuje mě, že projevy těch mladých dívek, které pochopily, že to, co s nimi muži chtějí provádět, není obvyklé a nemá to tak být - to je zvláštní, že to pak prostě vědí, že to není správně...Nedostal podle mě Jeffs řádný trest...zasloužil by si mnohem více - ve formě hanby, zostuzení a trestu...Je mi z toho zle a proto jsem ráda, že o tom je tento dokument, aby se něco obdobného třeba i "rozkřiklo", že existuje i jinde na světě a zakročilo se proti tomu.... ()

Arsenal83

Dokument pokojne mohl byť natočený na dve časti, alebo mohol byť taký dlhší na hodinku a pol. Potom sa stáva, že mu vyprcháva náboj, niektoré pasáže sa opakujú, niektoré sú nudnejšie, pritom téma je silná. Prvá časť sa mi páčila asi najviac. Stanovila šokujúce témy, pri ktorých sa točí hlava, že v modernej dobe takto stádovito ľudia reagujú. Ale asi to nie je o modernosti, keďže väčšina populácie slepo nielen že poslúcha vodcov, ale aj obyčajných pisálkov z médií. Dávali to na markíze, tak to urobím. Takže tá stádovitosť je asi v nás a to nielen v náboženskej otázke. Netflix vďaka 4 častiam príbeh otupel a z pôvodného šoku už na konci len človek čakal, ako to dopadne, ale bez silnejších emócií. ()

Fiftis

Zaujímavý mini seriál. Sem tam seriál ponúkne chvíľkovú úľavu, vie udalosti odľahčiť, hoci nikdy ich nezľahčuje. Skôr ide o istú katarziu z až absurdných rozhovorov, ako to v sekte chodilo. Na tvári jednej zo žien sa objaví neskrývané pobavenie, keď líči, ako sa s ňou pokúšal mať sex muž takmer na prahu smrti a ako to pripomínalo až výjav z nejakej paródie. Na smiech to ale pochopiteľne nie je. Tým skôr, že režisérky síce vracajú hlas mnohým ženám, ktoré v sekte trpeli, ale zatknutím Warrena Jeffsa v roku 2006 nič neskončilo. Seriál nie je len vyobrazením toho, ako niekoľko neistých manipulatívnych mužov chcelo premeniť ženy na večne usmievavú a láskavú komoditu, ktorá je im vždy k dispozícii, ale aj ponorom do povahy americkej spoločnosti, kde takéto počínanie môže dlho unikať spravodlivosti. (30.7.2022) ()

RigorMortis

Ťažko uveriť, že človek, ktorý vyzerá ako obyčajný úradník alebo poisťovací agent bol schopný niečoho takéhoto a bol v top 10 najhľadanejších zločincov v USA. Náboženstvo je zlo a mormóni sú divní, ich fundamentalistická podoba je však ešte horšia. Človek si aj povie ako je možné, že to tí, ktorí zostali v sekte nevideli, ak vám ale od útleho detstva vymývajú mozog, je ťažké si to uvedomiť. ()