15 minut

15 Minutes

15 minút

Krimi / Thriller / Akční / Drama

USA / Německo, 2001, 116 min

Sám Karel Roden si u tvůrců prosadil, aby jeho role psychopatického zabijáka byla české (pro Američany spíš československé) národnosti a vyplatilo se - zahrál ji tak přesvědčivě, že jako jediný zástupce české herecké školy prorazil a uchytil se příslovečným drápkem v Hollywoodu. Mimo uhrančivého Karla Rodena ale 15 minut mnoho jiných svodů nenabízí - zápletka je hollywoodsky průměrná a ani Robert De Niro nejde nijak vysoko nad svůj obvyklý standard. Tedy hlavně díky Karlu Rodenovi zajímavý (sic průměrný) americký akční film... A Karlu Rodenovi lze jen přát ještě mnoho takových hollywoodských rolí...(24.5.2007)

Karel Roden si pro svůj Hollywoodský debut nemohl vybrat lepší film. Dobré herecké obsazení, průměrný scénář a Karel Roden defakto v hlavní roli... co víc si může český fanoušek přát?(23.10.2002)

Velice kvalitní thriller s českým zastoupením. Vřele doporučuji, ovšem nad osmnáct let věku a chuť vidět Čecha v roli Čecha a k tomu ještě vraždícího. :-) Roden byl opravdu skvělým hereckým partnerem panu De Nirovi, oba předvedli výrazné výkony.(22.7.2009)

Kterak náš český, herecký poklad Kája Roden v roli běsného, šíleného maníka, ukázkově přechcal jednu z největších světových hereckých hvězd, Bobbyho De Nira coby snaživého detektiva. Ten hraje opět kvalitně, jako ostatně vždy, ale Roden tady opravdu poctivě válí. A to excelentně. Ani bych neřekla, že Robertovi zdatně sekunduje, pro mě jej zde i poměrně významně zastiňuje. Jinak příběh sám o sobě je ztvárněn spíše roztržitě s mírnými komediálními prvky, za doprovodu podobně laděné hudby. Má však spád, spoustu akce, působivého herectví a zábavných dialogů. "Přece mě nenecháš tady na stromě, přijde nějaká smažka a zakuchne mně", "Doufám, že nebudeme zdrhat, mám špatný kolena."(28.5.2010)

„Pripomínate mi moje šteňa. Šťalo mi na koberec, ale nechal som si ho.“ Komentár obsahuje spoilery. 15 MINÚT je zvláštny film. Hoci je Robert De Niro uvádzaný na prvom mieste, vlastne oňho vôbec nejde a v polovici zomrie (vôbec nie tak naturalisticky, ako sa hovorilo v čase uvedenia do kín). Hoci režisér používa násilie, zo surových scén nemrazí tak, ako mraziť malo/mohlo. Hoci je snímka plná satiry, scenárista volí na charakteristiku amerického národa prízemné slová (naivnosti typu „Zabi v Amerike človeka a staneš sa hviezdou“, čože??). Hoci sa to celé tvári ako buddy movie, o parťácky príbeh nejde už kvôli hore uvedenému (ťažko urobíte buddy movie, ak je jeden z buddy mŕtvy). A tak ďalej... Napriek tomu, aký čudný film to je, nejde (už kvôli atmosfére, pomerne nečakaným zvratom a Karlovi Rodenovi) o stratu času. Úplne.(9.12.2007)