Nejrozsáhlejší prózou francouzského spisovatele Marcela Pagnola je jeho dvoudílný román Živá voda. Vrací se v něm, tak jako ve většině svých děl, do rodného kraje Provence, okolí městečka Aubagne blízko Marseille. V roce 1952 Pagnol svůj román sám zfilmoval pod názvem Manon od pramene.
O třicet let později francouzský režisér Claude Berri vytvořil novou dvoudílnou adaptaci. Scénář napsal spolu s Gérardem Brachem, ke kameře si pozval renomovaného kameramana Bruna Nuyttena. Také při hereckém obsazování měl režisér šťastnou ruku: pro Yvese Montanda byla role Césara jednou z životních příležitostí a Daniel Auteuil získal za interpretaci prosťáčka Ugolina francouzskou prestižní cenu Césara. Hvězdné obsazení doplňuje Gérard Depardieu a půvabná Emmanuelle Béartová.
Kraj kolem Aubagne, vyprahlé podhůří Alp, nedává jejím obyvatelům velkou příležitost k obživě. Vše závisí na dostatku vody a kvalitě půdy. Horké slunce a práce tvrdá jako kamení na polích, formuje charaktery lidí, kteří jsou často velmi neúprosní k sobě, stejně jako k ostatním. César se svým synovcem Ugolinem se těší, že lacino vykoupí majetek po zemřelém sousedovi. Jeho pozemek má totiž cenu zlata, je na něm pramen, o kterém nikdo neví... (oficiální text distributora)

cab

Prvni cast zpracovani francouzskeho romanu, ktery se odehrava na prekrasnem venkove Provance. Pribeh se drzi chamtivosti dvou clenu rodiny Soubeyranu, kteri prahnou po sousedskem pozemku, ale puda se neustale dedi az nakonec prechazi do ruk mestaku. Ti maji velke plany, jak transformovat sidlo do zdrave fungujici farmy produkujici cerstve produkty a tim se uzivit a presperovat. Jenomze vsechno neni tak jednoduche, jak se v prvotnich planech na papire a ve vypoctech muze zdat. Boj s prirodou a s neprivetivosti venkovanu je nemilosrdny. Vse podtrhuji presvedcive vykony celeho hereckeho ansamblu. 75% ()

dormouse

Jean od Floretty první díl zfilmovaného románu Marcela Pagnola, na něj navazuje Manon od pramene. Je tod drsný příběh o lásce a pomstě. Oč krásnější je krajina Provence, kde se film odehrává, o to drsněji vyzní záštiplné chování venkovanů vůči novému usedlíku Jeanovi, hrbatému a dětsky naivnímu, kterého chtějí kvůli pramenu vody z pozemku vyštvat. Málokterý zlý úmysl nebo čin však zůstane bez odplaty. ()

Neotom

Nejen komedie jsou součástí výkladní skříně dějin francouzské kinematografie. Jean od Floretty je nevybíravou obžalobou zvrácenosti lidské povahy, postavené do kontrastu s nádhernými přírodními scenériemi. Herecky září především dvojice Depardieu - Auteuil. Mimochodem, už dlouho jsem filmové postavě nedržel pěsti tak, jako hrbáčovi. 85% ()

filipvrbik

Děj se odehrává na francouzském venkově a hlavní zápletkou je boj o vodu resp. pramen,který byl zlotřilým Césarem zacementován. Pro mě trochu o ničem zápletka, jinak dobré 80% ()

Rozjimatel

"What kind of man is he?" "He's a typical city-hunchback type."     Značne bezútešná dráma, v ktorej vystupuje do popredia bezohľadná ľudská hrabivosť. Odohráva sa v nehostinnom hornatom prostredí a jej "hrdinami" sú miestni farmári, ktorí sa pre svoju chamtivosť neštítia ani veľmi podlých a zlomyseľných činov. Na druhej strane stojí dobrosrdečný Jean, človek z mesta, ktorý sa trochu naivne a poriadne tvrdohlavo snaží stať sa za každú cenu farmárom. Film samostatne príliš nefunguje, treba určite ho vidieť spoločne s pokračovaním Manon od prameňa (1986). Za jeho drobné negatíva považujem nedostatok emócií a trochu naivný ústredný hudobný motív (Jean-Claude Petit), ktorý sa otravne dookola opakuje. A za jeho pozitíva hlavne výborne herecké výkony ústrednej trojice (Yves Montand, Daniel Auteuil, Gérard Depardieu).     "A farmer may grow a hump, but a hunchback rarely becomes a farmer." ()

KatRi

Závist a chamtivost kvete všude a v každém věku. Tohle dílko, jehož druhé pokračování nese název Manon od pramene, je naprosto skvostná podívaná, která člověka strhne. Rozehrává se tu před námi příběh, který v sobě nese jistou urputnou snahu něco dokázat a zároveň zobrazuje marnosti lidského konání (tak skvěle zahraného Gérardem Depardieuem), které je systematicky narušováno a ničeno nepřejícími sousedy. A nutno říct, že svižně i věrně - takovou tu maloměšťáckost a pitvornost zachytili Yves Montand a Daniel Auteuil úžasně, a přitom i vtipně. Kamera a hudba - to jsou další dva výrazné prvky, které z toho filmu dělají - alepoň pro mě - v myšlenkách nadlouho přebývající záležitost. ()

Alf

skvělý film z opravdu prosluněné (a neturistické) Provence, na rozdíl od oblíbeného většinového názoru si ale myslím, že za řadu (a možná i ten rozhodujícíi problémů si mohl Jean od Floretty sám, na vesničany se musí jinak, než je svým chováním (od nezdravení po nákup v jiné obci) spíš urážet... ()

kritiklon

Upřímné, víceméně pohodové drama z prostředí kouzelného francouzského venkova. Myslím že vyobrazení historického období a životních poměrů té doby je velice realistické. Co se týče příběhu tak ten je příkladně jednoduchý ale přitom lehký jako pírko. Krásná ukázka toho, že i z prostého děje klasického literárního díla se dá vytěžit maximum, máte-li zapálené a odhodlané herce, dobrého kameramana a kvalitní režii. Nádherná příroda i prostředí francouzského venkova je dokonalé a dodává snímku nevšední půvab který pocítíte na vlastní kůži. A to i přesto, že konec je smutný, možná až truchlivý! Moc se těším na pokračování "Manon od pramene"! 4,5* za 86% ()

Pawlisman

Myslím, že jde o velice kvalitní zpracování předlohy. Film si zachovává velkou atmosféru a ucelenou dějovou linii. Herecké obsazení až na Depardieua myslím skoro dle vysněné fantazie z knihy (alespoň u mě). Prostě povedené dílo. 8,5/10 ()

Vesecký

Film si zaslouží pět hvězdiček, vynikající výkony nejen Y. Montanda a G. Depardieua, ale také Daniela Auteuila. Silný příběh o zdolané nezdolné vůli, touha přemoci síly přírody i nenávist venkovanů, urtputná víra v lepší příští, to všechno v sobě spojuje Jean od Floretty, ačkoliv netuší, že jeho nejlepší přítel je současně nejhorší nepřítel. Vlastně ani tak ne on, který by se zlomil, ale jeho strýček. Závěr filmu, kdy Manon - příští Manon od pramene - zjišťuje pravdu o prameni blízko usedlosti, je strhující. ()

Atheas

Pěkně zpracovaná knižní adaptace Živé vody. A to jak je voda důležitá tento film ukazuje s velkou láskou a péči. Samotný příběh na mě působil velmi přirozeně. Film jsem viděl na filmovém festivalu, který jsem pořádal u sebe doma a myslím, že to byl také snímek jenž měl u diváku největší úspěch. #AMI #FILMOVÝ FESTIVAL #HOSPODAŘENÍ S VODOU #PROVANCE #ŽIVÁ VODA ()

petikacka

Takové smutné pohlazení po duši...Drsná krajina Provence, sqělé herecké obsazení a vynikající příběh Marcela Pagnola...Film je tak krásně poetický, plný Jeanova entuziasmu a víry, která se díky sousedům nevyplní...Pro mě je film novým objevem krajiny, kde jsem si doteď myslela, že roste jenom levandule...Za mě 100% ()

ddf76

Prvni dil epicke sagy z francouzskeho venkova, kteremu vevodi ustredni trojice Montand, Depardieu a Auteuil. Kameramanovi se podarilo zachytit krasne zabery na krajinu francouzskeho venkova. Filmovou manzelku Depardieua si zahrala v te dobe i jeho skutecna manzelka Elisabeth Depardieu. Film, ktery je vhodny na dlouhy zimni vecer. ()

Ba-jo

Provoněná levandulí a tymiánem, porostlá žlutým janovcem či révou, stáda koz, odlehlé kamenné venkovské domky či vesničky a někdy nesnesitelné sucho...prostě Provence - kulisa dramatu, který se rozehrává v tomto prvním dílu a vyvrcholí v Manon od pramene. Krásná kulisa pro skvělé herecké výkony, jen to spalující vedro a sucho by mohlo být milosrdnější....a nezaprší, a nezaprší... ()

Mlle

Upřímně řečeno, pokud jde o ryze klasický syžet, neznám ve světové kinematografii nic povedenějšího. Po všech stránkách mistrovské dílo. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022