Nejrozsáhlejší prózou francouzského spisovatele Marcela Pagnola je jeho dvoudílný román Živá voda. Vrací se v něm, tak jako ve většině svých děl, do rodného kraje Provence, okolí městečka Aubagne blízko Marseille. V roce 1952 Pagnol svůj román sám zfilmoval pod názvem Manon od pramene.
O třicet let později francouzský režisér Claude Berri vytvořil novou dvoudílnou adaptaci. Scénář napsal spolu s Gérardem Brachem, ke kameře si pozval renomovaného kameramana Bruna Nuyttena. Také při hereckém obsazování měl režisér šťastnou ruku: pro Yvese Montanda byla role Césara jednou z životních příležitostí a Daniel Auteuil získal za interpretaci prosťáčka Ugolina francouzskou prestižní cenu Césara. Hvězdné obsazení doplňuje Gérard Depardieu a půvabná Emmanuelle Béartová.
Kraj kolem Aubagne, vyprahlé podhůří Alp, nedává jejím obyvatelům velkou příležitost k obživě. Vše závisí na dostatku vody a kvalitě půdy. Horké slunce a práce tvrdá jako kamení na polích, formuje charaktery lidí, kteří jsou často velmi neúprosní k sobě, stejně jako k ostatním. César se svým synovcem Ugolinem se těší, že lacino vykoupí majetek po zemřelém sousedovi. Jeho pozemek má totiž cenu zlata, je na něm pramen, o kterém nikdo neví... (oficiální text distributora)

anticapa

Skvost. Okamžitě bych tam jel pěstovat růže, lovit vodu. Film s úchvatnou atmosférou, který ve mě dlouho zůstal, byť si už nepamatuju jak vlastně dopadl, to ale není podstatné. ()

Jack.Pott

Měkká hlína všude kolem, koberce trav a houštiny keřů, tmavě modravé skály na půli cesty mezi kopci a nebem, hravá říčka odpočívající v něžných jezírkách. Venkovská Provence je čistá jako úmysly měšťanské rodiny, která se sem stěhuje, aby pěstovala dýně a na rozlehlé planině volně chovala králíky. A v panensky čisté přírodě, v kraji prastarého zemědělského řemesla je nekompromisně jednoduché také zlo - důsledek lidského sobectví a hamižnosti. Netřeba rafinovaných zbraní ani komplikovaných plánů. Stačí - stačí jít k prameni. ()

Nonna

Film Jean od Floretty jsem zachytila někde v půlce k půlnoci a tak mě zaujal, že jsem si ho okamžitě sehnala a s ním i navazující Manon od pramene. Příběh o lidské vůli, odhodlání, pracovitosti, malosti, zlobě, pomstě i odpuštění je až syrově naturalistický. Člověk si bolestně uvědomuje, že předlohou knize mohl a možná i byl skutečný příběh a vůbec mu z toho není dobře po těle. Film se navíc podařilo skvěle herecky obsadit. Z vyprahlé francouzské krajiny bez vody vedro až sálá a životodárná voda záhadně mizí někde ve skalách......nádherný a přitom moc smutný film. ()

calculus

Když jsem tento snímek kdysi dávno viděl poprvé, zanechal ve mě něco, na co se nezapomíná. A není to "jen" Gérard Depardieu ve své největší roli, co dělá tento film neobyčejným. ()

DR.SZ

Zajímavý příběh u mě vzbudil nečekaný pocit. Vše začalo tak hezky naivně a v komediálním žánru se pokračovalo dál, ale pak ke konci byl film změněn na drama. Já jsem čekal, že hrbáč (skvělý Gerard Depardieu) se nakonec pomstí svým nepřejícím sousedům, ale místo toho se zblázní a zemře, a to je v kinematografii originální svého druhu. Sice jsem měl ze zežátku pochybnosti, které ale rázem po příjezdu onoho hrbáče vyprchávaly. A přes lehkou zpomalenost film udržovala venkovská dráždivá hudba i nádherná krajina. 86% ()

milhouse86

Vynikajúca dráma o tom. kam až človek dokáže zájsť z vlastnej chamtivosti a nenažranosti. " Keď umrie, pojde majetok do dražby. Hm, poďme ho doraziť." ()

Desmi

Nevím čím to je, ale ty francouzské romány jsou prostě táááááááák dobré. Vždy tak realisticky zobrazí morální vlastnosti lidí, prostě paráda. Tenhle film nestojí na zvláštních hereckých výkonech, ale na dobře zpracovaném scénáři a vynikající knižní předloze, a to je víc než dobře. Dalším plusem je příroda, ve které se film natáčí. Měl jsem pocit takové té "staré poctivosti" venkova.. Žádná chemie, všechno přírodní.. Pěkná podívaná.. Doporučuji.. =)) ()

sibskyn

Jakmile se obejevil nápis "Konec první části" tak jsem se hned vrhl na pokračování, takže až tak mě to pohltilo. Navíc tímhle filmem jsem si uvědomil, že Gérard Depardieu je doopravdy hodně dobrý herec. ()

ariari

padla mi sánka. často som chodila v pyrenejské kraje...tie charaktery aj naturálna dráma so mnou viac pohli, ako amícke srágoroviny chrlené po stovkách JOj Pán herec bol veľký Gerard . zaboha nepochopím, prečo sa tento žáner viac netočí. ()

gizi

Moc pěkný film. I když samotný děj není nijak zvlášť zajímavý, ztvárnění příběhu se povedlo výborně, a to díky režii a především hereckému obsazení s výbornými výkony Auteuila a Depardieua. Čověk se ani chvíli nenudí, nechybí jemný humor, atmosféra z filmu přímo sálá. Krásné jsou již úvodní záběry na kraj, kdy pastelové barvy zpočátku nedají poznat, zda jde o skutečnou krajinu nebo jen obraz na plátně. 85%, 17.6.2014. ()

kodwin

Vesnickou a maloměšťáckou malost bytostně nesnáším, ale stejně jako ve francouzských, tak i českých podmínkách je to velmi rozšířený jev. Trochu se v hrbáčovi vidím, ale asi bych nebyl schopen projevit tolik nadšení a pracovitosti, možná by mě to pak ani nestálo život ... Téma určitě velmi nosné, herecké výkony velmi slušné, a to i ve vedlejších rolích, příběh je ale velmi slaboučký, navíc poslední scéna nelogická. Proč by se ti zloduchové hrnuli k pramenu hned, když měli před tím tolik trpělivosti a vypočítavosti? Pro mě spíše průměrný film za tři hvězdy. ()

Leila75

Tak tady z počátku rozhodně platilo rčení "Čím blbější sedlák,tím větší brambory",pak se vše nedostatkem vody zdramatizovalo a máme drama,které se bude ještě vyvýjet a pomsta bude, myslím, sladká... Už tedˇse moc těším,jak vše dopadne. Nádherná Provence plná slunce a vůně bylin,tam bych mohla zestárnout. ()

vincbenet

Příběhy Marcela Pagnola na vás vždy dýchnou krásnou poetikou Jižní Francie. Filmovým tvůrcům se velmi dobře podařilo přenést krásu jeho slov na filmové plátno. ()

Trepak

"CHCEŠ PESTOVAŤ KVETY, ALEBO PRIATEĽSTVO?" Sizyfósove tlačenie balvanu do kopca malo väčšiu šancu nájsť zmysel, než drina Jeana, o ktorú sa postarali závistliví susedia. ()

ijera

Útržok z filmu ako Jean chová zajace si pamätám od detstva ,zakotvil mi v pamäti a čakal ,pokým som na tento film náhodou nenatrafil a nepozrel som si ho celý ,pekne od začiatku do konca . Film o ľudskej závisti a pretvárke na jednej strane a ľudskej snahe , pracovitosti a dobrote na strane druhej . ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022