Nejrozsáhlejší prózou francouzského spisovatele Marcela Pagnola je jeho dvoudílný román Živá voda. Vrací se v něm, tak jako ve většině svých děl, do rodného kraje Provence, okolí městečka Aubagne blízko Marseille. V roce 1952 Pagnol svůj román sám zfilmoval pod názvem Manon od pramene.
O třicet let později francouzský režisér Claude Berri vytvořil novou dvoudílnou adaptaci. Scénář napsal spolu s Gérardem Brachem, ke kameře si pozval renomovaného kameramana Bruna Nuyttena. Také při hereckém obsazování měl režisér šťastnou ruku: pro Yvese Montanda byla role Césara jednou z životních příležitostí a Daniel Auteuil získal za interpretaci prosťáčka Ugolina francouzskou prestižní cenu Césara. Hvězdné obsazení doplňuje Gérard Depardieu a půvabná Emmanuelle Béartová.
Kraj kolem Aubagne, vyprahlé podhůří Alp, nedává jejím obyvatelům velkou příležitost k obživě. Vše závisí na dostatku vody a kvalitě půdy. Horké slunce a práce tvrdá jako kamení na polích, formuje charaktery lidí, kteří jsou často velmi neúprosní k sobě, stejně jako k ostatním. César se svým synovcem Ugolinem se těší, že lacino vykoupí majetek po zemřelém sousedovi. Jeho pozemek má totiž cenu zlata, je na něm pramen, o kterém nikdo neví... (oficiální text distributora)

lukas_flek

někdy se děj dost táhne, takže člověk musí být připraven na pomalejší tempo, ale vykreslení charakteru lidí, pomalého plynutí času a geneze tragédie života jedné rodiny je tam vykreslena nádherně! ()

viax

Proč já na ty Francouze nekoukám častěji, když dokážou, a ne poprvé, vykouzlit takovéhle dílko plné syrovosti, něhy, radosti i tragédie. Apropó vesnická náplava to nikdy neměla snadné, já začínám sedmnáctý rok a ještě mi nikdo buchtu nepřinesl. ()

Ganka

Celou dobu jsem nebohému, naivnímu a bezelstnému Jeanovi fandila. Nějak si nemůžu zvyknout na to, že nějkvalitnější filmy hepy endy neznají stejně jako lidská závist a chamtivost neznají hranice. Skvělé herecké výkony i milý manželský pár Depardieu a Depardieu, kterým to prostě spolu sluší. ()

StandikK

Film s naprosto jednoduchou myšlenkou, navíc dějem nepřekvapí. Natočit proto takový film bude docela dost těžké. Rád bych dál proto větší hodnocení už jenom kvůli hereckým výkonům, ale fakt se nedá... Moc jsem se nudil a dost jsem se překonával, abych film nevypnul. ()

Sejkorka

Po roce a půl od shlédnutí Manon od pramene jsem se kouknul i na tento 1.díl. Zde souhrnně hodnotím jakožto celek (dvoudílný román Živá voda od Marcela Pagnola). Motto pro mě je, že pravda a láska (občas) zvítězí na lží a nenávistí. Zkráceně Pravda zvítězí nad lží .... Vynikající příběh, skvělá kamera, výborně nastřihané, špičkoví herci Yves Montand, Gérard Depardieu (1.díl), Daniel Auteuil, Emmanuelle Béart (2.díl). Oba díly si přikládám do speciálníku Filu "TOP filmy". ZE ZAJÍMAVOSTÍ : Příběh byl původně vyprávěn ve stejnojmenném filmu (Manon od pramene) z roku 1952, který napsal a režíroval Marcel Pagnol. Jeho počáteční stopáž přesahovala čtyři hodiny a studio ho drasticky zkrátilo. Zklamaný Pagnol předělal svůj scénář do dvou románů, na jejichž kopie o několik let později narazil Claude Berri v hotelovém pokoji. Příběh se mu líbil a rozhodl se jej adaptovat do dvou filmů. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022