Ve světě ohroženém slunečním úlomkem letícím k Zemi uvízne osmnáctiletý chlapec cestou na chalupu v neznámém městě. Série bizarních dobrodružství ho donutí postavit se svým největším strachům – smíření se s realitou vykloubeného světa, se sebou samým a se svým otcem. (Artcam Films)

rashnomon

12.9.2023 Brutální vedro, které se táhne až k doslova brutálním eventům zní právě jako filmový a promítající se debut Alberta Hospodářského pod reálným názvem Brutální vedro. Nejen brutální vedro, které je ve skutečnosti takovým filtrem přes veškeré problematiky, na které film poukazuje, ale i lehké prvky extrémní a brutální kinematografie. Tyto elementy, které lze po celý film pozorovat, jsou ale obrovským nezvykem pro právě českou kinematografii. I když se skrývají pod obrovité momentální téma klimatické krize, které by se ve většině bodech nedalo nazvat brutálním tématem právě pro extrémní kinematografii, tak menšina bodů klimatické krize dokázala v tomto případě filmu dodat jakousi extrémní atmosféru přes extremizaci právě tohoto tématu. Sex, sexualita a kontroverzní genderové pojetí v tomto případě nemohlo chybět a pomohlo filmu sebrat veškerou brutální auru, kterou jsem tam viděla, stejně jako násilí a absurdita, jež tam měli rozhodně své místo. Možná toto lehce kontroverzní pojetí dokáže vyvolat velké otázky a kontroverze kolem genderového postavení přímo v tomto filmu. Genderové stereotypy se tu nehrají, jelikož každá postava a gender tu má svou roli, což lze hezky zakomponovat s absurditou, která snímek tahá. Nejen velké kontroverze ohledně genderového postavení, ale i velké kontroverze ohledně objektivizace žen a tzv. male gaze. Autor, jakožto muž, neobjektivizoval ženy, to je až příliš silné slovo na jejich funkčnost ve filmu, pouze použil jiný pohled a jiné pojetí z hlediska muže (v tomto případě dvou mužů, i jeho bratra). Role žen mi přišla jako převrácení našeho reálného světa. Poukazovalo se na to, že muži se před ženami bránit nemusí, ale ženy před muži ano, což možná zní jako stereotyp, ale je to reálná problematika, která dělá ze žen něco slabého, ale ve stejný moment nám říká, že je těžké býti ženou speciálně v situacích, jaké jsou tyto. Můžou to býti i problémy, kterými si sám herec prošel, nu tato kontroverze zůstane v debatách o tomto filmu vždycky hodně otevřenou. A co brutální vedro? Zní to jako opravdu momentální téma, i samotná klimatická krize. Toto téma je zřejmě hlavním a nejpestřejším hned po shlédnutí snímku. Pořád tu ale slouží jako jakýsi rám, který nám dává dohromady všechny absurdní situace, způsobené brutálním vedrem. Tímto „road-tripem” nás provází Vincent, hlavní protagonista, který jako všichni ostatní trpí vedrem a sleduje ostatní zešilovat díky vedru. Tato absurdní atmosféra se stupňuje při každé observaci či interakci s velmi vedrem poblázněnými jedinci. Tyto prvky nám tvoří celek, kde pozorujeme odlišné lidi, fungujeme jako 3. osoba a všímáme si jejich gradujících extrémů.  Jelikož je náš protagonista mladý a film se vztahuje primárně k momentální generaci, tak ani mezigenerační vztahy chybět nemohou a to právě hodně satiricky pojat rozdíl mezi generacemi, který je až momentální a mediálně se hodně řeší. Lze poznat velká subjektivita autora a herce, jelikož jsou do snímku vkládány autentické až dokumentárně působící části. Český film v posledních letech až měsících dostal obrovský obrat, kterého si většina publika všimla jako negativní. Jsou tu ale snímky, primárně naklánějící se k amatérským a více festivalově undergroundovým, které toto tvrzení naprosto obchází a dokazují, že momentální český film nemusí býti až na tak hrozné úrovni. Naopak vtipným faktem je to, že o českou kinematografii poslední dobou pečují jen undergroundové filmy či debuty. () (méně) (více)

Kaleidoskop

V kinech jsem to sice nestihl, ale byl jsem na to zvědavej...tak si to pojďmě shrnout: po chvilce sledování mi došlo, že se jedná o jeden z těch "nedějových" filmů. A je potřeba říci, že já mám takové filmy rád, ovšem když se dobře udělají. Slavnosti sněženek, nebo Dokonalé dny, patří za mě k velmi dobrým kouskům, ovšem tady to tak podle mě není. Myslím, že aby tento typ filmu fungoval, je zapotřebí, aby každá minuta obsahu byla naplňěna dějem, který diváka vtáhne, bude ho bavit a on si ani nevšímne, že se tam vlastně nic neděje. Bohužel tady to tak není. Nedějový typ filmu mi totiž moc nejde dohromady se zvolenou stylizací - tedy snahou o zachycení té letní nálady, kdy je všude vedro a vám se nic nechce. Film je kvůli tomu naplněn zvláštními, nicneříkajícími záběry, kde postavy pořád jenom někam zírají, chodí, anebo se někde válí. Když pak k tomu přidáme menší porodní bolístky, které většinou podobné studentské debuty provázejí (jako např. zválštní, až příliš eliptické střihy) vypadává mi z toho kousek, na spodní hranici třetí průměrné hvězdy. Ten film by si zasloužil výrazně prostříhat, aby z něj vypadali všechny ty nesmyslné scény, které nikam neposouvají děj, nikam nevedou a nic nám neříkají (protože pak by se z toho stal celkem snesitelný studentský kraťas). Dále bych možná trochu rozvedl tu pointu s otcem, nějak to dotáhnul do krásy. Ve finále bych pak z toho ještě klidně vyhodil i ten letící úlomek slunce, protože mám pocit, že nakonec tam byl jenom proto, aby si divák našel rozumné vysvětlení proč jsou všichni herci tak upocení. Škoda, potenciál tam byl, ovšem někdo měl opět potřebu natáhnout to na celovečerní stopáž... ()

MilaSli

Mám pocit, že jsem byla svědkem pokusu, který se nevydařil. O co to byl pokus nejsem schopna identifikovat. U  mnoha scén mi bylo trapně, ale sem tam problesklo na chvíli něco nového a zajímavého(epizoda s dívkami z klubu), co zase zmizelo, než jsem to stihla pojmout. Není to film, který bych chtěla vidět znovu ani komukoli doporučit, ale oceňuju, že tvůrci opustili komfortní zónu a riskovali. Snad to vyjde příště. ()

Fahrenheit

Trošku zklamání. Spíš studentský postpubertální film, než vážně míněný debut. Je sympatické, že pan režisér objevil českou novou vlnu 60. let, ale jeho pokus o zkřížení Černého Petra se Sedmikráskami působí poněkud plytce. ()

doubravkaa

Nebylo to špatný. Ten pocit vedra a divně zmatených a zoufalých lidí na mě z toho sálal jedna radost. Vadila mi maska zmláceného, na kterou jsem zírala nevěřícně tak, že jsem přestala sledovat další děj. ()

Hanka_M

Tento film, který se v podstatě celý odehrával v Pardubicích a v přilehlém okolí, není úplně mým žánrem a nechápu, proč bych se na něj měla dívat - jako divačku mě neoslovil a nezasáhl. Je také velmi zdlouhavý a subtilní děj mne spíš zahrnoval nudou. ALE, problematiku mladých lidí vystihuje v mnohém přesně a není vhodné takový film úplně zahodit a přehlédnout. Líbila se mi kamera a oceňuji, že byla na stativu, nikoliv v ruce, jak to často nesmyslně až přehnaně tvůrci používají. Bohužel je to ten festivalový snímek, který se mine s divákem a dostane pár cen útěchy. To je osud všech podobných magisterských, či jiných studentských filmů a debutů v podobném formátu, duchu a stylizaci. Bohužel nevhodné obsazení hlavního protagonisty, který si s takovou rolí vůbec nedokázal poradit, může diváka už po deseti minutých odradit a ochudit ho o pointu a vyznění celého problému současné mladé generace, narozené v 21. století. Je dobré si tento film pustit a zamyslet se nad ním. ()

Cacorka_eliz

Celkem nadějný film s dobrým námětem, ale nevhodně vybraným hlavním protagonistou. Film ovšem po obsahové stránce nedosahoval své stopáže a místy byl opravdu nudný. Ale nějak se debutovat musí, takže jako studentský film to projde. ()

Michal.Sever odpad!

Nic horšího jsem dlouho neviděl :) Vizuální efekt "fragmentu" byl pěkný. Rozhovory psal nějaký hloupý puberťák - chápu, že se takhle dnes baví děti, ale nemělo by to být právě opačně, aby se děti naučily mluvit? Dále tam nesmělo chybět samozřejmě teplo. Děs... ()

lineker

Filmy, které žijí vlastním životem a nemají ambice něco dokazovat tomu či onomu publiku mám rád. Brutální vedro takovým filmem je. A já si užil každičkou kapičku potu na tvářích herců. Škoda jen některých pasáží kdy vám, není z plátna jakoby co říci. Větší dramatický posun, třeba s ohledem na blížící se katastrofu by nebyl na škodu. I já si vzpomněl na Trierovou Melancholii. ()

Finále Plzeň začne 22. září

Finále Plzeň začne 22. září

08.09.2023

Film-iálový inter-kino-vizní festival. Jen na Finále uvidíte průřez kompletní českou audiovizuální tvorbou – filmy a seriály, které jsou v kině, v televizi nebo na internetu. Kromě projekcí je… (více)