Jean-Paul Belmondo v roli muže, který se stal legendou.  Serge Alexandre Stavisky ukrajinský emigrant začínal ve Francii jako malý podvodníček a postupně se vypracoval na muže, jenž významně ovlivňoval francouzské hospodářství i politiku. Jeho finanční machinace, do kterých byli zapleteni nevýznamnější průmyslníci, stejně jako vysocí politikové vyvrcholila tzv. „Aférou Staviského“, která ve třicátých letech minulého století otřásla celou Francií a v roce 1934 vyvrcholila pádem vlády. Stavisky, muž mnoha tváří, elegán s vytříbeným vkusem, se obklopoval krásnými věcmi i ženami, měl pár přátel a mnoho nepřátel. Alain Resnais ve svém filmu Stavisky zachytil domnělý průběh této aféry, strmý vzestup jejího aktéra, který končil nejhlubším pádem. Stavisky spáchal sebevraždu. Do hlavní role obsadil režisér Jeana-Paula Belmonda, který se podílel zároveň na financování filmu. (oficiální text distributora)

Akana

Forma je tentokrát - aspoň pro mě - působivější než obsah. Ani ten samozřejmě není nezajímavý, ale spíš pro milovníky psychosociologických sond do historie 20. století. V tomhle směru je tu hodně náznaků, symboliky a myšlenek. Ale jak jsem řekl, Stavisky je především krásně natočený. Kamera, střihy, flashbacky, na rok 1974 a evropský film to působí velmi moderně a dynamicky, přestože v ději se žádných efektních dramat nedočkáme. I když jde o ryze nekomerční snímek, neobsahuje žádné intelektuální umělecké schválnosti, dá se říct, že je to artfilm s lidskou tváří. A ještě něco: na CSFD mě překvapuje ani ne tak nízké hodnocení jako neuvěřitelně malý počet hodnotících. A přitom tady přece hraje (a samozřejmě skvěle) Belmondo... ()

tranquill

"Se správnou válkou jsem teď ve válce..." Ač tam byl klasický Belmondo, tak mne tohle drama vůbec nebavilo. Ale to byl problém režie a scénáře. ()

altaica

PRO MUŽE:Joj, to byl život a takový to mohl být film. Jedna herecká super hvězda Jean-Paul Belmondo, sošná krása Anny Duperey, perfektní kulisy a kostýmy z třicátých let, k tomu takový námět!!! A tak dokonale to zesr*li. Ta nuda je k zešílení. Připomíná to podání ve vypjatém tenisovém mači. Vysoký nadhoz. Záda napružená v brutálním záklonu. Dynamicky výbušný švih provedený obrovskou silou. Raketa míček ani nelízne a setrvačností flákne do kurtu a ve zlomku sekundy se zpětně odrazí přímo do držky tenistovy. Gameball, setball, matchball – divák prohrál dvě hodiny svého času.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Kameru vedl malíř, který často v kompozici obrazů byl inspirován díly slavných impresionistů. Bez digitálních fíglů jen s pomocí několika difúzních a hvězdičkových filtrů kreslil a kouzlil. Kamera a hudba jsou s herectvím JPB velkým pozitivem tohoto snímku, madame. Chvíle slávy kombinované s prostřihy z budoucího vyšetřování. Loď, která se potápí a kapitán jí přesto vede na hlubinu. Posledních 20 minut snímku zachraňuje jinak velmi zdlouhavý a těžkopádný film.          UKÁZKY: Nic zvláštního. Panička, co se považuje za milovnici. Vzdělaná venkovanka, není nic horšího. Řekl jsem jí rovnou: Svlékni se a nech si jen šperky. Chci se dívat. A ta husa se začala hihňat a recitovat Baudelaira! Děs. Ještě, že čte detektivky. Bylo o čem mluvit, když mi zhasnul... zápal.// Peníze získáš, když je ukazuješ. Kdybych nerozhazoval, lidi by ztratili důvěru.Řekli by, šetří, je na tom zle.// Jaký je to pocit, barone, promrhat takové jmění? Pocit naplnění, Sašo. Nádherný pocit. ()

Rattlehead

Těžko říci, proč režisér Resnais kývl na tento komerční projekt. Možná si to chtěl prostě zkusit, ale z jeho typického stylu zde nezůstal na kameni kámen. Film neurazí, ale ani nenadchne, a to mám Belmonda hodně rád. Uvedeno na Prima Max s dost příšerným dabingem hlavní hvězdy. Sám Resnais tomuto snímku říkal "Biarritz bonheur", slovo bonheur znamená štěstí, blaho či úspěch. Depardieu se zde mihne v roličce jako muž, který nabízí Staviskému odkup přístroje na určování pohlaví ještě nenarozených dětí. V kině Ponrepo byl snímek poprvé uveden až v květnu 2022. ()

PTuranyi

Priemerná životopisná dráma, ktorá je kaleidoskopom opulentného podvodníka Staviského. Produkcia je kvalitná, ale ospalé tempo rozprávania vyžaduje vyššie sústredenie a niť príbehu sa ľahko stratí medzi množstvom postáv. Priatelia, zamestnanci, policajní vyšetrovatelia, poslanci a k tomu ešte pre dobový kontext socialisti a Trocký v exile. Jean-Paul Belmondo zachraňuje situáciu svojím šarmom a hereckým umením spolu zo zostatkom hereckého obsadenia, v ktorom žiari Anny Duperey a množstvo Belmondových súčasníkov. Mihne sa tu dokonca mlady Gérard Depardieu. S približujúcim sa koncom, sa však príbeh viac dramatizuje a dostáva sa do lepšieho tempa. Na druhé pozretie to môže byť lepšie. ()

robbez

Jak je vidět, každá doba a země má své Janoušky, Pittry, Kožené...Většina z nich ale rozhodně nemá takové charisma jako Belmondo. Obvykle však nekončí jako Stavisky ale naopak třeba na Bahamách. Trochu nadbytečně podle mě působí ve filmu ty scény s Trockým. Pořád jsem čekal nějakou souvislost a propojení jejich příběhů. Teprve na konci vyjde najevo, že jediná souvislost je ta, že Trockij musel po vypuknutí Staviského aféry odejít z Francie. Nicméně chápu, že režisér chtěl vytvořit trochu širší dobové a politické pozadí. Možná taky chtěl dát najevo své levicové smýšlení, což bývá ve francouzských intelektuálních a uměleckých kruzích poměrně častým jevem. ()

gizi

Režisér opět ukazuje, že filmy se dají točit zajímavě i nestandardně, umělecky... Pravda, člověk si musí domýšlet, musí přemýšlet, nedozví se vše od A do Z, ale o to je to možná zajímavější. Netradiční je i mix hudby. Film pro náročnějšího diváka, dávám 75%, 13.6.2012. ()

JoudaCZ

Zajímavý, originálně natočený příběh velkopodvodníka se spoustou krásných scén a záběrů. Film se soustředí spíš na Alexe a jeho přátele, samotné "zločinné" konání a jeho důsledky jsou zaznamenány spíše okrajově. ()

jure_rak

Každý úspěšný herec se asi dostane do situace, že si může dovolit natočit, co chce. Staviskeho skandál jsem matně znal, ale nic víc. Film nejde nijak do hloubky, může se lehce stát, že budete ztraceni, pokud neznáte alespoň rámcově historické kulisy. Pokud máte rádi Belmonda, bude se vám film líbit, ale vyslovená "pecka" to není. ()

PORTER44

I když mám Belmonda rád tohle je ten z horších snímků ve kterých hrál jen samí bláboly a akce nikde ani náznak ,prostě nuda. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim