Reklama

Reklama

Emily

Trailer 1

Obsahy(1)

Emily je životopisný snímek, který se nám snaží vyprávět o mladém životě Emily Brontë (Emma Mackey), kdy hledala svoje místo ve světě a dělala první kroky k tomu, aby se stala známou a slavnou spisovatelkou. (HanzoBureshi)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (16)

Adramelech 

všechny recenze uživatele

Je chvályhodné sepisovat životopisy známých osobností. Třeba o F. M. Dostojevském nebo o Franzi Kafkovi vyšly celé stohy životopisné literatury. V dobách, kdy neexistoval internet, psali lidé hodně dopisů, které se často dochovaly, takže je z čeho čerpat, nemluvě o tom, že o některých osobnostech sepsali lidé, kteří je znali, i své vzpomínky na ně. V angličtině bude jistě existovat nějaká životopisná kniha o Emily Brontëové, i když její autor dost možná zpracoval životopisy všech literárně činných Brontëovic sester do jednoho svazku. Naproti tomu životopisné romány a životopisné filmy ve mně vzbuzují rozpaky. Jednak pochybuji o jejich historické věrnosti, jednak mám pocit, že jejich tvůrci jaksi parazitují na životech jiných osob, a to osob, které se proti tomu už nemohou bránit, protože jsou mrtvé. Odkud vědí filmoví tvůrci, že Emily v nějaké situaci řekla nebo udělala právě to, co se ukazuje ve filmu? Mám podezření, že si to vymysleli. Kromě toho nejsem ani znalcem díla Brontëovic děvčat. Román Na větrné hůrce si už asi sotva přečtu, protože množství knih, které ještě stihnu přečíst, lze sotva počítat na metrické centy, a odborná literatura má přednost. Tento týden jsem přitánul z antikvariátu knihy Kult und Magie der Indianer Südamerikas (Alfred Métraux, Gifkendorf 2001) a The Sacred Scriptures od the Japanese (Post Wheeler, New York 1952), takže, milá Emily, máš prostě smůlu, tvůj životopis někde na Amazonu nebo na AbeBooks shánět nebudu. Vzal jsem tedy zavděk filmem i s tím vědomím, že kdyby mi tam jeho tvůrci servírovali nějaké báchorky, tak to kvůli svým mezerám ve vzdělání stejně nepoznám. Film nakonec docela ušel. Chválím zejména herecký výkon představitelky hlavní role. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi pekná hudba, ktorá k historickým formátom musí patriť. No a postupná premena takej jarnej duše na depresiu. Takú, akú sestry Bronteové svojimi románmi a mysľou priniesli. Nič pre dnešného diváka, ide o prázdny príbeh, ktorý je osobný, ktorý je v hlave toho človeka. A tá hlava nebola celkom v poriadku a zažila si svoje kúdele od ópia, ale aj týfus, tuberkulózu, potom rôzne rodinné historky a izoláciu, väčšinou psychickú, čo sa ani nečudujem, keď zomrela aj následkom pitia vody kontaminovanej stekajúcimi vodami z kostolného cintorína. To bola ale doba! ()

Reklama

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Pěkný a atmosférický film, ale předchozí dva filmy (Sestry Brontëovy z r. 1979 a především Očím skryté z r. 2016) my přišly nějak výživnější, možná jen proto, že už je znám… Emily se zaměřuje intenzivně na… Emily a její vztah s novým otcovým kaplanem Williamem Weightmanem, který byl prakticky členem rodiny. Nutno podotknout, že tento vztah je zcela fiktivní a pokud nějaká sestra s ním měla alespoň platonický vztah, byla to nejmladší Anne. A to u ní, ne Emily, se pohledný kaplan odráží v jejím díle, Agnes Grey, kdy hlavní hrdinku kaplan podnítí k novému zájmu o psaní poezie. A to Anne mu vzdá hold ve své básni po jeho smrti na choleru. Žel ve filmu Anne je jen pátým šestým kolem u vozu a všechny reálie byly inspirací pro imaginaci života Emily a její tvorby Na Větrné hůrce. Očím skryté autentičtěji zobrazí život tří sester a jejich bratra, to, jak psaly svá díla a marně se je snažily publikovat. A když je publikovaly, bylo to pod mužskými pseudonymy (na rozdíl od filmu Emily za svého života své jméno na titulní straně Na Větrné hůrce nikdy neuvidí). Film je spíš fantazijní etudou se skvělým soundtrackem. ()

Skeksis 

všechny recenze uživatele

Zo striktnej kresťanskej výchovy skoro nikdy nič dobré nevzišlo. Až na zopár výnimiek, ktoré so všetkými tými výmyslami a lžami nesúhlasili, a postavili sa proti nim trebárs umeleckou formou. Tieto dve sestry napísali každá po jednej knihe - Charlotte Janu Eyrovú a Emily Búrlivé výšiny, či na Veternej hôrke, alebo proste Wuthering Heights. Čo je pravdu povediac dosť málo na to, aký je doteraz okolo toho rozruch. Hlavná postava permanentne vyzerá ako keby vyfajčila desať deka trávy, aj keď film tvrdí, že brala ópium. Na to, že bola farárova dcéra, viedla celkom rockerský život - písala básničky, mala nie celkom vyjasnený incestný vzťah so svojím bratom a preťahovala ďalšieho farára. Zrejme sa jej to celkom pomotalo v hlave a brata si zosobnila v Heathcliffovi a mŕtvu mamu s papekom trieskajúcim na oblok. Tá teda triezva určite nebola. Neviem, čo z toho je pravda, no to sa už nik nedozvie. ()

vydumnica 

všechny recenze uživatele

Celkom nechápem tento nový trend zvoliť si nejakú známu osobnosť z histórie, o ktorej veľa nevieme a vymyslieť si o nej fiktívny príbeh, hlavne len nech ten scenár je dostatočne lákavý pre divákov. Potom pomenovanie životopisný nie je celkom presné. O Emily Brönte som sa viac dozvedela z Wikipédie ako zo samotného filmu. Emily je čistá fikcia. Dielo Wuthering Heights bolo najskôr publikované pod pseudonymom Ellis Bell, čiže v nijakom prípade Emily Brönte, ako to film prezentuje hneď v úvode. Už to považujem za veľkú chybu! A chýb sa tu veru dá nájsť viac než dosť. Viktoriánske Anglicko, postavenie ženy v spoločnosti v tej dobe, správanie hrdinky vo filme je z môjho pohľadu len ťažko predstaviteľné - jednoducho ma tento film nepresvedčil a to vôbec! Už len také detaily ako rozpustené vlasy, snáď sa mýlim, ale ženy vtedy nosili vlasy stále vyčesané, ak nerátam večer pred spaním. Emily je vyše dvojhodinový film, ale pripadal mi dvojnásobne dlhší, čo nie je dobré znamenie. Emily ani Charlotte mi neboli vôbec sympatické a to ich obidve (reálne osobnosti) rešpektujem, čítala som aj Búrlivé výšiny aj Janu Eyrovú. Emily Brönte v podaní Emmy Mackey nie je Emily Brönte. Je faktom, že Emily bola veľmi veľmi hanblivá, tichá, uzavretá a mimo vlastnej rodiny neudržiavala takmer žiadne kontakty. Nedokázala žiť mimo domova, bola neprispôsobivá, nemala rada zmeny. V jednom dokumente o jej živote bolo zmienené, že v dnešnej dobe by jej pravdepodobne určili diagnózu na spektre autizmu. Táto Emily je smelá, dosť odvážna, rebelka, nebojácna a niekedy až drzá. O jej talente je tu toho dosť málo! Neviem čo presne sa Frances O'Connor (režisérka a scenáristka v jednej osobe) snažila povedať. Každopádne film moje očakávania nenaplnil. A čo môžem pochváliť? Páčilo sa mi prostredie a to, že sa nakrúcalo naozaj na miestach v Yorkshire, kde žili sestry Brönte. Za zmienku stojí aj hudba a moju pochvalu dostáva aj to, že politická korektnosť tu nemá svoje miesto. Životopisné filmy hodnotím prísnejšie, najmä ak ide prevažne o fikciu, preto môžem dať nanajvýš 2* a je možné, že aj menej. Ozaj zaujímavé je, že Emily zomrela v mladom veku a to len pár mesiacov po bratovej smrti a o rok neskôr zomrela aj Anne - v tomto filme jediná sympatická postava, mohla dostať aj viac priestoru. Anne a Emily mali veľmi pekný vzťah, to mám z Wikipédie. A odpoveď na otázku, čo bolo inšpiráciou pre Emily, keď písala o láske Cathy a Heatcliffa, sa aj tak nedozvieme. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (9)

  • Film byl oznámen v květnu 2020. Natáčelo se od 16. dubna do 26. května 2021 v anglických městech Bradford a Leeds. (BMW12)
  • Sestry Brontëovy své romány vydaly pod mužskými pseudonymy. Charlotte (Alexandra Dowling) jako Currer, Emily (Emma Mackey) jako Ellis a Anne (Amelia Gething) jako Acton Bell. Nakladateli svou pravou identitu dokázaly rok po vydání románů pomocí dopisů adresovaných jednotlivým Bellům. Veřejnosti identitu všech tří sester odhalila Charlotta v roce 1850, po smrti obou sester, v předmluvě k novému společnému vydání „Na Větrné hůrce“ a „Agnes Grey“. (TroiMae)
  • Ve scéně, kdy se Emily (Emma Mackey) a její rodina společně fotografují, je zobrazen fotoaparát na držáku s tradičním závěsem. První fotoaparáty však byly k dispozici až v roce 1839, kdy byla veřejnosti poprvé zpřístupněna daguerrotypie. Film se celý odehrává ve 30. letech 19. století, kdy se tento vynález teprve konstruoval. (Johnny.ARN)

Reklama

Reklama