Společné lži

• Francie Arrête avec tes mensonges (více)

Úspěšný spisovatel se poprvé po letech vrací do rodného města, aby pomohl propagovat lihovar. Tam se setkává se vzpomínkami na svou první lásku. (Cinemax)

petrsv

Opět něco, co se Francouzům povedlo. Ač nemám rád film s časovými prostřihy, zde to mělo své opodstatnění a vhodně doplňovalo děj. Jen toho děje z minulých let mohlo být více. Mile překvapila postava Stéphaneho, která se nejdřív zdála být až moc zaražená, ale nakonec se ukázala pohotová, vtipná. Příběhu bych vytknul příliš strmý nástup, kdy jsem byl sice rád, že se kluci půl filmu neoťukávají a nepřesvědčují o tom, že takoví nejsou, ale na druhou stranu ta rychlost mi tam nesedla. Velmi oceňuju zvukovou stránku díla. ()

jiri.twist

Jeden z nejpůsobivějších a nejniternějších projektů, jaký jsem kdy viděl a přemýšlím nad ním už dva dny, kdy jsem dělal korekci cz titulků na GT. Je sice dle románu, ale je rovnou ze života, dle mě naprosto LIDSKÝ, pravdivý, citlivý, vkusný a jemně francouzský a nejeden z nás si tímto příběhem v různých verzích prošel (teď nemyslím, jak dopadl Thomas). Okamžitě jsem vysolil nejvyšší hodnocení i na IMDb a na gaytitulcích. Je to zásluha tvůrců, jak vše dovedli téměř do dokonalosti, každý atom zapadl na své místo a vznikl z toho naprosto přesvědčivý snímek, kdy já, co si dám rád max. pivo, jsem dostal chuť i na ten koňak ... Herecky skvělé a z těch pěti nejhlavnějších postav mě zaujaly herecké výkony v tomto pořadí (všichni za max. vysoké hodnocení): Stéphane mladší (skvělé ztvárnění 17ti letého gay kluka z doby začátku osmdesátek), Lucas (někdo by si řekl, že "syn" už bude postavou nezajímavou, ale opak byl pro mě pravdou i zásluhou herce samotného), Thomas (taky výborný a přesvědčivý týpek), Gaëlle (mě naprosto dostala, jak byla zrežírována i zahrána, typická a přehorlivá organizátorka společenských událostí lokálního významu, co už má mládí víte kde..) a Stéphane starší (zahráno hezky rutinně). Dýchlo na mě francouzské maloměsto a venkov a padlo pět kapesníčků 😭😭😭 a na film se budu dívat několikrát a rád se k němu budu vracet. Jen si vzpomenu, a už mi slzí oči. A taky ... budu asi muset uklidnit svou dušičku a zajet na francouzský venkov se nadýchat vůně levandule a šafránu .... 4x10 ()

cenitel

Něco mi to připomíná, jen si nemohu vzpomenout. O homosexuálech. Dle textu jsem nečekal, že bude právě toto téma, tím stěžejním. Lihovar je tady jen záminkou. Jinak téma současné doby. Co k tomu?, každý má na to nějaký názor... Zpracování filmu asi good. 65%. Nejde dát víc. ()

Arsenal83

V posledné dni sa dosť ochladilo a tak človeku padne vhod, keď si dopraje nejaký gay film. Nič s Koleníkom, ten to akože skrýva, ale s Belmondovym genofondom si človek povie, že to sa nedá šliapnuť vedľa. A potom precitne a zas zistí, že má boty tak trochu zasvinené od lajna. A pritom horúco bolo a veľmi rýchlo. Každý správny labužník sa môže tešiť, že do desiatich minút neuvidí len krásnu výmenu výlučkov ústnych žliaz, ale aj nádherný žiletkou nedotknutý falus, ktorý by ani Michelangelo nevytvaroval. A potom príde vrchol. Aj hercov, samozrejme, ale hlavne divácky, lebo nič nie je krajšie, ako keď pomaly snímajú jedného konkurenta Jardu Slávika, ako nádherne zasúva stonajúceho análnica, ktorý prvýkrát v živote zažíva ten prepychovo krásny pocit, keď ti z riti nič nevychádza, ale naopak do nej vchádza. Niektorí dojatí kolíkodržní recenzenti dokonca tvrdia, že šlo o mimoriadny herecky výkon, ale kto by tomu veril, keď bolo na prvý pohľad jasné, ako si to ten šibal užíval? Jirka Twist dokonca úprimne priznáva, že mu padlo päť kapesníčkov, čo je obdivuhodný počet orgazmov za hodinku a pol. Verím, že film dokáže z niektorých klučin ušatých vytiahnuť všelijaké šťavy, no vzhľadom na pomernú explicitnosť niektorých scénok to u mňa boli prevažne šťavy žalúdočné. Mimo tých scén ale inak slušne napísaná vo veľkej časti konverzačná dráma o nevyrovnanej minulosti a tragédii človeka, ktorý nedokázal prejsť sebaakceptáciou. Samozrejme s podtónom, že na vine je aj doba, okolie, vidiecka zaostalosť a také tie bežné heslá, ktoré sa zvyknú naznačovať, aby sme si sypali popol na hlavu. V konečnom dôsledku tak radšej ako zaostalý všehofób ostávam pri tom teple, ktoré mi dopraje slnko. ()

• Natáčalo sa od novembra do decembra 2021. Dej filmu je síce zasadený do Barbezieux v Novom Akvitánsku, natáčanie ale prebiehalo v Cognacu a v kameňolomoch Guizengeard v Charente v rovnakom regióne. (Arsenal83)
  • V auguste 2017 Philippe Besson oznamuje, že dostal „niekoľko návrhov“ adaptovať svoj román do filmu, ale sám si nakoniec vybral Oliviera Peyona, pretože „prečítal knihu hneď, ako vyšla“. Ako pokračoval: „Snažil sa ma kontaktovať od prvých dní. To znamená, že to nie je niekto, kto čakal na úspech knihy. Kniha mala potom veľký úspech, to áno. Ale v jeho prístupe bola akási absolútna úprimnosť.“ (Arsenal83)