Pán velryb

• Nový Zéland Whale Rider (více)
Drama / Rodinný
Nový Zéland / Německo, 2002, 105 min

Je to priam neuveriteľné a mnohí hovoria o malom filmovom zázraku. Magický filmový príbeh so skromným rozpočtom sa pevne usadil v prvej desiatke doteraz najnavštevovanejších filmov tohto roku a hoci od jeho premiéry už uplynulo niekoľko týždňov, distribútori neustále zvyšujú počet kópií v amerických kinách. Dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb mnohí považujú za najväčšie filmové prekvapenie tohto roka. Ale tí, ktorí sledovali vznik tohto filmu, tvrdia, že o jeho úspechu boli presvedčení už od začiatku. Za dobrodružným príbehom, ktorý renomovaný časopis Variety nazval "magickým príbehom, ktorý dojme každého diváka bez rozdielu veku", stojí totiž Tim Sanders, skúsený producent fantasy trilógie Pán prsteňov.

Ústrednou postavou príbehu je Koro a jeho vnučka Pai. Koro mal odjakživa v malej komunite domorodých obyvateľov na Novom Zélande veľkú úctu a vážnosť. Narodil sa totiž s magickou schopnosťou rozumieť veľrybám. Ostrovania ho považujú za svojho najvýznamnejšieho obyvateľa, pretože práve s ním (a jeho schopnosťou) spájajú svoju identitu. Nadišiel však čas, aby Koro odovzdal svoje umenie a schopnosti mladšiemu nástupcovi. Prichádzajú mladí muži z celého ostrova, aby podstúpili skúšky, ktoré majú preveriť ich schopnosť načúvať veľrybám. Z nich má vzísť nový pán veľrýb... (oficiální text distributora)

raru

Tento film patrí do kategórie filmov,ktoré vo mne zanechali hlbokú a trvalú stopu neuveriteľne silným a ľudským príbehom. ()

Kivis

aneb Jak natočit Zachraňte Willyho bez patosu. I když tady vlastně hrají velryby (a nikoliv kosatky) až v druhé linii. Je to taková one girl and one man show. Ačkoliv (nebo možná právě proto, že) Keisha Castle-Hughes ani Rawiri Paratene nepatřili a vlastně dodnes nepatří mezi hereckou 1. ligu, pod taktovkou Niki Caro, která koneckonců do té doby také nenatočila nic zásadního, hrají jako z partesu. Musela to být neuvěřitelná chemie, že tato trojice nováčků dokázala stvořit tak silný film. Přitom předloha (,ač jsem knihu nečetl) nejspíš nabízí pro filmy typické sklouznutí k patosu a prvoplánovému mačkání slz. Právě díky uvěřitelným hereckým výkonům, dialogům i situacím se však nic takového neděje. Silnému závěru pak vysoce konkuruje ještě recitace na školní besídce. Opravdu nezapomenutelné filmové okamžiky. ()

Jurcekk

Celkom priemerné. Tie oslavné oné sú len že sa to patrí.... Na úrovni Flippera v blahej pamäti. Aj doba vysielania by zodpovedala. Nedeľné popoludnie... ()

tata22

Přiznám se, že něco tak neuvěřitelně krásného se málokdy vidí. Brečel jsem u toho filmu jako želva a myslím, že je to jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl, a že jsem jich viděl opravu hodně :-) Film přesně podle mého gusta, který umí pohladit duši a málokoho nechá chladným. Tohle je opravdu pocta kinematografii a důvod, proč by se měli točit filmy. Hluboce smekám. ()

pyty

Pokud si snad někdo zakládá na novozélandských tradicích a legendách, tak pro něj musí být film úžasným zážitkem. Tím neříkám, že je film nudný nebo snad zdlouhavý, ale pro většinu průměrných diváků snad až moc poetický. Keisha si nominaci na Osacara určitě zasloužila a jsem zvědav, kdy nám ji zase nějaká velryba přišplouchne... ()

esnou

Nevím - snad jsem na základě všech těch chvalozpěvů čekala něco víc. V půlce filmu jsem se přistihla, že se začínám nudit a ten patos byl na mě až přílš. Prostě to asi není špatný film, ale se mnou se naprosto minul. ()

Jean_Calid

Na tomhle filmu jsem byl se střední školou, vzhledem k tomu, že nám neřekli, na co jdeme, byli jsme poněkud zděšeni, co se z povinného kina vyklubalo. Přestože tomu s odstupem času dávám 2*, musím řici, že to znovu vidět nechci. Film mě neoslovil, nebavil mě a to i proto, že jsem od počátku výběru nástupce tušil, jak to skončí. Jediná zajímavá věc byl maorský válečný tanec, kterému se mladší ročníky smály, ale mě zaujal. Dodnes si pamatuji, co znamená vyplazený jazyk a vykulené oči! ()

Orech

Aaano! Toto je kráásny film, oplatí sa ponoriť sa do neho. A možno budete potrebovať šnorchel.. alebo minimálne vreckovky.. :-) ()

Orbeek

Takový "pěkný barevný" film se zajímavou tématikou, které by z mého pohledu však slušel více uvěřitelnější, naturalističtější (možná dokumentárnější) kabát, než přeslazené sáčko od kostýmku. Co jenom té Keishe režisérka pro natočení skvělě uplakané rétorické scény provedla?! ()

machopoltar

Neuveritelne ze v tomto pre mna tak hlboko citovom filme maju prsty nemci. Pribeh je o vztahu stareho otca a jeho vnucky Pai o ktoru sa stara. No tuzil po vnukovi, ktory by od neho prevzal velke duchovne dedicstvo rozumiet velrybam. Vrchol filmu kde mladucka Pai urobi neuveritelne gesto, koli staremu otcovi, aby pochopil ako jej na nom zalezi, vam roztrha srdce krasou . Zabery z noveho zelandu a hudba od lisy gerrard s dead can dance dava tomu snimku neskutocnu duchovnu silu. Pasaz mladuckej Pai s velrybou, je asi to najkrajsie co som vo filme zazil. ()

bratr_jezek

Splnit očekávání rodičů (v tomto případě prarodičů) je mnohdy velmi těžké. A teď si představte, že dědeček je náčelník maorské komunity. Náčelník, který cítí zlost nad tím, jak si mladí neváží tradic. Náčelník, který cítí nutnost předat vše co se naučil, úctu k tradicím, staré legendy, způsob života předků a další kulturní odkaz mladšímu nástupci. Se synem se mu to moc nepovedlo, tak se až chorobně upíná k narození svého vnuka. Jenže na svět přichází hlavní hrdinka. Při komplikovaném porodu dvojčat zemře její matka i tolik očekávaný "prvorozený" bratr. Dokáže nálepku cejchu toho, že ona přežila a bratr ne odlepit? Dokáže dědečkovi, že i dívka má své místo na slunci? Získá jeho lásku? A může být i dívka stejně kvalitní nositelkou tradic jako kluk? Nám neznámá mentalita komunity z druhé strany světa nám rozehrává klasický příběh o dobývání svého místa ve společnosti a získávání úcty rodičů a prarodičů (kteří vás mnohdy berou stále jako malé děti) a na 5 hvězd to skvěle vyzvedává sympatická a chytrá hlavní hrdinka. Vtáhne vás do příběhu, budete jí držet palce a chvílemi budete mít chuť dát "nepřístupnému" dědečkovi pěstí, aby se probral. Každý dědeček má naštěstí svou babičku a spoustu lidí kolem, které mladé hrdince umí nabídnout podporu. Když odpustíte filmu trochu sentimentu, čeká vás velmi pěkný zážitek a klasický příběh pro nás v zajímavém cizokrajném hávu. ()

Kat_u_lik

Jak tady bylo řečeno několikrát: velmi zajímavý film! Pokud chcete vidět film o emocích, mezi lidských vztazích a o tom jak to chodí i v jiných komunitách- pusťte si film Pán velryb :) ()

mitrax odpad!

mna tieto domorode tradicie uplne minaju. Je to este horsie ako kecy z Biblie alebo Koranu. Keby Babovresky boli natocene ako drama tak maju zrejme tiez 80% ()

Let číslo 103

Let číslo 103

29.03.2007

Jestli teď očekáváte informaci o plánovaném pokračování nebo remaku Letu číslo 93, nejspíš vás zklamu. Tentokrát se filmaři rozhodli zfilmovat jinou leteckou tragédii. Roku 1988 se po výbuchu bomby… (více)