FIFA: Pod povrchem

• USA FIFA Uncovered
Dokumentární / Krimi / Sportovní
USA, 2022, 3 h 44 min (Minutáž: 52–59 min)

Epizody(4)

Co všechno obnáší organizace mistrovství světa ve fotbale? Dokument o federaci FIFA, který odkrývá její pohnutou minulost plnou tahanic o moc a velké politiky. (Netflix)

Vito_LePour

Bylo to poměrně do hloubky probrané a uvědomil jsem si, kolik jsem toho o té kauze nevěděl. Super byl i pohled do historie, o tom kde se vlastně Sepp Blatter vzal. Nicméně poslední část byla trochu chaotická a soustředila se spíš na ten povrch, než na to, jak kdo vlastně dopadl. ()

Sebule

Jakožto fotbalový fanoušek a hráč je pro mě toto povinnost. Že je ve fotbale bordel je známá věc, ale tady ta historie za tím vším je velice zajímavá. Poznámka: Nechápu lidi, co se na to kouknou a dají tomu nízké hodnocení a napíšou něco ve smyslu, že to je stejná nuda jako fotbal... tak se na to nekoukám ne? :D ()

Don Maty

Kľúčové bolo načasovanie tohto dokumentu. A to je vydanie tesne pred začiatkom šampionátu v Katare. Samotný šampionát je a bude strašnou hanbou svetového futbalu a tvorcovia dokonale vystihli atmosféru, v ktorej sa zrodilo pridelenie MS 2022 práve Kataru. Škandály, ktoré sprevádzajú túto nadnárodnú inštitúciu, vrhajú hanbu na šport ako taký. Výborne spracovali samotnú históriu FIFA a vývoj korupcie, ako pomaličky preliezala celou inštitúciou a ako sa k moci dostávali tí, ktorým to najviac chutilo. Tip top dokument...4* ()

smarkus

Silný dokument. Zaujímavé bolo sledovať pohlady z viacerých strán. Na grc mi bolo z toho arabáša z Kataru, čo to uplácal a klamal do telky.Ale aj ďalší, ktorí len sucho poznamenali, že sa to deje viď Teixeira kks. Katar bol jasne zaplatený, o tom niet pochýb, galaktický lup. FIFA bola prehnitá a stále je, a kto verí , že sa niečo zmenilo je naivný alebo hlúpy. Stačí len sledovať Infantinove kecy, rozširovanie MS a podobne. UEFA mafia detto grc. ()

oli9

Nejlepší je to načasování. Fifa je zkorumpovana mafie, to jsem věděl ale že je to až tak jednoduché..... Už to pře|rostlo v národní úplatky ohledně pořadatelství MS.... A stejně se i přes tento hnus budu na to MS dívat i když s pachutí... Protože fotbal miluju.. Nejvíc to vystihuje komentář na závěr... Zbaví se FIFA někdy korupce? Zbaví se jí jedině tehdy, pokud se jí zbaví okolní svět a myslím, že v dnešní době to není možné.. 😐 ()

bonovox

Kvalitný dokument nielen pre fandov do futbalu. Korupcia v najvyšších funkciách FIFA je žiaľ realitou ako aj v iných odvetviach, bohužiaľ...Dobré načasovanie vzhľadom na šampionát v Katare, jedinou chybičkou je miestami zbytočné naťahovanie deja. 80% ()

Tomas_PO

Výborný, výborný dokument. Kamžeto sa to vlastne Netflix posúva? Veď to už začína byť seriózna dokumentárčina o tých najväčších svetových škandáloch. Aj keď samozrejme sa nejedná o investigatívu, ,len’ ten správny strih. Futbal, FIFA, svetový šport č.1 a samozrejme miliardy, miliardy eur. Výborne, ako už je pre Netlix pri športe zvykom spracovaný dokument, ktorý v štyroch cca 55 minútových dieloch mapuje zrod modernej FIFY, počnúc legendou João Havelangeom, prechodom od amatérskej organizácie k profesionálnej firme a samozrejme cez Seppa Blattera, ktorého mnohí poznáme ako jediného prezidenta FIFY. Časovo hutne a zároveň umne zdokumentovaná dávnejšia, ako aj menej dávna minulosť tak, aby si obraz o téme vedeli utvoriť diváci celého vekového spektra. K tomu vynikajúca dramatizácia. Krutý výpočet problémov, strohý, no zároveň kompaktný, logický a pre diváka štruktúrovaný. Veľkým bonusom je, že Netlix dostal pred kameru takmer všetkých zúčastnených, aj keď viacero vstupov je viac než striedmych. A ako vidíme, FIFA je častokrát len realizátorom požiadaviek tých najvyššie položených svetových politických špičiek. A to sa nezmení nikdy. Obzvlášť ak jediní, ktorí na to majú moc, sú hráči. Idoly, vzory, géniovia na trávniku, bohovia pre davy. No v spoločensko-politicko-názorových aktivitách v princípe nuloví. Škandál s Quatarom je rozobratý pomerne dobre, no o Rusku sa nedozvieme takmer nič. Až prekvapivo ticho je v dokumente o tejto téme. Našťastie, v záverečnej 5 minútovke padne viacero tvrdých slov, ktoré je možné do kameňa vytesať. No a akokoľvek dopadnú vyšetrovania, ich aktéri už do konca svojich životov ostanú zapísaní ako tí najväčší športoví podvodníci. ()

tomino28

FIFA a korupce, to je spojení, které rozhodně jde dohromady. I pro ty, co se ve fotbale orientují, je zajímavé sledovat prvopočátky formování této mocenské organizace, které jde samozřejmě v první řadě o rozvoj a dobro fotbalu. Haha. Nevím, ale ani po konci dřívějšího hegemona Seppa Blattera nemám zrovna pocit, že by se měla situace otáčet k lepšímu.. Že, pane Infantino? ()

Ovecka_Saki

Já mít nahrabáno tolik, jako Blatter a mít na sklonku života, tak už dávno sedím doma a užívám důchodu a koníčků. Doufám, že až mu vyprší zákaz činnosti spojené s fotbalem, už to bude (pokud ještě bude) přestárlý děda, který se už do ničeho pouštět nebude, ještě by mu z toho mohla prdnout cévka v mozku. Opravdu škoda, že ve sportu už nejde o sport, ale o politiku a moc. ()

dammit83

Divím se, že Blatter má ještě tu drzost vystoupit v dokumentu a mluvit o tom, jak za jeho šéfování se žádné nekalosti nedeli. Berbr, Ivánek a spol. jsou oproti FIFĚ a UEFĚ zabari. ()

slamic5

Tušil jsem že ve fotbale se děje něco shnilého a tento dokument mi to krásně osvětlil. Jen to mohli nacpat do 3, ne-li do 2 dílů. ()

Sam_Hawkens

Vždycky jsem věděl, že je cosi shnilého v organizaci FIFA, ale do jaké míry, to mě nikdy nenapadlo. Supr dokument, Blatter by měl dostat Oskara za "hodného dědečka". V podstatě je úplně fuk jestli se organizace jmenuje FIFA nebo UEFA, CONMEBOL nebo FAČR.... všude to vedou stejný pijavice a bezpáteřníci, kterým jde jen o mamon a vlastní prospěch. Humus. ()

stret

Pre niekoho žiadne prekvapenie. Ide o pivný šport, zákerný, podradný, zneužiteľný v samotnej podstate. Každá dedina má tri veci. Kostol, krčmu a futbalové ihrisko, kde čvarga kope do lopty, pripití ožrani naháňajú rozhodcu s kudlou, a domnelí futbaloví odborníci už na tejto úrovni vyberajú prachy od rodičov za vytrénovanie - ako by povedal slovenský psychotický politik - "nových Messiov". Smerom hore sa prachy nabaľujú.  Končí to divadelnými pádmi - falošný faulami, či skutočnými kopancami kopačkami do hláv. A toto robia už malé deti trénujúce futbal, po vzore dospelej čvargy. Dokument  samotný trpí všetkými chorobami súčasných dokumentov - opakovanie deja, zbytočné podrobnosti, zbytočná stopáž. ()