Vánoční teror

Horor / Akční / Thriller

Francie, 1989, 87 min

René Manzor

René Manzor

Míň brutální, víc nudný Sám doma. (2,5*)(9.3.2015)

Úchylný Santa vs. 11 ročný Thomas a asi 90 ročný starý otec sú hlavné postavy vo filme plnom: akcie, napätia, vianočnej atmosféry a technológie z 80 rokov.(18.3.2013)

Centrální motiv neprávem zapomenutého vánočního skvostu francouzské provenience 36.15 code Père Noël (1989) představuje ztráta dětské nevinnosti a rozpad iluzí vůči Vánocům. Tento nepřiznaný předobraz sváteční klasiky Sám doma (1990) staví vynalézavého kluka, který je na Štědrý večer v obrovském rodinném sídle sám jen s poloslepým dědou, proti vyšinutému maniakovi v santovském úboru. Vyprávění zachycené v expresivně vychýlených kamerových kompozicích s převládajícím chladně modrým tónováním se pohybuje na hraně reality a impresivního obrazu dětské fantazie. Klučina v rambovském ohozu má celé sídlo prošpikované pastmi a tajnými chodbami, čímž se role ve hře na kočku a myš obracejí v neprospěch zlověstného násilníka. Snímek známý též pod výstižným názvem Deadly Games představuje jednak vrchol osmdesátkových dětských dobrodružek s ponurou atmosférou, ale také velmi podnětnou úvahu na téma fantazie a její kruté konfrontace s realitou. Všechny hlavní postavy, počínaje malým hrdinou, ale i jeho matka, dědeček a také narušitel v přestrojení, představují určitou podobu dětství. Po svém vypjatém finále zanechá film diváky s tíživou otázkou, jestli je lepší se rozloučit s iluzí vánočního mýtu a přijmout realitu, nebo si uchovat fantazii, která byla krutě poskvrněna.(12.1.2013)

Že Santa Claus nenosí jen dárky a radost, se přesvědčí malý Thomas. Ten se totiž bude muset postavit sám proti šílenému psychopatovi, který se mu spustí komínem, zabije mu psa, a bude usilovat o život i jemu samotnému. Jenže než Kevina McCallistera připomíná tenhle kluk spíš samotného Johna Matrixe. Chráníc svého dědu a stavějíc různé pasti se schovává po rozlehlém sídle, a divákovi nezbyde, než odvážnému hrdinovi fandit. Protože tenhle zapadlý francouzský (!) thriller je nečekaně temný, nepostrádá výbornou atmosféru a neutuchající napětí, které nepoleví do vyčerpávajícího finále. Pěkný vánoční dárek.(26.12.2012)

Malý Rambo je Sám doma a čeká na Santu. Jenže je neposlušný, chce ho vidět, i když mu maminka jasně vysvětlí, že pak se Santa promění v příšeru. Fajnový příspěvek do škatulky akčního slasheru, byť vraždy v přímém přenosu se příliš nekonají a vrcholem brutality je moment, kdy Santa zatočí s dotěrným psiskem. Představitel Thomase mi moc sympatický nebyl, a tak mě vcelku uspokojilo, že jeho postava bude mít doživotní trauma. Pominu drobnosti, jak nadprůměrně chytrý chlapec nedokáže najít inzulin či běhá půlku filmu naboso ve sněhu, jelikož jsem se nenudil. Na vánoční svátky jako dělané.(30.12.2014)