Vánoční teror

Horor / Akční / Thriller

Francie, 1989, 87 min

René Manzor

René Manzor

Malý Rambo je Sám doma a čeká na Santu. Jenže je neposlušný, chce ho vidět, i když mu maminka jasně vysvětlí, že pak se Santa promění v příšeru. Fajnový příspěvek do škatulky akčního slasheru, byť vraždy v přímém přenosu se příliš nekonají a vrcholem brutality je moment, kdy Santa zatočí s dotěrným psiskem. Představitel Thomase mi moc sympatický nebyl, a tak mě vcelku uspokojilo, že jeho postava bude mít doživotní trauma. Pominu drobnosti, jak nadprůměrně chytrý chlapec nedokáže najít inzulin či běhá půlku filmu naboso ve sněhu, jelikož jsem se nenudil. Na vánoční svátky jako dělané.(30.12.2014)

[FOD 2015] Rok před Sám doma vznikla ve Francii jeho drsnější a realističtější verze pro dospělý. Na snímku je zajímavej hlavně střet bujný dětský fantazie s realitou, se kterou klučina nepočítal, a realistický vyobrazení našeho malýho hrdiny. Scény jako lezení bosky po zasněžený střeše kolem komínu sou fakt drsný. Nebo scéna s vláčkem, inzulin pro dědu… Culkin hadr.(8.3.2015)

Hlavným hrdinom je malý Thomas, ktorého snom je vidieť Santa Clausa na vlastné oči. Na Štedrý večer ostáva doma len so svojim dedkom a rozhodne sa, že Santu vyšpehuje. Santa sa napokon objaví, lenže v skutočnosti je to vraždiaci psychopat a Thomas sa mu bude musieť postaviť. Trochu ma prekvapuje, že tento film nikto nepozná, teoreticky by sa mohol zapísať do histórie. Určite sa nejedná o film pre deti, bolo to až príliš pochmúrne a nechýbali vraždy - aj keď za najsilnejšiu scénku považujem brutálne zabitie psa. Thomas sa snažil na zlého Santu chystať pasce a tie mu veľmi nevychádzali. Chvíľami som nevedel, čo si o tom myslieť, ale asi to tak malo byť, nie je totiž možné zlikvidovať psychopata detskými hračkami. Bavilo ma to, a nemôžem dať nižšie hodnotenie, len plný počet - pretože urobiť z HOME ALONE horor si naozaj zaslúži poklonu a uznanie.(24.5.2011)

Úchylný Santa vs. 11 ročný Thomas a asi 90 ročný starý otec sú hlavné postavy vo filme plnom: akcie, napätia, vianočnej atmosféry a technológie z 80 rokov.(18.3.2013)

Že Santa Claus nenosí jen dárky a radost, se přesvědčí malý Thomas. Ten se totiž bude muset postavit sám proti šílenému psychopatovi, který se mu spustí komínem, zabije mu psa, a bude usilovat o život i jemu samotnému. Jenže než Kevina McCallistera připomíná tenhle kluk spíš samotného Johna Matrixe. Chráníc svého dědu a stavějíc různé pasti se schovává po rozlehlém sídle, a divákovi nezbyde, než odvážnému hrdinovi fandit. Protože tenhle zapadlý francouzský (!) thriller je nečekaně temný, nepostrádá výbornou atmosféru a neutuchající napětí, které nepoleví do vyčerpávajícího finále. Pěkný vánoční dárek.(26.12.2012)