Vánoční teror

Horor / Akční / Thriller

Francie, 1989, 87 min

René Manzor

René Manzor

Hlavným hrdinom je malý Thomas, ktorého snom je vidieť Santa Clausa na vlastné oči. Na Štedrý večer ostáva doma len so svojim dedkom a rozhodne sa, že Santu vyšpehuje. Santa sa napokon objaví, lenže v skutočnosti je to vraždiaci psychopat a Thomas sa mu bude musieť postaviť. Trochu ma prekvapuje, že tento film nikto nepozná, teoreticky by sa mohol zapísať do histórie. Určite sa nejedná o film pre deti, bolo to až príliš pochmúrne a nechýbali vraždy - aj keď za najsilnejšiu scénku považujem brutálne zabitie psa. Thomas sa snažil na zlého Santu chystať pasce a tie mu veľmi nevychádzali. Chvíľami som nevedel, čo si o tom myslieť, ale asi to tak malo byť, nie je totiž možné zlikvidovať psychopata detskými hračkami. Bavilo ma to, a nemôžem dať nižšie hodnotenie, len plný počet - pretože urobiť z HOME ALONE horor si naozaj zaslúži poklonu a uznanie.(24.5.2011)

Malý Rambo je Sám doma a čeká na Santu. Jenže je neposlušný, chce ho vidět, i když mu maminka jasně vysvětlí, že pak se Santa promění v příšeru. Fajnový příspěvek do škatulky akčního slasheru, byť vraždy v přímém přenosu se příliš nekonají a vrcholem brutality je moment, kdy Santa zatočí s dotěrným psiskem. Představitel Thomase mi moc sympatický nebyl, a tak mě vcelku uspokojilo, že jeho postava bude mít doživotní trauma. Pominu drobnosti, jak nadprůměrně chytrý chlapec nedokáže najít inzulin či běhá půlku filmu naboso ve sněhu, jelikož jsem se nenudil. Na vánoční svátky jako dělané.(30.12.2014)

Home Alone meets Die Hard o Vánocích ! Jedenáctiletý chlapec jménem Thomas si myslí, že je v bezpečí,ale jakmile se zloděj převlečený za Santa Clause rozhodne stavit se k němu na návštěvu a udělat nějaké vánoční nákupy, začíná zběsilá hra na kočku a myš a Thomas je rozhodnutý bránit sebe,dědu i dům! Je to spíše thriller, než-li horror gore a krve se moc nedočkáme, za to se dočkáme neuvěřitelné kuráže mladého chlapce, jak se snaží zneškodnit Santu Clause pomocí dětských hraček. Napínavé, sladké a emotivní !:) 75%(28.7.2013)

Neuvěřitelnej film ... :-) Tak sympatickej odkaz na 80. léta se hned tak nevidí!! Opravdu milej film, který pamětníkům připomene období Slye s Arniem v největší parádě, období 8mi bitových počítačů, zde již vidíme první PC, přenos dat pomocí internetu, a hlavně klučinu, kterej se po vzoru Johna Ramba a Johna Matrixe pouští do obrany zámku a svého dědečka, před kriminálníkem převlečeným za Santy Klausy ... Celé je to hodně ujeté a zvláštní, ale v dobrém slova smyslu ... člověk film sleduje od začátku s lehkým úsměvem na tváři a pokazí mu to jistě jen zavraždění psa, které je zobrazeno dost drasticky (ale plní úlohu dalšího napětí, čeho je "Santa" schopen ...). Doporučuju všem, fakt parádní věc ...(9.7.2014)

Centrální motiv neprávem zapomenutého vánočního skvostu francouzské provenience 36.15 code Père Noël (1989) představuje ztráta dětské nevinnosti a rozpad iluzí vůči Vánocům. Tento nepřiznaný předobraz sváteční klasiky Sám doma (1990) staví vynalézavého kluka, který je na Štědrý večer v obrovském rodinném sídle sám jen s poloslepým dědou, proti vyšinutému maniakovi v santovském úboru. Vyprávění zachycené v expresivně vychýlených kamerových kompozicích s převládajícím chladně modrým tónováním se pohybuje na hraně reality a impresivního obrazu dětské fantazie. Klučina v rambovském ohozu má celé sídlo prošpikované pastmi a tajnými chodbami, čímž se role ve hře na kočku a myš obracejí v neprospěch zlověstného násilníka. Snímek známý též pod výstižným názvem Deadly Games představuje jednak vrchol osmdesátkových dětských dobrodružek s ponurou atmosférou, ale také velmi podnětnou úvahu na téma fantazie a její kruté konfrontace s realitou. Všechny hlavní postavy, počínaje malým hrdinou, ale i jeho matka, dědeček a také narušitel v přestrojení, představují určitou podobu dětství. Po svém vypjatém finále zanechá film diváky s tíživou otázkou, jestli je lepší se rozloučit s iluzí vánočního mýtu a přijmout realitu, nebo si uchovat fantazii, která byla krutě poskvrněna.(12.1.2013)