Reklama

Reklama

Africa addio

  • Itálie Africaddio (více)

Obsahy(1)

Kruté činy pytláctví a násilí, popravy a zabíjení kmenů, které se odehrávají na africkém kontinentu. Dokument v mondo stylu z občanské války v Kongu, posledních dnů koloniální nadvlády a povstání Mau Mau v Keni, revolucí v Angole a zanzibarské revoluce, které zahrnovaly masakr z roku 1964. Zahrnuje také rasové a kmenové násilí v Dar es Salaamu, násilí Hutuů a Tutsi ve Rwandě, po bitvě mezi vládními vojáky povstalci ve Stanleyville v Kongu a masovém zabíjení ohrožených zvířat pro zábavu. (Zetwenka)

(více)

Recenze (10)

Kusko.t2 

všechny recenze uživatele

Zameranie Africa addio je vďaka svojej dĺžke celkom široké a rozmanité. Okrem kontrastu medzi krásou prírody a barbarstvom človeka voči nej (masové zabíjanie zvierat), Jacopetti nezabudol ani na utrpenie človeka pri rôznych čistkách a ozbrojených konfliktoch. Krutý africký život, dehonestovaný zásahom človeka proti prírode a sebe samému, nie je pozeraníčko na nedeľné (ani iné) oddychové popoludnie. Zaujímavosti typu afrického lovu zvierat, “balónikového” odchytu krokodílov, a správania človeka, ktorému momentálna prevaha dáva silu rozhodovať čo je správne a čo nie (prípadne sa pri práci trocha zabaviť a odreagovať na úkor toho druhého) – tak takéto a podobné nelichotivé zábery (niektoré sú v norme), ponúka tento mondo dokument. Silný zážitok je podobne ako u MONDO CANE doprevádzaný príležitostnou kvílivou hudbou, ktorá ako keby miestami vykríkla za tých, ktorí boli umlčaní. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Tohle samozřejmě žádný normální dokument není, je to pseudodokument v žánru mondo film. Prostě senzační šlak, zde soustředěný na zabíjení zvířat lidmi a lidí lidmi. V své době jistě šokující, ale od těch dob jsme si už na ledacos zvykli, pokud nezabíjejí nás. To je ten pokrok. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Gualtiero Jacopeti je u mna niekto na sposob Rugera Deodata. Obaja natocili len jeden film a potom uz nic. A u oboch hovorim ze chvala Najvyssej meteorologickej Entite! Povodne som si myslel, ze ide fakt o dokument, az neskor som zistil, ze je to subzaner mondo filmov. To zabijanie ma nijak neoslovilo, neznasam zabijanie akekolvek, zvierat ludmi a ludi ludmi. Vo svojej dobe to musel byt sok, dnes uz len z nostalgie. Je to dobre natocene, sice bez hereckych vykonov ale s brutalnym tempom a kvalitnymi dialogmi, niekedy skor monologmi. Plati ze hodnotim pseudo/dokument, ne udalosti v nom 78 % ()

headshotd 

všechny recenze uživatele

Syrové zachycení smutného afrického vývoje v období dekolonizace. Od předání moci černému muži, přes záběry života v savaně, masakry obyvatel a revoluce, až po život v apartheidu (film natočen 1966) a černý rasismus. Poměrně dlouhé, ale z mého pohledu hodně kvalitní dokument, který stojí za to vidět. 4* ()

Rugero 

všechny recenze uživatele

Tenhle slavný IT. dokument režisérské dvojice Gualtiero Jacopetti a Franco Prosperi nám ukazuje pravdivě to co se dějě v nám exotickým končinám, v tomto případě v Africe. Notnou část poměrně dlouhé stopáže sledujeme domorodé africké lovce,kteří loví zvěř pro svou obživu i když poměrně nevybíravým způsobem(velice brutální lov na slova).Pak bílé kteří lový pro zisk či pobavení,ale zase jsou vybaveni puškami.Pak se děj přesune a my sledujeme vojáky kteří operují na Africkém Kontinentu. Je mi jasný že pro mnoho budou scény jako přeřízlé šlachy u krávy,lovy na zvířata ja pytláků tak domorodých obyvatel. Na rok 1966-67 tohle muselo být hrozně šokující,režiséři musely mít ohromnou odvahu tento film vůbec natočit a min. za výpověd tohoto dokumentu si Africa Addio zaslouží plné hodnocení. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (10)

  • Reakce na film byly rozdílné. V Itálii získal v roce 1966 cenu Davida di Donatella pro producenta Angela Rizzoliho. Některé konzervativní publikace, například italské Il Tempo, film ocenily. Mnoho jich však film obvinilo z rasismu a zkreslování. Filmoví režiséři Octavio Getino a Fernando Solanas ostře kritizovali film ve svém manifestu, označili Jacopettiho za fašistu. Filmový kritik Roger Ebert v kritické recenzi zkrácené americké verze filmu z roku 1967 označil tento film za „rasistický“ a uvedl, že „pomlouvá kontinent“. (Zetwenka)
  • V roce 1968 na karnevalu Viareggio byl alegorický vůz inspirován filmem. Některé předměty jsou spolu s dalšími památkami, včetně kopie knihy Johna Cohena, uloženy v Muzeu Dizionario del Turismo Cinematografico ve Verolengu. (Zetwenka)
  • Tento film zajistil životaschopnost takzvaného filmu mondo „shockumentary“ – dokumenty představující senzační témata, popis, který do značné míry charakterizuje Africa Addio. Kniha tie-in se stejným názvem, napsaná Johnem Cohenem, byla vydána vydavatelstvím Ballantine, aby se shodovala s vydáním filmu. (Zetwenka)

Reklama

Reklama