Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

old salt

Skutečně mistrovská hra na city, která se navíc POVEDLA ! Ano. Je to dojímavé, smutné, a velmi krásné. Proč ne ... ()

Zoidberger

Myslím si, že film je skutečně smutný, ale také si myslím, že se nejedná o takové citové vydírání, jak tady již padlo. Myslím, že film prostě jen zobrazuje atmosféru a doby a ta byla bezpochyby velmi smutná. ()

HakuSaku

Skotočne výnimočné anime, ktoré dokonca mnoho skvelých a renomovaných kritikov radí medzi najlepšie vojnové filmy aj napriek faktu, že pri tomto filme ide o kreslený respektíve animovaný film, tzv. anime. Tak citlivo a detajlne spracované anime sa vidí len zriedkavo. Príbeh dvoch súrodencov drtených životom a vojnou, ktorá radikálne zmenila životy mnohých. Isao Takahata stvoril nadčasové dielo, ktoré nadchlo nielen nadšencov anime a studia GHIBLI, ale aj ľudí ktorý neobľubujú anime žáner. ()

m3p

Film je založený na emóciách ktoré ja prostredníctvom animovaných postavičiek nedokážem prijať. ()

NORDEN

Kedysi som si myslel ze všetko čo je animované musí byť automaticky rozprávka s happy endom. No keď som videl Hrob svetlušiek, tak som bol nútený zmeniť názor. Aj keď je to animák, nehrá sa na rozprávku, a nič neprikrášľuje. Tu sa žiaden happy-end nekoná. Aj keď je to vojnový film, nezobrazuje hrdinstvo vojakov prvých línií, ale ponúka pohľad na obyčajných ľudí ktorí sú ďaleko od bojiska, a paradoxne trpia rovnako, ak nie ešte viac. Plne súhlasím s Golfistom - skvelý príbeh, ktorý keby nebol animákom ale hraný už by nebol tak dobrý. ()

Desmi

Tak tenhle animáček je podstatně jiný, než které nám servíruje Pixar a další. Hlavní hrdinové filmu jsou docela normální a milující se sourozenci, do jejichž života vcelku nevybíravě zasáhla válka. I přes ty veselé barvičky na obrazovce na vás prší minutu po minutě větší a větší bezmoc.. a to je podstatou celého filmu. Bezmoc. ()

Sakikura

Jen těžko se takovému filmu dává nižší hodnocení. Otřesné vyobrazení Japonska za druhé světové války a k tomu srdce drásající příběh dvou sourozenců, kterým se ani přes všechno úsilí a vzdoru svému krutému osudu nepodaří přežít. Krom toho, že tento anime film je ztělesněním typické "citové vydíračky", což jsem zkousla jen těžko, se mi na filmu líbila hudba a realistická animace z dílny studia Ghibli. Takahata je opravdovým protipólem Miyazakiho a to nejen jeho stylem, ale i značným pesimismem v jeho dílech. Celkově se mi film líbil, ale hodil mě do vcelku depresivní nálady a tak myslím, že než si pustím další válečný film, raději chvíli počkám. ()

LencaN

Hrob světlušek má určité hodně kvalit. Má velké poselství o těžkosti války, o nutnosti přežít. Zachycuje pumové nálety na město, všudypřítomný létající prach po vyhořelých domech, ztrátu blízkých a beznaděj, když člověk neví jestli ten jeho ještě žije nebo ne, neochotu třeba i příbuzných pomoct v nouzi, protože ve válce někteří více či méně jedou na svoje triko a synovec s neteří, kteří akorát vyjídají zásoby a nejsou nijak přínosní se stanou trnem v oku. Bohužel možná nejsem na takový typ filmů ještě dost divácky/psychicky/životně vyzrálá, takže Hrob světlušek vidím jako přeslazený a natahovaný. Holčička Setsuko mě často iritovala, někdy mi děj přišel nesmyslný. Navíc tuhle japonskou animaci nedokážu moc ohodnotit, protože mi přijde vždy stejná a pokaždé mi připomene Pokémony. Proto se uchyluji k hodnocení třemi hvězdami, abych vyjádřila nějaké svoje preference, ale zároveň neublížila kvalitnímu snímku. ()

Desmond04

Stačilo přečíst první větu z titulků a husí kůže byla na místě. Dabing maličké Japonky padl jak ulitý a některé věty z její úst byli opravdu, jak bych to jen mohl nazvat, příjemně nepříjemné. A teď už si jen řikám...Sakra chlapče, co si čekal od filmu co se jmenuje Hrob Světlušek. Ano i já jsem se na rozuzlení psychicky připravoval takřka celý film, ale úderem posledním 10-ti minut, ty slzy už fakt udržet nešly. Neskutečně silný film, na který bych se rád podíval ještě jednou, ale nevím jestli budu schopný tuto bezmoc vidět podruhé....Druhý den ráno mě stačilo spatřit fotky Setsuke a Seita a už mě bylo špatně od srdce. ()

Foogas

Neni snadný sehnat kus pořádnýho žvance. Válka bejvá krutá. Dva fakty, podaný prostřednictvím týhle citový vydíračky, vyhnaný do extrému. Proč se ten trouba nenechá zaměstnat u toho farmáře na rejžovym poli? A proč s prachama v bance čeká na moment, až když mu ségra SPOILER umírá? Každopádně koukat se na to dá a neni to vůbec špatný. Ale neni to ani dobrý. ()

eliskakoz

Už úvodní scéna nám vyspoileruje celý zbytek filmu a to je v tomto případě, ač chápu, že to byl režisérův záměr udělat to ještě dojemnější, veliká škoda. Pak už se jen člověk veze na vlně emocí, které neustále skáčou z hezkých na ty zlé, až se tato křivka zastaví právě na bodu mrazu, ba dokonce ještě níž. Slzičky začaly již kapat při scéně, kdy Seito najde onu osudovou krabičku s ovocnými bonbóny. Zdrcující je proměna Setsuko z veselé, neustále se smějící holčičky na nemocnou a skromnou dušičku, která obětuje i to nejposlednější, jen, aby Seito byl šťastný. Smekám (nebo snad smrkám?). ()

kolly13

Je těžké to na konci emočně ustát. Zpočátku je to dojemný příběh dvou sourozenců v těžkých válečných podmínkách, pak se necháme unášet dětskou bezbranností a čistým prožíváním štěstí, abychom dostali bodnutí do bušícího srdce. Představit si příběh ve skutečnosti, nemám slov. A když vidím malou holčičku na úvodním plakátu a vědět, chce se mi brečet. ()

lubostar

Bezmocnost, pocit nespravodlivosti, hnev... film vzbudzuje mnozstvo emocii. Taky prvotny message ktory som cital z filmu bol ten, ze vojna najviac ublizuje nevinnym, a to predovsetkym detom. To je sice pravda, ale skutocny odkaz bol zamyslany inde. Autor kniznej predlohy, ktora zaklada na skutocnom pribehu z jeho zivota, zamyslal myslienku v tom ze Seito nebol pripraveny zvladnut taku zodpovednost aku mu pridelil osud. Vyrastal v blahobyte, bol rozmaznavany, a zrazu musel v 14tom roku zivota rychlo dospiet a postarat sa o mladsiu sestru. V tejto ulohe zlyhal a pyta sa, kto z vas by obstal? ()

r007

Nikdy bych nevěřila, že anime film může být tak plný emocí ( ale vlastně ano ), a způsob vyjádření těchto emocí tak působivý. Nemám moc v oblibě válečné filmy , ale byla jsem zvědavá na japonské pojetí . Tento film mě dojal takovým způsobem, že jsem brečela celou dobu, kdy šly titulky a byla jako zkamenělá, nemohla jsem se se prostě odhodlat film stopnout , jako to běžně doma dělám. Jakkoli někdo může namítat, že je to hra na city, já to brala jako realitu a neskutečně krásný, i když smutný příběh. ()

Radek273

V tomto snímku poselství nesporně vyniká nad poutavostí. Studio Ghibli opět zazářilo animacemi, nicméně se nelze zbavit dojmu, že jsou tu některé scény vyloženě přitažené za vlasy (např. Proč Seita vůbec nepracoval, nebo někde nepomáhal? Proč ke konci nedovedl Setsuko zpět k tetě? anebo Proč se lidi "na vesnici" o sebe vzájemně nepostarali? a další). Tohle nabourává již tak dost smutné vyprávění, s kterým již nemůžeme nic dělat, i když při sledování děje bychom hnedle rádi zasáhli. ()

AlDelon

Hrob světlušek jímá notu kostelních varhan. Drásavou, těžkou, silnou -a lidskou. Není dalším devalvačním efektním tak jako podbízivým souborem melancholie, ale skutečným uměleckým výtvorem, který hodnotně přenáší hodnotový odkaz a silný prožitek prostřednictvím ryze kvaziobyčejné formy. ()

F2003F

Slová by boli zbytočné, i tak ani žiadne potrebné nenachádzam. Som rád, že som si aj v tomto smere rozšíril ohľad v rámci svetovej nielen vojnovej kinematografie a že to nenatočil Miyazaki je nakoniec asi aj lepšie. Treba vidieť. ()

Rudm

Animace a hudba je super, o tom žádná, ale po všech těch ohlasech diváků jsem očekával, že budu mít po filmu slzy na krajíčku nebo lehkou depresi. To se však nestalo. A tak odcházím lehce zklamaný. ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix