Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V prosinci 1787 se z anglického přístavu Portsmouth vydala na dlouhou plavbu loď, jejíž jméno vešlo do dějin – Bounty. Její kapitán William Bligh (T. Howard) byl pověřen Britskou admiralitou odplout na Tahiti, tam naložit sazenice chlebovníku a převézt je do Karibiku, kde měly posloužit jako zdroj levné potravy pro černé otroky. Pokus zkrátit si cestu okolo Hornova mysu se nevydařil a po vysilující několikaměsíční plavbě tradiční trasou okolo mysu Dobré naděje loď dorazila na rajský ostrov Tahiti, aby se po naložení sazenic znovu vydala na dlouhou pouť. 28. dubna 1789 se část posádky pod vedením prvního důstojníka Fletchera Christiana (M. Brando) vzbouřila a nenáviděného Bligha a jeho stoupence vysadila do člunu na otevřené moře. Bounty se pak obrátila směrem k Tahiti, kde naložila zásoby a domorodé ženy. Vzbouřencům bylo jasné, že se nemohou nikdy vrátit do Anglie. Při hledání vhodného útočiště narazili na ostrov Pitcairn, který v té době nebyl zakreslen v mapách. Jejich potomci na ostrově žijí dodnes...Tato událost byla mnohokrát zpracována v literatuře, ve filmu, a dokonce jako muzikál. Výpravnou verzi z roku 1962 režíroval hollywoodský veterán Lewis Milestone (1895–1980) jako poslední snímek své kariéry. Do role Christiana obsadil jednu z tehdejších největších hereckých hvězd Marlona Branda (s nímž se často při natáčení dostával do sporů, což ho později vedlo ke známému výroku, že snímek by se spíš měl jmenovat „Vzpoura Marlona Branda"), a do úlohy Bligha významného anglického charakterního herce Trevora Howarda. Pro potřeby filmu byla v kanadských loděnicích v Lunenburgu postavena podle plánů z Muzea Britské admirality věrná replika trojstěžníku Bounty, dlouhá 36 metrů (téměř o 10 metrů delší než původní loď z důvodu větší pohyblivosti kamer při natáčení). Bylo to poprvé, kdy se pro potřeby filmařů postavila celá loď (obvykle se upravovala už existující plavidla) a její stavba pohltila 750 000 z tehdy rozmařilého rozpočtu 6 milionů dolarů. (Česká televize)

(více)

Recenze (118)

Razzor_82 

všechny recenze uživatele

"Nelidskost je ten nejhorší služebník." Ďábelský kapitán, který se vyžívá v týrání své posádky. Pomalu doutnající atmosféra na lodi Bounty, která vyvře až ve vzpouru. Úchvatně zachycené Tahiti bez počítačových efektů. Parádní herecké obsazení.  Po více jak 60.ti letech si stále drží tento film úžasně dobrodružného ducha. 8/10 ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Opravdu kvalitní a suprový dobrodružný fim tak, jak mám tento žánr rád. Největším tahounem filmu ovšem je geniální Marlon Brando, jinak ovšem nikdo. Ovšem jinak musí zaujmout výborná výprava i exteriéry tropického ostrova. Předlohu jsem nečetl, ale mě stačí film, celý příběh je nádherný, Já tyhle staré filmy filmy prostě miluju a tento je jednou z největších klasik. Už jsem to dlouho neviděl, ale rád se na něj znovu podívám. Marlon Brando prostě opět válel. 80%. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Najlepší prepis slávneho románu. Kapitán Blight ( Howard ) používa na svoju posádku metódu strachu ako lieku na všetko. Tá prežíva koncert utrpenia a ponižovania. Oprávnenou nespokojnosťou posádky sa stupňuje aj Bightova brutalita. Napokon príde k očakávanej vzbure na čele s dôstojníkom Christianom ( Brando ). Výpravný dobrodružný veľkofilm aký má byť. ()

Specs 

všechny recenze uživatele

Hlášky: námořník McCoy: - "Nic se nevyrovná pěkně umytý ženský, co voní jako Francouz." & kapitán Bligh: - "Nechápejte mě špatně. Nedoporučuji krutost nebo brutalitu beze smyslu. Myslím, že smysluplná krutost není krutost - je to výkonnost. Nikdo nebude neposlušný poté, co viděl odhalená záda svého kamaráda. Bude si pamatovat ta bílá žebra, vzpínající se tělo a uslyší svištění biče až do konce života." & kapitán Bligh: - "Nezapomeňte, naší nejlepší zbraní je strach." & kapitán Bligh: - "Je mi naprosto lhostejné, jestli vy nakazíte domorodce, nebo oni vás. Záleží mi jen na našem poslání. Jestli kdokoli z vás vyvolá incident, který nás ohrozí, přinutím ho, aby proklínal svou matku, že ho porodila." & kapitán Bligh: - "V civilizované společnosti se hříšné úmysly k ženám v příbuzenstvu považují za… za urážku. Rozumíte?" Fletcher Christian: - "Myslím, že ano, pane." kapitán Bligh: - "Ale na Tahiti je urážkou, když tyto hříšné úmysly nemáte. Způsoby, které by urazily běhnu z přístavu, jsou podle všeho pro krále Hitihitiho přijatelné." & kapitán Bligh: - "Dokud nesplníme naše poslání, nejsem v žádném přístavu, pane Fryere. Velitel je vždycky osamělý, jak jednou možná zjistíte. Víte, velení nedovoluje žádné intimnosti. Nemůžete očekávat nekritickou poslušnost od někoho, s kým jste v noci hýřil." & kapitán Bligh: - "Proč by údajný džentlmen měl být loajální v první řadě k obyčejnému námořníkovi?" Fletcher Christian: - "A ne k jinému údajnému džentlmenovi?" kapitán Bligh: - "To je drzost. Zapíšu to do lodního deníku. Chcete něco dodat?" Fletcher Christian: - "Ano. Jenom postřeh, který v každém případě sdělím admiralitě. Ještě jsem se nesetkal s důstojníkem, který by své muže trestal s takovým potěšením. Je mi z toho zle." kapitán Bligh: - "Zle vám může být ve vaší kajutě, pane Christiane. Ještě jsem nepotkal námořního důstojníka, který by se pyšnil slabým žaludkem!" & Fletcher Christian: (ke kapitánovi Blighovi) - "Jste neskutečné prase. Můžete děkovat tomu svému prasečímu bohu." & kapitán Bligh: - "Královské námořnictvo nepoleví, dokud nechytí a nepopraví všechny vzbouřence. Ať poplujete kamkoli, ať se skryjete kdekoli, budou vás hledat tisíce lodí." & kapitán Bligh: - "Já vás neopustím, pane Christiane. Nikdy. Odplujte si do toho nejšpinavějšího koutu světa, a já tam budu, přímo za vámi s provazem v ruce." & John Mills: - "Lidi jako my se nemůžou vrátit do Anglie, očernit Blighe a zůstat na svobodě. Každý, kdo si myslí něco jiného, je hloupější než husa!" & Fletcher Christian: - "Musíme přesvědčit britský národ o tom, co už stejně ví - že nelidskost je ten nejhorší služebník." ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Nelze se ubránit srovnání s novějším BOUNTY z roku 1984, které z pomyslného "duelu" vychází jako vítěz. Milestonova klasika je sice výpravnější (i když novější verze není v tomto ohledu také žádné "ořezávátko"), ale to je tak všechno. V Donaldsonově verzi jsou postavy mnohem komplexnější a psychologicky uvěřitelnější - Hopkinsův Bligh je sice velmi přísným, ale také spravedlivým kapitánem, jehož k represím dohnaly okolnosti, kdy bylo zřejmé, že morálka posádky a respekt vůči kapitánovi jako nejvyšší autoritě upadá a situace se začíná vymykat z rukou, ovšem díky některým jeho velmi diskutabilním rozhodnutím si za danou situaci mohl zčásti i sám. Zde - ve starší klasice - je Howardův Bligh tak "zlý" a negativistický, až jeho postava upadá do směšné karikatury. Fletcher Mela Gibsona je dílem idealista, ale ještě větším dílem nezodpovědný floutek, který si v mnoha ohledech s pojmem kázeň moc "netyká", zatímco Brandův Fletcher je hotový "Mirek Dušín" v námořnickém. A tak bych mohl pokračovat. Navíc v Donaldsonově verzi některé scény vycházejí mnohem působivěji (dcera opouští svého otce náčelníka, scény bičování atd.) a zejména má mnohem lepší závěr, který se jednak drží mnohem víc historických reálií, ale hlavně ve sporu nové ´místo k životu hledající Fletcher vs. nevděčná rebelující posádka´ dává filmu ještě novou dimenzi. Prostě v životě není nic černobílé, což Donaldsonův film krásně ukazuje, zatímco stará Milestoneova klasika se drží hollywoodské idealizace typické pro tehdejší dobu. Dávat jí vysoká hodnocení jenom proto, že tam hraje jeden z největších hereckých gigantů historie, na to mě prostě neužije :o) ()

Galerie (23)

Zajímavosti (11)

  • Marlon Brando dostal za účinkování ve snímku honorář ve výši 1,25 milionu amerických dolarů a byl tak vůbec první herec, který prolomil hranici 1 milionu. (Zeebonk)
  • Replika lodi Bounty, která byla vyrobena pro tento film, se 29. 10. 2012 potopila poté, co se jí posádka snažila zachránit před bouří Sandy, což některé z nich stálo život. (KREI)

Reklama

Reklama