Dne 14. října 1943 se uskutečnilo největší a nejúspěšnější povstání vězňů z koncentračních táborů hitlerovského Německa . Vyhlazovací tábor Sobibor, ležící dnes na polském území v bezprostřední blízkosti s Ukrajinou a nedalekým Běloruskem, byl vybudován v březnu 1942 v panenské a velmi řídce osídlené krajině jako jeden ze tří ( dále Belžec a Treblinka) v rámci konečného řešení židovské otázky při operaci „Reinhard“ (operace byla dodatečně pojmenována na památku zesnulého Reinharda Heydricha po atentátu z 27. května 1942 v Praze).

Podkladem pro natočení filmu se stala kniha Richarda Raschkeho, přímého aktéra hrdinného odboje proti nacistické zvůli. Pod vedením Alexandra „Saši“ Pečerského (hraje R. Hauer) ruského židovského zajatce, při plánované ozbrojené vzpouře bylo zabito kolem 12 příslušníků SS (prameny se liší v počtech) a dále několik ukrajinských dozorců. Při plánovaném útěku došlo ke komplikacím, a proto pod tíhou situace se kolem 600 vězňů vrhla přes ostnaté dráty pod palbou kulometných věží přes minová pole do Chelmských lesů. Nafilmovaný samotný útěk vězněných pro záchranu života je expresivním zážitkem podbarveným vážnou hudbou.

Asi 300 vězňům se podařilo utéci, ovšem kolem 200 jich bylo pochytáno a zabito v průběhu několika dnů po útěku. Válku přežilo kolem 70 aktérů povstání, v červenci 2007 žil přímý účastník odboje v české republice na Vysočině. Po útěku vězňů byl tábor srovnán se zemí, dnes stojí na jeho místě památník, muzeum a mohyla lidského popela.

Celkem v táboře smrti (během poměrně jeho krátké existence) zahynulo v plynových komorách kolem 250.000 lidí , převážně židů z Polska, Holandska, Československa, Ruska a dalších zemí. Čest jejich památce. (Ygnor)

Maq

Film se snad svědomitě snažil držet historických fakt. Evidentně trpí nízkým rozpočtem, suchým scénářem, nedbalou režií. Je to taková skoro amatérská rekonstrukce jedné velmi zajímavé události. ()

Rakosnicek77

Pro mně věc opravdu neuvěřitelná a přiznám se, že jsem si reálný základ filmu, sám ověřil na netu. Takhle vypéct skopčáky, přímo v jednom ze tří z polských vyhlazovacích táborů, to je fakt neuvěřitelné! Bylo toho tolik, co se mohlo zvrtnout a celý plán by byl k ničemu, ale oni do toho přesto všichni šli a ono se to povedlo. A aby utekl skoro celý koncentrák a ještě ve dne, to už historie nikdy neopakovala. Silné a emotivní, určitě doporučuji vidět. ()

italka63

Jediná doložitelná vzpoura židovského vyhlazovacího tábora v roce 1943, v polském Sobiboru. Vzpouru se podaří provést až po příchodu zajatých ruských židovských vojáků. Ano, mnoho zajatců zemřelo, ale měli na vybranou, když denně přijížděly nové a nové vlaky, plny dalších, nicnetušících lidí a černý dým a v noci rudá záře o kousek dále, v sektoru tři, stále na nebi plála? Těžko soudit, nikdy jsem nestála tváří v tvář zoufalství z příchozí smrti, co se mého bytí týče. A tak zajímavý, smutnou atmosférou nahuštěný film, ale i zábleskem naděje na konci. A drama jaksepatří.Skvělý Alan Arkin v roli Leona i Rutger Hauer v roli ruského velitele. ()

kinderman

Miluju ty vedlejší postavy zábavných cynických (dědkovských) mentorů, které A.Arkin v posledních letech ztvárňuje (Malá Miss Sunshine, Marley a já, Argo). V Útěku ze Sobiboru ovšem hraje (v tandemu s R.Hauerem) jeden z mozků zoufalé akce, o to šílenější, že se skutečně stala. Těžko říct, jestli je působivější první část filmu popisující poměry ve vyhlazovacím táboře (jen se mi nechce věřit, že by sobiborští Židé měli podobně "volný režim" jako třeba spojenečtí váleční zajatci v německých táborech), nebo ta, kdy se začnou podomácku vyrobenými zbraněmi likvidovat nacisté. Síla. ()

Necron

pokec nemcouru u klobas pres dva talire, zeli a piva: - Co děláš ty? Sedíš v kamrlíku a otáčíš plynovým kohoutem? - Otevřít... počkat 20 minut... zavřít... Skvělá práce. - To vyžaduje velkou odvahu, Bauere. Kolik židů jsi dnes zplynoval? ()

snob

Je tomu tak deset let, co jsem o Sobiboru četl knihu, ale nějak se mi mate několik jemných nesrovnalostí, které ve filmu byli. Tak předně společné ubikace mužů a žen, kde mohli hrát na housle a rozmnožovat se, mi přijde dost nereálná. A ta prakticky naprostá volnost pohybu po setmění, kdy vězeň bez následků mohl stát i metr od ostnatého drátu mi přijde nanejvýš nepravděpodobná. Pochybuju, že by vedení tábora nacisté vedli až tak ledabyle. Ale což, filmu to nijak neuškodilo a ony zásadní historické informace zůstali nezměněny. Velmi dobrý film o velmi špatné době a lidské nezdolnosti. ()

danecek24

45. Zlatý Glóbus za rok 1987 - cena (2) - *Nejlepší minisérie / TV film, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Rutger Hauer + nominace (1) - Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Alan Arkin ()

Juto

Jeden z najlepších filmov o koncentračných táborov. Je mi jasné, že film nemôže mať skvelú výpravu lebo je to tv film ale i tak je výborný. 8/10 ()

majo25

O útekoch z koncentračných táborov som videl niekoľko. Takmer každý je nafilmovaný podľa skutočnosti. Tento patrí do skupiny tých horších. Nad slabšou atmosférou a jemne prehrávajúcimi hercami sa dá prižmúriť oko, ale spracovanie je hlavný kameň úrazu. Nepomáha ani hviezdny Hauer, ani dramatické scény. Príťažlivá je hlavne téma. Ešteže ide o televízny film, ktorý má ine filmové hodnoty a iné filmové parametre. Samozrejme, to nič nemení na fakte, že nad skutočnými reáliami, ktoré sa stali, sa človek musí zamyslieť. ()

laik_60

bez komentára. Osobne mi tam vadil "manekýn" Hauer, hrajúci Rusa a fakt, že len 16 esesákov malo na starosti koncentrák so 600 Židmi (strážiacich Poliakov nerátam) . ()

sator

Asi už sem na podobné téma viděl mnoho filmů a nebo je snímek slabý, nicméně herecké výkony jsou zoufalé... Jdu mrknout na dokument... ()

Belbo

"Jako reakci na atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heidricha rozhodl Adolf Hitler o likvidaci židů. Akce měla krycí označení Reinhard" ()

Mr.Bulanek

Z filmového hlediska by to určitě šlo lépe zpracovat. Z vyprávění příběhu mám smíšené pocity. Ale určitě stojí za vidění, a měl by mít více "hodnocení" než jen pouhých 500. ()

noriaki

Podle skutečné události. Kupodivu nepříliš přikrášlené, protože Alexandr Pečerskij byl v reálu ještě větší frajer, útěk byl ještě krvavější a život v Sobiboru ještě mnohem drsnější. Jack Gold natočil na počest obětí pekelného tábora televizní film který se vymkl své škatulce, a bez mrknutí oka držel krok s klasickými druhoválečnými dramaty. Není tak proslavený jako Nejdelší den, Příliš vzdálený most, nebo Velký útěk, ale kvalitou za nimi příliš nezaostává a atmosférou se jim v klidu vyrovná. ()

bari68

Doplnil som si dejepis, koncentrák o ktorom sa v učebnicách príliš , či vôbec nepíše. Výborný príbeh, ktorému chýba k dokonalosti lepšie herecké výkony a možno aj špitka toho slzavého sentimentu, ktorý by sa sem hodil. Film, ktorý je trochu opomenutý, naviac som ho videl v pôvodnom jednohlasovom dabingu, ako prvý v živote ( na hodnotenie kvalít filmu to samozrejme nemá vliv ).Česť jejich pamiatke. ()

kebom

Klasický televízny film so schématickou témou "úteku". Niektoré scény svojou naivitou a prvoplánovou brutalitou sú nadbytočné. Rovnako to platí aj o niektorých hercoch. Ruskí zajatci z toho nakoniec vyšli ako štatisti pri uskutočňovaní úteku, ako keby to v priebehu natáčania niekto zmenil. Vážna hudba do filmu sadla, ale žiaden strhujúci záver sa nekoná. Za zmienku stojí, že i napriek množstvu mŕtvych som si vo filme nevšimol žiadnych zranených - čo guľka to mŕtvy človek... ()

Mikino00

Film bych rozdělil na dvě části, ta první popisující život v táboře, dost stojí na místě a přišlo mi, že život v táboře vykreslili nepřesvědčivě v dosti světlých barvách. Ovšem ta polovina druhá oslavující hrdinský čin vězňů, plánováním útěku a jeho samotným provedením je už napínavá a divácky zajímavá. ()

mira007

Film na excelentní téma, poprvé u tohoto filmu člověk vidí tu systematičnost holocaustu - přijede vlak, lidi vystoupí, zavazadla jsou odklizena četami pracovních židů, příchozí jsou svlečeni do naha - do této chvíle jsou naprosto obelhávání nacisty, kteří jim tvrdí, že je vše v pořádku a že tu budou pracovat, vše kolem vypadá jako upravené nádraží - ale pak jsou nahnáni nazí do plynu a konec. Během dvou hodin zlikvidován kompletně vlak lidí včetně žen a dětí a za chvíli přijíždí další vlak... Krom několika jedinců vybraných na práci, kompletní likvidace. Tento film vypráví o vzpouře židů určených na práci , kteří u tohoto procesu nějaký čas byli a za pomocí ruských válečných zajatců se povedlo několika desítkám přemoci část stráží a uprchnout. Silné téma, které jen sráží malý rozpočet, občas herecké provedení - když někoho zabijí, tak se u toho kroutí teatrálně jak za časů Shakespeara, a jak všichni ti poláci, němci, holanďanné, rusové umějí perfektně anglicky. Ač primitivně ukázáno, je to přesvědčivější než Schindlerův seznam. Trochu se podivuju, že ten film je tak neznámý. ()