Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kriminální fikce z produkce HBO o tom, jak by asi vypadal svět po vítězství Třetí říše. Jedním z míst kde se natáčelo byla i Praha, která v minulosti rovněž trpěla pod nadvládou nacistů, a později komunistů. Píše se rok 1964. Berlín se chystá na oslavu führerových 75-tých narozenin a obnovení diplomatických vztahů se Spojenými státy. Zatímco celý svět s napětím očekává tuto převratnou událost, SS detektiv March (Rutger Hauer) vyšetřuje záhadnou politickou vraždu. Přes naléhání Gestapa, aby pátrání ukončil, je March rozhodnut případ vyřešit. Spojí se proto s americkou novinářkou Cahrlie Maguirovou (Miranda Richardson), která pak náhodně sama rozkrývá své vlastní záhady. Společně odhalují tajemství, které by mohlo vést k pádu Třetí říše. V patách jim je Gestapo, oni však unikají, aby prozradili světu pravdu o ... Otčině.
Jedním z míst, která byla vybrána k natáčení filmu, byla i Praha, která v minulosti rovněž trpěla pod nadvládou nacistů, a později komunistů. Proto provázela natáčení Otčiny řada ironických momentů. Scény velkolepé oslavy Hitlerových narozenin se odehrávaly na Letné, tradičním místě různých shromáždění, vojenských přehlídek a prvomájových průvodů. Na místě, kde kdysi stával největší Stalinův pomník na světě, zdravily tisíce komparzistů převlečených za občany Germánie Hitlera. A kryt v kopci pod památníkem, určený dříve stranické elitě pro případ jaderného útoku, poskytl přístřeší davům komparzistů. Produkční Václav Eisenhamer poznamenal: "Vyrostli jsme ve státě podobném tomu ve filmu. Rozumíme tedy Marchovu příběhu." Celkově probíhalo natáčení v Praze 37 dní, od 5. března do 16. dubna 1994. (HBO Europe)

(více)

Recenze (95)

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

S knihou to veľa spoločné nemá, teda obsahovú kostru áno, ale pozmenených bolo toľko detailov, zjednodušených toľko zápletiek (ktoré by sa boli dali sfilmovať verne, keby sa bolo chcelo) a tak katastrofálne zidealizovaný záver, že ako náhradu Harrisovej predlohy to určite neodporúčam. Ale po stránke atmosférickej sa fakt snažili a chutnučká Miranda Richardson potešila. Bonus - mladého Mareka Vašuta som zaregistrovala aj za ten kratulinký moment, bez toho, aby som vedela, že si tu zahral :-) Moja recenzia knihy tu. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Našel jsem protézu pana Bühlera u něj v domě. Dost dobře nechápu, proč by měl na jedný noze doskákat dolů k jezeru a pak spáchat sebevraždu." Kdyby Hitler vyhrál válku, tak bych asi uměl německy a hajloval bych stejně neupřímně jako SS detektiv Xavi March. Jeho naivita se mi vůbec hodně líbila a pošťuchování s gestapem bylo hodně dobrý. To největší tajemství války pro mě tedy bylo trošku zklamáním, ale hledání pravdy mě celkem bavilo a naučil jsem se báječnou motlibu: Vůdče, můj Vůdče, seslaný mi Bohem, ochraňuj mě až do konce života. Ty, jenž jsi spasil ... ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Skvělá a mnohokrát zpracovávaná myšlenka dokonale zabitá provedením. Čili jak píše kolega Radek99, naopak nesouhlasím s kolegou monologem, protože existují i lepší fikce Hitlerova triumfu, přinejmenším musím jmenovat It Happened Here. Kdyby se Menaul více zaměřil na prostředí a situaci než na hlavní postavu, dalo se s tím něco dělat, vždyť tenhle námět si křiklavými nadpisy bulváru přímo říká o trhák. ()

Inozuka 

všechny recenze uživatele

Tenhle film by potřeboval pořádný remake ... myšlenka totiž výborná a první půlhodinu si bude milovník "cokdybysmu" rochnit v alternativní budoucnosti, kdy invaze Spojenců v Normandii byla zahnána zpátky do moře a Vůdce se v roce 1964 stále těší pevnému zdraví. Rovněž zápletka pozadí vražd zasloužilých členů strany je dobře vystavěná, celé to ale kulhá na béčkovém zpracování, televizní produkci a mizerném herectví, kde se vymyká snad jen Rutger Hauer, kterému uniforma SS obdivuhodně sekne. Od půlky ale film ztrácí dech a hodina pravdy v parku má až parodické vyznění. Jak říkám, chce to remake! ()

#47 

všechny recenze uživatele

V každém případě se jedná o naprosto originální a velmi zajímavé téma. Bohužel pro českého diváka je těžko stravitelné pražské prostředí vydávané za Berlín. Také se ve filmu objevují historické nesrovnalosti - jestliže zlom ve válce nastal neúspěšným vyloděním v Normandii, jak mohl v roce 1964 být naživu R.Heydrich, těžko uvěřitelný je také stále žijící Stalin a stejně tak 20 let trvající válka na východní frontě (navíc těžko říct jak by válka probíhala v 60. letech, kdy už by všechny mocnosti disponovaly jadernými zbraněmi). Nicméně konspirační teorie, ještě navíc v utopickém prostředí, jsou mým šálkem čaje a přesto že se z původní myšlenky dalo vyždímat mnohem víc, dávám za 4. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (7)

  • Produkcia si lokácie v Česku starostlivo vyberala a vyhľadávala najmä ponuré, depresívne vyzerajúce budovy z éry studenej vojny. (Real Tom Hardy)
  • Převážná většina exteriérů Hitlerovy poválečné Germánie se natáčela v Praze. (korbitch22)

Reklama

Reklama