Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mrazivé drama nám poodhaluje temnou stránku amerického snu. Snímek Zabiji Nixona je neobyčejně poutavým a tragickým příběhem Sama Bickea, muže, který byl v roce 1974 dohnán k naplánování atentátu na 37. prezidenta Spojených států amerických. Film je natočen podle skutečných událostí. Samovo manželství se rozpadá. Práce v obchodě ho ponižuje. Přesto se Sam snaží za každou cenu uspět. Jediné, co chce, je získat svoji rodinu zpět a rozjet svůj vlastní podnik. Avšak ve společnosti poznamenaní politickým rozkladem a válkou ve Vietnamu není mnoho místa pro snílky. Samův svět se rozpadá a v Americe vrcholí aféra Watergate, která odhaluje vinu na nejvyšších postech společnosti. Ve všech mís promlouvá k lidu prezident Nixon - Sam věří, že našel osobu zodpovědnou za jeho i další americké problémy. Určí si tedy schůzku s osudem... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (183)

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Přesto, že se příběh odehrává v Americe 70. let, může hodně připomínat naši současnou existenci a nutit k zamyšlení, kolik vlastní důstojnosti musíme obětovat na oltář perspektivy stálého zaměstnání a pod jakým tlakem vlastně žijeme, takže zpočátku se můžeme s nebohým Samem i ztotožnit, až po rebelantský postoj, že my se systémem jen tak převálcovat nedáme. Jakmile však Sam ztrácí lidské zábrany, končí veškerá sranda, sledujeme nešťastníka řítícího se do záhuby, do které však strhává i nevinné oběti své revolty proti státu a hlavně všudypřítomnému Nixonovi, jenž se v jeho šílené mysli stává bodem, na kterém vykoná svou pomstu...Výborný Sean Penn, bez kterého by se snímek ztrácel v řadách slabšího průměru. ()

Anglie 

všechny recenze uživatele

Docela solidní studie postavy, která začíná jako řadový občan a končí jako silně psychicky nestabilní jedinec. Vhodné pro lidi, kteří se zajímají o společensky kritická dramata - ti, kteří se zajímají o politiku, si také své najdou. Penn, jenž nesleze z plátna, je super, Jack Thompson v roli jeho šéfa za ním rozhodně nezaostává. Filmový Sam ale není skutečnému předobrazu fyzicky podobný a též dovysvětlit některé věci by neškodilo (např. proč si Marie takového losera jako je Sam, vzala za manžela)... Konec je zbytečně akční. K dokreslení atmosféry filmu pomáhají i dobové televizní záběry, zejména z Nixonových projevů. Celkově můžeme být rádi, že režisér svou několikaroční snahu o natočení tohoto filmu dotáhl do konce, pač jde o opravdu kvalitní kousek. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Další z řady snímků, který by se bez ústředního hrdiny propadl ve filmových dějinách. Dvojnásobný držitel Oscara Sean Penn (mimo jiné zarytý odpůrce politiky George Bushe) je beze zbytku úžasný, jeho široká paleta kreací jde kapku proti jeho obvyklým partům, nicméně nám svou minimalistickou cestu mumlajícího neurotika i atmosféru počátku 70. let minulého století a s tím spojenou aféru Wattergate, Nixona, hysterie, Vietnamu, rasismu vykreslil dokonale. Jeho Sam Bicke byl obyčejným Američanem, který snil o Cadillacu, vlastním byznysu a poctivém životě. Jenže byl zároveň i značně pravdomluvným, nejistým a přecitlivělým prodavačem, který neustále dokazuje manželce, která ho před časem opustila, že dokáže zatnout. Pro 90% svého okolí zřejmě působil jako zoufalý blázen, ale byl jedním z mnoha, který hodlal překračovat normy a hranice pánů ze shora. Zoufalý plán s revolverem a uneseným letadlem byl však nad jeho síly. Celé je to komponováno jako zpověď milovanému Leonardu Bernsteinovi, možno by si vyprávění zasloužilo větší spád a menší plochost, nicméně coby debut jde o nadprůměrné dílo. Naprosto fascinující Penn tu navíc zpětně všem pochybovačům dokazuje, že jeho nedávné upřednostnění akademiků před Billem Murraym (za kreaci ve Ztraceno v překladu) nebylo špatným krokem. Absolutně výteční byli oba, vítězem logicky mohl být jen jeden. ()

Desiree 

všechny recenze uživatele

Seanova "onemanshow", exhibice bezchybného herectví a příběh, z nějž mrazí v zádech udělali z tohoto filmu trhák. Je vlastně tak trochu nepříjemné sledovat "nevinného" zoufalce Sama, jak se mu jeho nicotný život jakožto "jediného zrnka písku na pláži zvaném Amerika" drolí pod rukama... Film se snaží o zachycení momentu, kdy se z obyčejné lidské ovce stává všehoschopné individuum. Díky tlaku, jež je na něj vyvíjen v práci jeho nadřízenými, kterýmž nejde o jeho úspěch ale o jejich vlastní provize, k tomu s mozky vymývajícími motivačními materiály o úspěchu, díky zlomenému srdci, díky pocitu méněcennosti, díky špatným poměrům ve státě... zkrátka psychologická masáž jak pro Sama tak i pro diváka. Ten pocit je mi známý, je znám asi každému, kdo se nenarodil jako Rockefeller ;) Nezbývá nám, než dál bečet v rytmu ať si nezaděláme ještě na větší potíže, vždyť to takhle vlastně docela funguje, no ne? :)) Nebo se snad najde nějaký opravdu schopný revolucionář? Je to pobuřující a pěkná podívaná. ()

Laxik 

všechny recenze uživatele

Na tomhle filmu mě zaujala jen jediná věc. To když jsem se přistihnul, že považuju hlavní postavu s těmi jejími utopickými vizemi za naprostého idiota. Sice je to psychicky labilní jedinec a ke konci filmu i cvok, ale jeho názory... no řekněte sami, nebylo by to parádní, kdyby to tak opravdu fungovalo? Každý se Samem v podstatě souhlasí, ale stejně si všichni myslí, že on je ten blbec. To je zajímavé. Jinak mi jeho postava lezla na nervy už jen tím věčným zajíkáním a mumláním, které se k němu sice možná hodí a Penn to předvedl bravůrně, ale nic to nemění na tom, že mi to vadilo. Vlastně celá ta postava mi lezla na nervy a protože byl film i děsná nuda, musím rozbít tu fámu, že filmy podle skutečné události musí dostat dobré hodnocení. Nemusí a tenhle ani nesmí. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (6)

  • Sean Penn byl zapojený do přípravy projektu 6 let, než se podařilo získat finance potřebné na natáčení. (imro)
  • Během prodlouženého novoročního víkendu (30.12. – 2. 1. 2005) vydělal snímek v pěti kinech 37 547 dolarů. Po dvou měsících byl celkový výdělek 697 759 dolarů. (imro)
  • Snímek původně vznikal jako čistá fikce, ale scénáristé při hledání dobových materiálů našli příběh velmi podobný tomu, který zamýšleli zfilmovat. Nakonec se jej rozhodli zakomponovat do scénáře. Skutečný pokus o atentát, když Samuel Bicke chtěl unést letadlo a vletět s ním do Bílého domu, se odehrál 22. 2. 1974. (imro)

Reklama

Reklama