Reklama

Reklama

Sladký východ

(festivalový název)
  • USA The Sweet East (více)
Trailer

Obsahy(1)

Režijní debut Sladký východ kameramana (např. Dobrý časy bratří Safdieových) Seana Price Williamse je žánrově anarchistickou obžalobou idealistického obrazu, který o sobě samých vytváří Spojené státy americké. Studentka střední školy Lillian (vycházející hvězda Talia Ryder) za dramatických okolností opouští školní výlet, a zdá se, že v klubu, odkud utíká, zanechává i svoji identitu. Od tohoto okamžiku se stává kýmkoliv, koho v ní vidí lidé, které na svém bezcílném putování potkává. Ironický komentář nejen současného života v USA, ale také rýpnutí do filmové indie scény. To vše pomocí mnoha postmoderních odkazů nejen na Edgara Allana Poea. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (9)

FilmysMartym 

všechny recenze uživatele

Perfektné bizarně vyobrazeno všechno špatné/problematické na Americe. Postupem filmu se plynule přesouváme skrze ožehavá témata mnohem více do hloubky mentality určité skupiny americké společnosti a ještě k tomu dokonalým, nehasnoucím tempem. Kamerová práce absolutní špička, střihová skladba fakt na úrovni a Talia v hlavní roli je úchvatná. Zatím nejlepší film, který jsem na KVIFF viděl! ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Talia Ryder fajn, dějově mě to ale moc nebralo (v některých momentech je to i dost nudné), a celé to ústí v podivný závěr, kdy člověk vylézá z kina a moc neví, co si o tom myslet. Film, který se rychle vykouří z hlavy, aniž by po něm zůstalo něco víc než pár prchavých dojmů. Btw. překvapil mě tam herecký výskyt Jacoba Elordiho z Eurofie. ()

Reklama

dubinak 

všechny recenze uživatele

Střela naslepo ve varském programu, vybráno čistě na základě synopse a dopadlo to takhle bravurně. The Sweet East je čistokrevná festivalovka s neokoukanými tvářemi, které oplývají přirozeným hereckým talentem. Například z výkonu Simona Rexe, jenž evidentně o dobrou roli nezavadí jsem byla naprosto hyponotizovaná a celá ta sekvence, ve které se objevoval byla geniálně napsaná. Scénář je krásně hravý, neotřelý, svobodomyslný a hlavně zábavný, plný absurdních situací, které obsahují mnohem hlubší sociálněkulturní kritický význam, ale zahřejí u srdíčka. O to víc si tento film zaslouží moje uznání. Jedno z největších překvapení letošního ročníku. KVIFF 2023 ()

Dionysos 

všechny recenze uživatele

Pohled vyzývá, srdce láká, okolnost nabádá - zbabělec utíká: Yankee se v poslední době probral a ze svého oblíbeného žánru road movie udělal nástroj sebekritiky vlastního životního projektu. Muž neurotik (tedy většinový bílý tzv. "normální" subjekt) doputoval na konec své historické cesty a jako již tolikrát zjistil, že ke konečnému naplnění své touhy nemá odvahu - a je proto konečně po zásluze ponechán u krajnice dějin, zítřek konečně patří když ne nutně přímo ženě, tak aspoň ne muži (a pokud by byla budoucnost aspoň z poloviny tak krásná jako Talia Ryder, tak by se do ní jistě odvážil vstoupit např. i archetyp dnešních severoamerických obhájců starých konzervativních pořádků, Jordan Peterson, prototyp bijce za mužskou dějinnou supremaci, jenž musí brát prášky na deprese a úzkosti...). Sladký východ totiž stejně jako letošní "Beau Is Afraid" geniálně ukazují mužskou slabost a neschopnost naplňovat svoji roli - zatímco ještě Tom Cruise nejspíše dokázal v "Eyes Wide Shut" na výzvu Nicole Kidman "Fu*k" následně vyprodukovat náležitou reakci, hrdinové současné Ameriky to již nedokáží - ať již je nám to ukázáno surrealistickou introspekcí mužského nitra v Beauovi, anebo naopak zde negativně skrze osud dívky, jejíž peripetie jsou tvořeny zásadně jen mužskou neschopností pro své kulturně-politické sebeiluze docílit toho, co chtějí... Naštěstí se tím americká kinematografie zbavuje zčásti i svého hollywoodského já a nabízí aspoň v těchto dvou případech filmy, které se nebojí na své cestě šlápnout aspoň trochu mimo zajeté koleje filmového vyprávění. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Keď sa raz stratíte na hajzloch v obchoďáku a budete hľadať východ, nikdy ho po úspešnom nájdení nahlas nenazvite sladkým východom, inak by vás takí ako maršál spotené čelo Naď mohli obviniť z prokremeľskej propagandy. Tento tínedžerský sladký východ je o niečom inom. Ani sladký veľmi nie je. Je plne festivalový, so zrnitým vizuálom zafarbeným akoby od šťaniek, no a mladá baba prechádza od jednej subkultúry k druhej na americkom východnom pobreží a to je tak všetko, čo má spoločné s východom. Zvyšok je vyholený tupec, pohľady na Mein Kampf a spanie s hákovým krížom, čo má poukázať na to, že aj také prvky sú v americkej spoločnosti prítomné, avšak v žiadnom prípade nejde o vrcholové dielo typu Kult hákového kríža. Ukazuje len Ameriku ako krajinu stále väčších kontrastov a ako sa s tým musí vysporiadavať nová generácia. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

  • Sean Price Williams nedokázal zohnať peniaze na tento projekt a myslel si, že mu na jeho režijný debut už nikto nedá peniaze, zachránil ho však Alex Ross Perry, ktorý využil svoje vzťahy, zabezpečil herecké obsadenie a získal financie. (Arsenal83)
  • Simon Rex, ktorý vo filme hrá neonacistu, má v skutočnosti rusko-litovský židovský pôvod. (Arsenal83)

Reklama

Reklama